طرح ویژه شهر تاریخی کنگ در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد

به گزارش مجله چایی، ایرنا/ براساس آخرین گزارشهای منتشر گشته، طرح ویژه شهر تاریخی کنگ در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد.

طرح ویژه شهر تاریخی کنگ در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد

محمد محسنی اظهار کرد: تصویب این طرح با هدف حفظ بافت تاریخی بندر کنگ به علت ارزش های معماری سنتی، بومی و فرهنگی آن اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه بافت تاریخی بندر کنگ از بافتهای پویا و زنده کشور است که در کنار ساحلی خلیج فارس شکل گرفته، ادامه داد: تصویب طرح ویژه این بندر شرایطی را فراهم می نماید که توسعه شهری در این بندر تاریخی کمترین آسیب را به بافت تاریخی منحصر به فرد این منطقه وارد کند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اضافه نمود: شرایط اقلیمی نقش بسزایی در نوع شکل گیری این بافت داشته، چرا که برترین راهکار معماری در گذشته در اقلیم گرم و مرطوب منطقه، جریان هوا در داخل و نیز پیرامون ساختمان است و در بافت قدیم، خانه های زیبایی با بادگیرهای سر به فلک کشیده، از ساده ترین شکل ها تا مواردی با تزیینات فراوان بچشم میخورد.

محسنی اعلام کرد: ضوابط ساخت و ساز در محدوده 112 هکتاری که در آن بافت تاریخی شهر کنگ و محورهای همجوار آن تعریف شده در طرح ویژه بندر تاریخی کنگ در اختیار شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان قرار گرفته که تعمیرات و هرگونه ساخت و ساز براساس ضوابط اختصاصی این طرح انجام می گردد.

وی تاکید نمود: از ویژگی های شاخص این طرح ویژه، پیوستن 112 هکتار بافت باغ تاریخی ساحلی شهر کنگ است که با وجود پنج برکه (آب انبار) بزرگ ثبت شده که خود می تواند با اجرای احیای بافت باغی در مجاورت بافت سکونتی به جاذبه های نو گردشگری شهر تبدیل گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1738

به "طرح ویژه شهر تاریخی کنگ در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح ویژه شهر تاریخی کنگ در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید