از نفهمیدن نترسید!

به گزارش مجله چایی، بهترین ها: یادگیری زبان تازه کوشش زیادی می طلبد. فرایند یادگیری زبان گاهی ممکن است آنقدر سخت باشد که ندانید باید از کجا آغاز کنید. ولی تسلط بر یک زبان فرصت های زیادی پیش روی شما قرار می دهد. می توانید با افراد بیشتری رابطه برقرار کنید. در خصوص فرهنگ های دیگر یاد می گیرید و فرصت های شغلی که قبلاً غیر قابل دسترس بودند برایتان امکان پذیر می گردد.

از نفهمیدن نترسید!

حالا چطور زبان یاد بگیریم؟

ما در اینجا از برترین متخصصین زبان جهان یاری خواستیم. این افراد نه تنها بر یک زبان بلکه چندین زبان دیگر جهان مسلطند. آن ها زبان های مختلفی از گروه های متفاوت زبانی را مطالعه کردند و در آن خبره شدند. بار ها زبان آموز مبتدی بودند و می دانند یادگیری یک زبان تازه تا چه مقدار سخت و ترسناک است. در ادامه دو تا از مهم ترین راه چاره های پیشنهادی هرکدام را عنوان می کنیم. آن ها را به کار ببرید و به راحتی زبان بیاموزید.

متخصص اول: Simon Ager

1. از نفهمیدن نترسید! سعی کنید مواردی را که متوجه نمی شوید به وسیله محتوای متن حدس بزنید و درباره کلماتی که دائماً می شنوید، ولی معنای آن ها را نمی دانید بپرسید و معنای آن ها را پیدا کنید.

2. سعی کنید تا حد ممکن از آن زبان بهره ببرید. نگران اشتباه کردن یا احمق جلوه دادن خود نباشید. با زبان بازی کنید. از اشتباهات خود درس بگیرید و خوش بگذرانید.

توضیح زندگی: زبان مادری سایمون انگلیسی است، اما او میتواند به فرانسوی، ولزی و ایرلندی سلیس صحبت کند. زبان های آلمانی، ژاپنی، بومی اسکاتلندی، اسپانیایی، منکس و اسپرانتور را نسبتاً عالی می داند. زبان های تایوانی، کانتنی، ایتالیایی، پرتغالی، چکوسلواکی، روسی، بریتانی، هلندی، بریتانیایی اصیل، کورن والی، سوئدی و تکی پونایی را نیز در حد پایه می داند.

سایمون در حال حاضر در شهر بانگورِ ولز سکونت دارد.

متخصص دوم: Olly Richards

1. قبل از هر چیز باید بدانید مطالعه منظم و مستمر در طول زمان کلید دستیابی به نتایج مطلوب است. زمان هایی هستند که ممکن است انگیزتان را از دست بدهید یا انقدر مشغول باشید که وقتی برای مطالعه زبان نداشته باشید. این کاملاً طبیعی است. مهم این است که بر مطالعه پافشاری کنید و سعی کنید هر روز کمی وقت پیدا کنید و به وقتی که برای مطالعه تعیین کردید متعهد باشید. زمان خودش بیشتر کار را انجام می دهد.

2. دوم اینکه برای صحبت با افراد به زبان تازه زیاد صبر نکنید. وقتی هنوز مبتدی هستید از صحبت کردن می ترسید. این مسئله عادی است. اما باید بدانید که تنها با حرف زدن میتوانید مهارت های مکالمه خود را تقویت کنید؛ نه متنظر ماندن. یک زبان آموز دیگر یا مدرس زبان پیدا کنید. جلسات منظمی را برای مکالمه . آنلاین یا حضوری . ترتیب دهید. به نظرم سه بار در هفته عالی باشد. با مکالمه منظم سریعاً اعتماد به نفس پیدا می کنید و در فرایند یادگیری پیشرفت خواهید کرد.

توضیح زندگی: اُلی ریچاردز به 8 زبان صحبت می نماید: فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، پرتغالی، ژاپنی، عربی، کانتنی و آلمانی. زبان مادری او انگلیسی و اصالتاً اهل انگلستان است. اولین بار برای اینکه با همکارانش بهتر رابطه برقرار کند زبان یاد گرفت.

اُلی در حال حاضر ساکن لندن در انگلستان است.

متخصص سوم: Teddy Nee

1. ابتدا عبارت های پرکاربرد را یاد بگیرید. اگر به کتاب های آموزش زبان نگاهی بیاندازید، در همه آن ها عبارت های مشابهی مانند:چطوری؟ ، ایستگاه کجاست؟ ، یک فنجان قهوه میخواهم، لطفاً. پیدا خواهید کرد. اما آیا همه این عبارات را در زندگی واقعی به کار می برید؟ پیشنهاد میکنم تنها عباراتی را یاد بگیرید که در مکالمات روزمره خود از آن ها استفاده می کنید. با این روش در همان مراحل ابتدایی یادگیری زبان می توانید با افراد تمرین مکالمه کنید. من این عبارات را پیشنهاد می کنم:

شش عبارت پرسشی (چه چیزی، چرا، کجا، چه کسی، چه موقع، کدام، چگونه)، زمان های اصلی افعال (گذشته، حال، آینده)، ساختار گرامری پایه، اعداد، روز و ساعت، فعل های پرکاربرد و انواع ضمایر.

2. تا حد ممکن از آن زبان بهره ببرید. ممکن است شما هم این جمله را که میگویند: برترین روش برای یادگیری زبان، زندگی در جایی است که به آن زبان صحبت می نمایند؛ شنیده باشید. مقصود این جمله این است که هر روز زبان مدنظر را می شنوید و با توجه به موقعیت و برای برطرف احتیاج ها به آن زبان صحبت می کنید. ولی این روش یک محدودیت دارد: اگر وقت یا پول کافی برای سفر به شهر یا کشور های دیگر را نداشته باشید چه؟ من به شما می گویم که در همان محل زندگی خود چکار می توانید انجام دهید.

الف. مقاله بخوانید و لغتنامه ها را چک کنید. (این روش دایره لغاتتان را افزایش می دهد و به شما یاد می دهد هرکدام را چگونه در جمله های مختلف بهره ببرید.)

ب. به رادیو یا تلویزیون گوش دهید. (بهتر است بیشتر به دیالوگ ها توجه کنید نه آهنگ ها . مگر اینکه بخواهید آواز خواندن یاد بگیرید .، چون اگر می خواهید صحبت کردن یاد بگیرید باید به صحبت کردن مردم گوش دهید نه آواز خواندنشان.)

ج. در هر فرصتی که پیش آمد به آن زبان صحبت کنید. (چون زبان ابزار ارتباط است.)

توضیح زندگی: تدی نی به 6 زبان صحبت می نماید: هوکایدوی مدانی، اندونزیایی، انگلیسی، چینی، اسپانیایی و اسپرانتوری. او در حال حاضر مشغول یادگیری هلندی، پرتغالی و فرانسوی است و در تایوان زندگی می نماید.

متخصص چهارم: John Fatheringham

1. اول از همه علت یا هدف خود از یادگیری زبان را بیان کنید. شبیه آنچه نیچه گفت؛ یک آموزنده زبان می تواند با یک هدف قوی به هر چرا و چگونه پاسخ بدهد. چرا می خواهید زبان یاد بگیرید؟ چگونه می خواهید از آن بهره ببرید؟ چگونه یادگیری زبان در کیفیت زندگی شما موثر است؟

2. بیشتر وقت خود را به خود آن زبان اختصاص دهید؛ نه فقط یاد گرفتن آن. ما با صرف انرژی و تمرین کافی در ضمیر ناخودآگاه خود زبان را به دست می آوریم. دائماً به فایل های صوتی معتبر گوش دهید و با بومیانی که به آن زبان صحبت مینمایند مکالمه کنید.

توضیح زندگی: جان فادرینگهام دارای مدرک کارشناسی زبان شناسی با تمرکز بر ژاپنی و چینی ماندرینی از دانشگاه واشنگتن غربی است. او در سن 12 سالگی و وقتی که به مدت دو هفته برای تعطیلات به سائوپالولو رفته بود، یادگیری زبان را آغاز کرد. از همان موقع با خودش عهد بست به هر کشوری که سفر کرد زبان آن کشور را یاد بگیرد. خیلی زود پرتغالی، فرانسوی، ژاپنی و چینی یاد گرفت و چندین زبان دیگر را هم مطالعه کرد.

جان اصالتاً اهل سیاتل در واشنگتن آمریکا است.

متخصص پنجم: Kris Broholm

1. هر نوع حس ترس و ناامیدی درونی را رها کنید. وقتی آغاز به یادگیری زبان می کنید ذهنتان دائماً شک می نماید که آیا جمله ای که می خواهید بگویید درست است؟ آیا اصلاً کلمات را بلدید یا نه؟ ضروری است در این مواقع به سادگی نگرانی را رها کنید و شک درونیتان را نادیده بگیرید.

سعی نکنید برای هر جمله یک متن از پیش آماده شده داشته باشید. (ما اینگونه به زبان مادری صحبت نمی کنیم.) در عوض خیلی ساده هر چه می دانید بگویید یا در خصوص مسائل پیرامون موضوع مدنظرتان صحبت کنید و کمال گرا نباشید.

یادداشت: این روش، روش مسئله ای است. اما در نظر بگیرید که تمام هم سطح های شما در وضعیتی مشابه قرار دارند و شما این سختی را تحمل می کنید تا به هدف خود یعنی یادگیری زبان برسید. با این دید مسائل نیز آسان تر خواهد شد. اگر دچار اشتباه هم شدید عیبی ندارد. توجه نکنید و ادامه دهید.

2. به فرایند یادگیری اعتماد کنید و خوش بگذرانید. اگر این کار را انجام دهید و نگرانی هایتان را رها کنید حتماً بیشتر یاد خواهید گرفت. خودتان را مجبور به یادآوری تک تک مباحث نکنید یا تمام بعد از ظهر را صرف زیر و رو کردن فلش کارت ها نکنید. اگر در هر فرصتی به زبان مدنظر صحبت و تمرین کنید و با خونسردی دوره آموزشی را طی کنید مطمئنم پیروز خواهید شد. ولی مهم تر از همه، خوش بگذرانید.

توضیح زندگی: کریس بروهلم تحت تاثیر یکی از همین چندزبانه های این فهرست طولانی، متوجه شد عاشق یادگیری زبان است. وقتی در حال مبارزه با افسردگی بود متوجه شد یادگیری زبان همان هدفی است که در تمام زندگی در پی آن بوده. او حالا می تواند به زبان های مختلفی از جمله انگلیسی، دانمارکی، آلمانی، اسپرانتوری، روسی و مجارستانی صحبت کند. او بعلاوه در سال 2013 هدف گذاری کرد که در عرض ده سال ده زبان مختلف یاد بگیرد.

کریس اصالتاً دانمارکی است، اما در حال حاضر در انگلستان زندگی می نماید.

متخصص ششم: Emily Liedel

1. وقتی در حال یادگیری یک زبان تازه هستید سعی کنید عاشق آن زبان و فرهنگی که نشان دهنده آن است بشوید.

2. بعد تا حد ممکن موقعیت هایی فراهم کنید که بتوانید با بومیان آن زبان صحبت کنید.

توضیح زندگی: امیلی تصمیم گرفته است تا سن 35سالگی به تمام زبان های رسمی جهان مسلط گردد. او تا به امروز به زبا ن های آلمانی، فرانسوی، روسی و اسپانیایی صحبت می نماید و در حال یادگیری عربی و چینی است.

او در حال حاضر در شهر پرتلند ارگان زندگی می نماید.

با تشکر ویژه از تمام 6 چندزبانه بااستعدادی که این روش ها را با ما به اشتراک گذاشتند. هر کدام را خواستید امتحان کنید و در یادگیری زبان استاد شوید. اگر شما هم روش خاصی برای یادگیری زبان دارید خشنود می شویم با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: middleburyinteractive

منبع: زندگی روز
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1360

به "از نفهمیدن نترسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نفهمیدن نترسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید