اگر زود رنج هستید این 8 کار را انجام دهید

به گزارش مجله چایی، گاهی احساس تحریک پذیری ما در سطح بالایی قرار گرفته است و مشکلاتی زیادی در زندگی و روابط مان ایجاد می نماید.

اگر زود رنج هستید این 8 کار را انجام دهید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، در واقع اغلب اوقات بیشتر دیگران را اذیت می کنیم و آنها از ما دور می شوند. افرادی که زودرنج هستند اگر به درمان خود توجه ننمایند جامعه آنها را پس می زند و تنها می مانند. در ادامهشما با مواردی که احتیاج است برای کنترل و کاهش سطح زود رنجی خود انجام دهید آشنا می شوید.

1. مشخص سطح تحریک پذیری خود

وقتی کسی می پرسد چرا اینقدر بداخلاقی، وسوسه انگیز است که به او با صدایی رسا و محکم بگویید: من بداخلاق نیستم! حتی ممکن است هر فرد دیگری را که بخواهد علت کج خلقی شما را بداند سرزنش کنید بگویید که مسئله ای ندارید؛ اما انکار تحریک پذیری و زود رنجی شما احساس بدتری را به خودتان وارد می نماید. وقتی متوجه می شوید که همه اطرافیان تان از بابت شما به دلیل کج خلقی و عصبی بودن، احساس ناراحتی می نمایند، توجه کنید که سطح تحریک پذیری شما چه اندازه است. لزوما لازم نیست اعلام کنید که احساس تحریک پذیر بودن می کنید. شاید فقط باید به خودتان اعتراف کنید. مطالعات نشان می دهد نام گذاری احساسات شما می تواند شدت بار روانی آنها را کمتر نمایند. تحریک پذیری خود را در مقیاس 1 تا 10 ندازه بگیرید. یک مطالعه نشان داد، هنگامی که افراد خشم خود را رتبه بندی می کردند، علائم فیزیولوژیکی خشم بر بدن آنها کاهش می یابد و احساس آرامش بیشتری می کردند. بنابراین یک دقیقه طول می کشد تا احساسات خود را، زمانی که از موضوعی رنجیده هستید، اندازه بگیرید و سطح تحریک پذیری خود را بیابید.

2. چه موضوعی شما را تحریک نموده است که پرخاشگر شدید؟

منبع تحریک نماینده آشکار است. جیغ بچه ها ممکن است دلیل واضحی برای خشم و رنج شما باشد. در زمان های دیگر، فقط ممکن است از دنده چپ بیدار شده باشید. بدون دلیل واضحی احساس سرخوردگی و عصبانیت می کنید. این موقعیت یعنی از خود به خوبی مراقبت نکردید و بدون توجه به مسائل زندگی، اجازه ضربه به احساسات خود را دادید. افت فشار یکی از علائم فیزیکی تحریک پذیری شما است. اگر بتوانید منبع را مشخص کنید، ممکن است بتوانید مشکل را حل کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات، تحریک پذیری ناشی از هیچ چیز خارجی نیست. گاهی اوقات، این فقط یک تجربه طبیعی انسانی است یا ممکن است ناشی از چیزی داخلی باشد، مانند تغییر هورمون یا یک مسئله سلامت روانی مانند افسردگی.

3. چند نفس عمیق

افکاری مانند من نمی توانم تحمل کنم تا یک دقیقه دیگر هم اینجا باشم تحریک پذیری شما را تغذیه خواهد نمود. بدن شما بر این اساس با آزاد کردن کورتیزول (هورمون استرس) پاسخ خواهد داد. پس ممکن است تپش قلب، افزایش فشار خون و تعرق کف دست را تجربه کنید. چند نفس آهسته و عمیق می تواند پاسخ فیزیولوژیکی شما را آرام کند. هنگامی که بدن شما کمی آرام تر می شود، مغز نیز ممکن است به آرامش بازشود. هنگامی که شما احساس استرس و تحریک پذیری می کنید, سعی کنید از بینی 3 بار به آرامی تنفس کنید و برای 4 ثانیه نفس خود را نگه دارید سپس از راه دهان هوا را از شش ها خارج کنید.

4. استراحت کنید

هنگامی که شما در حال کار بر روی یک پروژه خسته نماینده هستید یا زمانی که در یک محیط احساس افزایش سطح استرس دارید، بهتر است استراحت کنید. چند دقیقه را برای خود بردارید و از دنیای پر فشار فاصله بگیرید. فکر کنید شما هم مانند دستگاهی دیجیتال به شارژ مجدد خود احتیاج دارید. این استراحت برای شما ممکن است پیاده روی سریع در اطراف ساختمان و یا چند دقیقه گوش دادن به موسیقی در اتاق خواب خود با در بسته اتفاق بیفتد. قلق خود را بیابید.

5. فعالیت های فیزیکی در حد نرمال

تحقیقات نشان می دهد که ورزش کردن می تواند برای سلامت روانی شما خوب باشد. فعالیت بدنی به عنوان یک درمان موثر برای اضطراب، اختلال خلقی، اختلالات خوردن و اختلالات مصرف مواد مخدر مانند قرص های خواب آور یا موارد دیگر به کار گرفته شود. بنابراین اگر تحریک پذیری ناشی از یک مسئله سلامت روانی باشد، کار کردن می تواند یاری کند. (تلنگر) ورزش بیش از حد ممکن است تحریک پذیری را افزایش دهد. افرادی که در رژیم های غذایی و ورزشی نرمال نیستند زودرنج می شوند. اگر به نظر می رسد که رژیم ورزشی شماف حال و هوای تان را بدتر می نماید، با پزشک خود صحبت کنید.

6. آدامس جویدن

آدامس جویدن یک راه سریع برای از بین بردن استرس هست که ممکن است در کاهش تحریک پذیری مفید باشد. یک مطالعه نشان داد زمانی که مردم آدامس می جوند کمتر احساس اضطراب می کردند و کمتر استرس می گرفتند. همچنین تمرکز و توجه آنها نیز بهبود یافته بود. بنابراین دفعه بعد که احساس زودرنج بودن می کنید، یک تکه آدامس بجوید.

7. دوباره به قاب افکار منفی خود نگاه نکنید

هنگامی که شما در حال برخورد با یک ناراحتی، مانند ترافیک هستید. ممکن است آغاز به فکر کردن درباره افکار منفی خود کنید و این موضوع موجب عصبی شدن شما می شود. با صدای بلند داد می زنید که از ترافیک منتفرم درحالی که ترافیک دلیل پرخاشگری شما نیست. به جای قضاوت ها و احساسات حاشیه ای به حقایق اعتماد کنید.

8. از مشاوران یاری بگیرید

تحریک پذیری می تواند نشانه ای از یک مسئله سلامت روانی باشد، مانند افسردگی. بنابراین اگر تحریک پذیری شما برای چند هفته باقی بماند بهتر است با یک پزشک متخصص دیدار کنید. درمان یک مسئله زمینه ای سلامت روانی است که به حل تحریک پذیری شما یاری کند تا شما بتوانید احساس بهتری داشته باشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 791

به "اگر زود رنج هستید این 8 کار را انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر زود رنج هستید این 8 کار را انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید