دریاچه توز؛ دریاچه ای دیدنی و زیبا در فلات ترکیه

به گزارش مجله چایی، یکی از این نمونه های خارجی دریاچه های نمک، دریاچه توز قونیه بوده که بواسطه رنگش بی مثال است. احتمالا آذری زبانها وجه تسمیه این دریاچه را به خوبی می دانند، چرا که توز در ترکی به معنای نمک بوده و نام دریاچه نیز از همین رو انتخاب شده است. این دریاچه از نظر شوری آب و وسعتی که دارد، در دنیا شهره هست. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه باشید تا بدانید دریاچه توز کجاست و پی به زیبایی هایش ببرید.

دریاچه توز؛ دریاچه ای دیدنی و زیبا در فلات ترکیه

آشنایی

براساس مقاله دریاچه توز کجاست باید بدانید که این دریاچه از نظر وسعت بعد از دریاچه وان، رتبه دوم دریاچه های عظیم ترکیه را به خود اختصاص داده است. اما، از نظر عمق این رویه حاکم نبوده و تقریبا می توان گفت که این دریاچه با عمقی که شاید به یک متر هم نرسد، در زمره دریاچه های کم عمق واقع شده است. با این تفاسیر، بسیار واضح است که عمق معمول دریاچه در طول تابستان و زمانهایی که هوای منطقه به گرما می گراید، کمتر نیز خواهد شد.

در کنار ساحل، لایه ای از نمک در حالیکه از نظر ضخامت به حدود 30 سانتیمتری رسد، بوجود آمده است. بهتر هست این را بدانید که اگر مشغول قدم زدن کنار این ساحل بودید و پس از اندکی نشستن و استراحت، متوجه شوره های نمکی بر روی پاهایتان شدید، تعجب نکنید، چرا که راکد ماندن و شوری آب سبب این امر شده است. از نظر موقعیت جغرافیایی نیز این دریاچه در فلات مرکزی ترکیه و پس از فاصله ای تقریبا 105 واقع شده است. 63 درصد از نمکی که مردم ترکیه بر سر سفره ها یا جاهای دیگر استفاده می نمایند، از دریاچه توز ترکیه (Tuz Golu) گرفته شده که پس از جمع آوری، وارد مرحله تصفیه شده و پس از آن، آماده مصرف هست. در خصوص منشا آب این دریاچه نیز باید گفت که آب این دریاچه از آبهای سطحی و دو رود اصلی که در نهایت وارد دریاچه می شوند، گرفته شد.

رنگ دریاچه

علت تغییر رنگ دریاچه توز قونیه این است که میکروارگانیسم های هالوفیل از جمله ریز جلبکهای دونالیلا سالینا (Dunaliella Salina) با فراهم بودن شرایط رشد و کافی بودن غلظت نمک و شدت نور، کاروتنوئیدهای محافظت نماینده ای را فراوری نموده که در نهایت، سبب شکل گیری رنگ سرخ می شوند.

در ادامه بخوانیدمعرفی جاذبه های گردشگری قونیه ترکیه | سفری برای همراهی با ملت عشقمنبع: همگردی
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 817

به "دریاچه توز؛ دریاچه ای دیدنی و زیبا در فلات ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه توز؛ دریاچه ای دیدنی و زیبا در فلات ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید