مار غول پیکر به فضا فرستاده می شود، عکس

به گزارش مجله چایی، دیجیاتو نوشت: مار رباتیک ناسا برای حرکت در سطوح مختلف طراحی شده است تا بتواند به جستجوی حیات فرازمینی بپردازد.

مار غول پیکر به فضا فرستاده می شود، عکس

بسیاری از مأموریت های فضایی سال جاری میلادی به منظور درک بهتر اجرام منظومه شمسی صورت خواهند گرفت؛ اما برخی از آن ها نسبتاً هیجان انگیزتر هستند. یکی از همین مأموریت ها جستجوی نشانه های حیات در یکی از قمرهای زحل است؛ با این تفاوت که ناسا از یک مار رباتیک (EELS) بزرگ در طی آن بهره خواهد گرفت.

مار رباتیک ناسا چه ویژگی هایی دارد؟

دانشمندان باور دارند که انسلادوس، یکی از قمرهای زحل، دارای سطح یخی است و در زیر آن اقیانوس های مایع وجود دارند. آن ها به همین منظور از ربات گفته شده استفاده خواهند کرد که می تواند در انواع سطوح به حرکت خود ادامه دهد و برای اثبات این تئوری مورد استفاده قرار بگیرد. این ربات از طریق آزمایشگاه رباتیک JPL ناسا طراحی شده و از چندین قسمت یکسان تشکیل شده است. هر قسمت توانایی جمع کردن و به جلو راندن خود را دارد؛ به همین دلیل ربات مذکور قادر است با مکانیسم خودکششی، مسیرهای مختلف را طی کند.

طراحی خاص مار رباتیک باعث شده است تا بتواند در کنار سطح انسلادوس، به قسمت های بسته و مرکزی تر نیز نفوذ کند؛ به این امید که اقیانوس های مورد انتظار در زیر لایه یخ سطحی این قمر را بیابد. مهندسان طراح ربات پیروز شده اند که یک نمونه اولیه از آن را با قسمت های متحرک جداگانه ایجاد کنند.

به نظر می رسد که امکان استفاده از مار رباتیک ناسا در سایر سیاره های منظومه شمسی ازجمله مریخ نیز وجود داشته باشد و فرصت را برای اکتشافات بیشتر در سطح یا بخش های عمیق تر فراهم سازد. بدون شک چنین ابزاری جستجو برای حیات در خارج از کره زمین را آسان تر می سازد؛ مخصوصاً با توجه به اینکه اغلب منابع آبی مریخ نیز در زیر سطح آن واقع شده است.

ناگفته نماند که انسلادوس تنها قمر زحل نیست که ناسا علاقه به اکتشاف آن دارد. این سازمان قصد دارد در مأموریت دراگون فلای به اکتشاف در تیتان (بزرگ ترین قمر زحل) هم بپردازد. تیتان شباهت های بسیاری با زمین دارد؛ به همین دلیل در مرکز توجه دانشمندان قرار گرفته است. این قمر برخلاف سیاره خود، دارای سطح جامد است و از اتمسفر متراکم و جو نزدیک به زمین بهره می برد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1402 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1691

به "مار غول پیکر به فضا فرستاده می شود، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مار غول پیکر به فضا فرستاده می شود، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید