خبر خوش ؛ مشاهده خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان ، یوزها دنبال چه بودند؟

به گزارش مجله چایی، مدیرکل محیط زیست استان سمنان از مشاهده یک ماده یوز به همراه سه توله اش در عباس آباد سمنان اطلاع داد.

خبر خوش ؛ مشاهده خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان ، یوزها دنبال چه بودند؟

به گزارش خبرنگاران، بهرامعلی ظاهری با بیان این خبر اضافه کرد: خوشبختانه توله یوزهای این ماده یوز بزرگ هستند و تصویر نشان دهنده این است که این ماده یوز توله هایش را به استقلال غذایی رسانده است.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه این خانواده یوز در حوالی عباس آباد رویت شدند ادامه داد: این یوزها قصد ورود به منطقه حفاظت شده توران را داشتند و انتظار می رود که تصاویر دیگری از این خانواده در منطقه حفاظت شده توران به وسیله دوربین های تله ای ثبت گردد.

او توران را مهمترین و غنی ترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران و دنیا برشمرد و گفت: بیشترین جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این زیستگاه مهم قرار گرفته است.

ظاهری با بیان اینکه در این زیستگاه طعمه های مناسبی برای یوز وجود دارد، اضافه کرد: مشاهده این خانواده یوز در این فصل یک خبر خوش برای دوستداران حیات وحش و خصوصا این گونه در خطر انقراض است.

مدیرکل محیط زیست استان با اشاره به کیفیت تصاویر این یوزها ادامه داد: با توجه به کیفیت پایین تصاویر و تصویربرداری از فاصله دور فعلا تعیین نیست این یوزها از یوزهای شناسنامه دار و رویت شده قبلی است یا برای اولین بار تصویربرداری شدند.

او با اشاره به مشاهده این خانواده پرجمعیت یوز در محور پرتردد عباس آباد گفت: متاسفانه تا به امروز تصادفات زیادی در این محور منجر به تلف شدن یوزها شده است. نصب تابلوهای متعدد هشداردهنده و تاباندن نور به محور و افزایش روشنایی و...از جمله اقداماتی است که برای کاهش سوانح در این محور اجرا شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1648

به "خبر خوش ؛ مشاهده خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان ، یوزها دنبال چه بودند؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "خبر خوش ؛ مشاهده خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان ، یوزها دنبال چه بودند؟" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش ؛ مشاهده خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان ، یوزها دنبال چه بودند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید