این علائم را دارید افسرده هستید

به گزارش مجله چایی، تهران (پانا)- افسردگی باعث کاهش انگیزه و انرژی در زندگی روزمره می گردد.

این علائم را دارید افسرده هستید

به گزارش خبرنگاران،فاطمه کوهپایه زاده روانشناس درباره علائم افسردگی گفت:افسردگی باعث کاهش انگیزه و انرژی در زندگی روزمره می گردد. فرد افسرده ناامیدانه تقلا می نماید که به کار های خود رسیدگی کند، اما انگار ممکن نیست. نمی تواند خودش را بلند کند که کارهایش را آغاز کند و حتی اگر پیروز گردد، به دلیل ضعیف شدن تمرکز در اختلال افسردگی، نمی تواند متمرکز گردد و کارهایش را تمام کند، به همین دلیل انبوهی از کار های نیمه تمام دارد که مانند کوه سنگینی، روان او را تحت فشار می گذارند و اضطراب او را هر روز بیشتر و بیشتر می نمایند.

وی گفت: از علائم افسردگی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- عصبانیت و کج خلقی

2- خود انتقادی و ناامیدی

3- از دست دادن احساس علاقه و خستگی

4- تغییرات فاحش وزن

5- تغییر عادات خواب

این روانشناس گفت: مشکل اصلی اینجاست که خیلی از اوقات، هم خود فرد و هم اطرافیان او به دلیل نداشتن آگاهی، به این مشکل برچسب تنبلی می زنند و همین منجر به فشار روانی بیشتر، مصاحبه های درونی منفی، خودتخریبی، احساس گناه بیشتر و در نتیجه افزایش افسردگی می گردد.

کوهپایه زاده ادامه داد: هر چه قدر افسردگی قوی تر گردد، انرژی، تمرکز و انگیزه هم بالطبع بیشتر کاهش می یابد، توانمندی انجام کار ها کمتر می گردد و این چرخه معیوب روز به روز اختلال را بدتر و بدتر می نماید؛ بنابراین بیمار و اطرافیان او باید به طور جدی از این موضوع آگاهی داشته باشند.

وی اضافه کرد: افسردگی تنبلی نیست و کمبود انرژی و انگیزه که به هنگام افسردگی روی می دهد تقصیر بیمار نیست. فردی که به این اختلال مبتلا شده و اطرافیان او باید افسردگی را مانند هر بیماری جسمانی دیگری جدی بگیرند و در خصوص آن همدلی به خرج دهند.

برای افرادی که دچار افسردگی اند، چه کار می توان کرد؟این روانشناس گفت: حمایت خانواده و دوستان درمان افسردگی را تسهیل می نماید. به روشنی بگویید که می خواهید یاری کنید. بدون قضاوت کردن گوش کنید و حمایت های موردنظر خود را پیشنهاد کنید.

کوهپایه زاده گفت: با یاری روانشناس اطلاعات بیشتری درباره افسردگی و فرایند درمان کسب کنید.آن ها را به یاری گرفتن از متخصصانی که در دسترس اند، تشویق کنید. به آن ها پیشنهاد کنید که در جلسة دیدار با متخصصان همراهیشان می کنید.

وی اضافه کرد: اگر دارویی برایشان تجویز شده به آن ها در مصرف دقیق آن یاری کنید. صبور باشید. تاثیر دارو ها پس از چند روز ظاهر می گردد.

این روانشناس ادامه داد: به آن ها در انجام دادن وظایف روزانه و داشتن الگوی غذایی و خواب منظم یاری کنید. آن ها را به ورزش منظم و فعالیت های اجتماعی تشویق کنید.

کوهپایه زاده گفت: آن ها را برای تمرکز روی موضوعات مثبت در مقابل موضوعات منفی راهنمایی و تشویق کنید. اگر درباره آزار رساندن به خود صحبت کردند، یا اگر قبلا به خودشان آسیب زده اند، آن ها را تنها نگذارید.

وی اضافه کرد: وقتی با کسی زندگی می کنید که افسرده است، می توانید به بهبود او یاری کنید، اما باید مراقب سلامت روان خودتان نیز باشید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1388

به "این علائم را دارید افسرده هستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این علائم را دارید افسرده هستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید