صفحه نمایش های نشکن LHP، انقلاب بزرگی در دنیای دیجیتال

به گزارش مجله چایی، علاوه بر توسعه نمایشگر هایی که در وهله اول نمی توانند ترک بخورند، دانشمندان بعلاوه در حال توسعه فناوری صفحه نمایش هستند که می تواند در صورت شکسته شدن، خود را بهبود بخشد

صفحه نمایش های نشکن LHP، انقلاب بزرگی در دنیای دیجیتال

خبرنگاران| فناوری تلفن های هوشمند در سال های اخیر به سرعت بهبود یافته است و به ما عمر بیشتر باتری، عملکرد بهتر و قابلیت های بهتر عکس برداری را می دهد، اما موبایل ها همچنان صفحه نمایش هایی دارند که پس از ضربه خوردن یا افتادن، تمایل به ترک خوردن دارند.

به گزارش خبرنگاران؛ دانشمندان پیشرفت های دلگرم کننده ای در توسعه صفحه نمایش های پروسکایت سرب هالید (LHP) داشته اند که روشنایی و وضوح با کیفیت بالا و بعلاوه استحکام عالی را ارائه می دهند و می توانند در تلفن ها، تلویزیون ها و لپ تاپ های آینده مورد استفاده قرار بگیرند.

در حالی که مواد مبتنی بر نانوکریستال مدت هاست که به عنوان پایه ای برای نمایشگر ها نشان داده است، به نور، گرما و آب بسیار حساس است. در حال حاضر، فقط به عنوان یک فناوری صفحه نمایش در فضای نادر یک آزمایشگاه کار می نماید.

نه تنها این، بلکه تمایل به نشت یون های فلزی سمی نیز دارد که برای یک محصول الکترونیکی مصرفی ایده آل نیست. آخرین تحقیقات در خصوص نمایشگر های LHP بسیاری از این مسائل را با به دام انداختن مواد LHP در داخل شیشه رفع می نماید.

تیم مهندسین شیمی و دانشمندان مواد، فرآیندی را برای پیچیده کردن یا اتصال نانوبلور ها در شیشه متخلخل ایجاد نموده اند. این فرآیند برای تثبیت مواد، افزایش کارایی آن و جلوگیری از خروج یون های سمی سرب از مواد کلیدی است.

اگر بدانید که مواد پروسکایتی مبتنی بر نانوکریستال نیز به عنوان پایه برتر و نسل بعدی برای پنل های خورشیدی مورد توجه قرار می گیرند، امتیاز مثبتی وجود دارد. نه تنها می تواند به عنوان یک نمایشگر کار کند، بلکه می تواند برای تبدیل نور خورشید به برق نیز سازگار باشد.

محققان گزارش مطالعه تازه، نمونه اولیه محصول نهایی پایداری بالایی را هنگام قرار گرفتن در معرض گرما، نور، هوا و رطوبت نشان می دهد و توانست 80 درصد درخشندگی خود را پس از 10000 ساعت غوطه وری در آب حفظ کند.

ما اینجا هنوز در مراحل اولیه هستیم. سال ها طول می کشد تا این فناوری برای ساخت صفحه نمایش تلفن های نشکن آماده گردد، اما این فناوری، علم را چندین گام مهم جلوتر می برد.

در حال حاضر صفحه نمایش های دیود ساطع نور QLED یا نقطه کوانتومی برترین عملکرد برای نمایش و عملکرد تصویر هستند. این تحقیق ما را قادر می سازد تا با ارائه کیفیت و قدرت تصویر خیره کننده، این فناوری نانو کریستال را بهبود ببخشیم.

دانشمندان مواد همچنان به پیشرفت های بزرگ در زمینه فناوری نمایشگر ادامه می دهند، حتی اگر فاصله زمانی بین اثبات مفهومی آزمایشگاهی و محصول نهایی قابل توجه باشد.

علاوه بر توسعه نمایشگر هایی که در وهله اول نمی توانند ترک بخورند، دانشمندان بعلاوه در حال توسعه فناوری صفحه نمایش هستند که می تواند در صورت شکسته شدن، خود را بهبود بخشد. با این حال، باز هم زمان می برد تا مواد بزرگ شوند و به فراوری انبوه برسند.

تحقیقاتی که در این مطالعه تازه توضیح داده شده است باید از تمام جنبه های تحقیقات پروسکایت بهره مند گردد - نه تنها برای استفاده از آن در نمایشگر های الکترونیکی، بلکه برای پایدارتر و کاربردی تر کردن آن ها برای استقرار به عنوان بخشی از پنل خورشیدی.

به گفته دانشمندان، نه تنها می توانیم این نانوکریستال ها را قوی تر کنیم، بلکه می توانیم ویژگی های اپتو الکترونیکی آن ها را با راندمان انتشار نور فوق العاده و LED های نور سفید بسیار مطلوب تنظیم کنیم.

این کشف نسل تازهی از کامپوزیت های نانوکریستال-شیشه را برای تبدیل و کاتالیز انرژی باز می نماید.

منبع: ScienceAlert

منبع: فرادید
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1377

به "صفحه نمایش های نشکن LHP، انقلاب بزرگی در دنیای دیجیتال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صفحه نمایش های نشکن LHP، انقلاب بزرگی در دنیای دیجیتال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید