چگونه عادت کنیم کمتر دست به صورتمان بزنیم؟

به گزارش مجله چایی، خبرنگاران: با دنیا گیر شدن شیوع ویروس کرونا، کارشناسان سعی دارند توصیه هایی هر چه موثرتر برای محافظت افراد از ابتلا به COVID-19 ارائه بدهند. حتما شما هم تا به امروز دیگر متوجه شده اید که مهم ترین توصیه بهداشتی این روز ها چیست: دست ها را بشویید و صورت تان را لمس نکنید.

چگونه عادت کنیم کمتر دست به صورتمان بزنیم؟

شستن دست ها توصیه ای ساده به نظر می رسد، اما دست نزدن به صورت کمی سخت تر است. در واقع خیلی سخت است که صورت خود را لمس نکنیم.

مطالعه ای در سال 2015 نتیجه تعجب آوری در خصوص تعداد دفعاتی که صورت خود را در روز لمس می کنیم ارائه داد. در این مطالعه معلوم شد یک فرد معمولی در عرض یک ساعت تقریبا 23 بار صورت خود را لمس می نماید و 44 درصد از این تماس ها شامل غشا های مخاطی مانند دهان، بینی و چشم ها می شدند.

دست زدن به صورت مخصوصا در اطراف دهان و بینی و چشم ها، کار ورود به بدن را برای ویروس ها و باکتری ها بسیار ساده می نماید. در نتیجه شما مبتلا به عفونت خواهید شد و بدن تان میزبان خوبی برای انتشار بیشتر عفونت می گردد.

در ضمن دست زدن به صورت باعث بروز جوش و آکنه شده و از جهت زیبایی و سلامت پوست نیز مضراتی دارد. جالب است بدانید از جهت زبان بدن نیز، کسی که زیاد به صورتش دست می زند نشان می دهد که اعتماد بنفس کمتری دارد، چندان با ملاحظه نیست و کمی حواس پرت است.

برای اینکه عادت کنیم کمتر به صورت مان دست بزنیم، کارشناسان توصیه ها و تکنیک هایی ارائه داده اند که یاری مان می نماید ترک این عادت برای مان تا حدودی ساده تر گردد.

نسبت به عادت ِ لمس صورت تان مطلع تر شوید

اولین قدم برای ترک عادت ِ زیاد به صورت دست زدن این است که خوب مطلع شوید چه زمانی و چرا این رفتار را انجام می دهید. مثلا در خصوص ناخن جویدن یا به صورت دست کشیدن، این رفتار می تواند کاری ناگهانی و بدون فکر باشد که به دلیل دلزدگی یا اضطراب انجام می دهید یا احتیاج به یک محرک حسی دارید.

بیشتر افراد ناخودمطلع به صورت خود دست می زنند. آن ها وقتی پریشان و مضطرب می شوند چشم ها را می مالند یا روی لب های خود دست می کشند و یا ناخن می جوند. ویژگی اصلی این حرکات این است که در ضمیر ناخودمطلع روی می دهند و ریشه در ابتدایی ترین بخش بیولوژی ما که سیستم لیمبیک نامیده می گردد دارند.

سعی کنید نسبت به عادت های تان مطلع تر شوید و عوامل تحریک نماینده عصبی تان را بشناسید تا بتوانید یک توقف اساسی بین انگیزه و رفتارتان ایجاد نمایید. یک روز به زمان و عادت های تان، خصوصا لمس صورت، کاملا دقت کنید. مثلا وقتی مشغول مطالعه، رانندگی، فکر کردن. گپ زدن هستید یا زمان هایی که استرس دارید یا درگیر هر احساس دیگری هستید، به حرکات دست تان توجه کنید.

سعی کنید چیز دیگری را لمس کنید

دست های ما معمولا تمایلی به آزاد و بیکار بودن ندارند! بیشتر ما عادت داریم وقتی مطالعه می کنیم یا تلویزیون تماشا می کنیم بار ها به صورت خود دست بزنیم. بهتر است سعی کنید دست های تان را حین این فعالیت ها با چیزی مشغول کنید. بهترین راه ترک یک عادت این است که آن را با چیزی قابل قبول تر جایگزین نمایید و این توصیه و تکنیکی است که همه روانشناس ها و دانشمندان آن را قبول دارند.

مثلا اگر عادت دارید وقتی نشسته اید صورت خود را به دست های تان تکیه بدهید، سعی کنید عادت کنید وقتی نشسته اید چیزی دست تان بگیرید، مثلا توپ تنیس، یا دست به سینه بنشینید. این رفتار ها می توانند به خوبی جایگزین تکیه دادن صورت به دست شوند.

اگر عادت دارید وقتی دچار استرس می شوید مدام به صورت خود دست بکشید، از اسپینر یا چیزی شبیه به آن یاری بگیرید. اسباب بازی های کوچک یا هر چیز دیگری که دست تان را مشغول کند خوب است. هر وسیله جایگزینی که انتخاب می کنید آن را همه جا با خود داشته باشید. یک نکته مهم اینکه این وسیله هر چه که هست باید به طور مرتب و کامل ضد عفونی گردد.

کاری کنید که لمس صورت برای تان ناراحت نماینده گردد

یک راه دیگر برای ترک عادت ِ دست زدن به صورت این است که کاری کنید تماس انگشتان دست با صورت تان حس ناخوشایندی به شما بدهد. اگر عادت دارید مقابل کامپیوتر صورت را به دست تان تکیه بدهید، می توانید دستکش پشمی و زبر دست تان کنید یا چیزی به انگشتان تان ببندید یا بچسبانید که پوست صورت تان را اذیت کند. باز هم خوش تان می آید دست به صورت تان بزنید؟!

البته باز هم یادتان باشد که دستکش تان را مرتبا بشویید. محققان عقیده دارند ویروس ها روی سطوح زبر در مقایسه با سطوح نرم، بیشتر زنده می مانند.

در یک تحقیق معلوم شد افرادی که عینک های عظیم و پهن به صورت زده بودند کمتر مایل به لمس صورت خود بودند و همچنین خانم هایی که آرایش داشتند، کمتر از بقیه صورت خود را لمس می کردند. اگر هم عادت به ناخن جویدن دارید می توانید از لاک های تلخ برای ترک این عادت بد بهره ببرید.

از آلارم یادآور گوشی تان یاری بگیرید

طی روز به راحتی ممکن است فراموش کنید که سعی دارید عادت ِ دست زدن به صورت را ترک کنید، اما استفاده از آلارم یادآوری نماینده می تواند یاری تان کند مطلع تر باشید و از کوشش تان نتیجه بگیرید. تکنیک های رفتاری شناختی مانند گذاشتن جمله به صورتت دست نزن! روی اسکرین کامپیوترتان یا وال پیپر موبایل تان، یا تشویق همکاران یا اعضای خانواده به مکررا یادآوری کردن به هم نیز راه های مفیدی برای ترک این عادت هستند.

ذهن مطلعی را تمرین کنید

لمس مکرر صورت معمولا یک عادت عصبی و مرتبط با اضطراب است. وقتی اضطراب دارید، دوست دارید خودتان را لمس کنید تا آرام شوید. دست ها را روی صورت می گذارید، لا به لای موهای تان دست می کشید و .... تمرین ذهن مطلعی برای عادت هایی مانند تنفس مطلعانه و مدیتیشن می توانند یاری تان نمایند این رفتار های اضطرابی را کاهش داده و به طور کل اضطراب تان را کنترل کنید. تنفس عمیق و مطلعانه، عصب واگوس را تحریک می نماید و تمرین بسیار خوبی است. عصب واگوس از ساقه مغز تا داخل شکم کشیده شده است.

سیستم عصبی واگوس، استراحت بدن، ترمیم و بازسازی و عملکرد های گوارشی را راحت تر می نماید. شما می توانید با این تکنیک، عصب واگوس خود را تحریک نمایید: بالا تنه خود را صاف و باز نگه دارید و قوز نکنید، حالا عمیق و آرام نفس بکشید و بالا و پایین رفتن شکم تان را حس کنید. با بینی تا پنج شماره نفس بگیرید، اجازه دهید شکم تان تا جایی که ممکن است بالا بیاید در حالی که سینه تان باید آرام و بی حرکت باشد، سپس طی چهار تا پنج شماره هوا را بیرون بدهید و اجازه دهید شکم تان آزاد و شل گردد. این تمرین به شما یاری می نماید واکنش استرسی تان را کم نموده و قدرت تفکر و تمرکز خود را بالا ببرید و هیجان تان را کنترل کنید. در نتیجه عواملی که اعصاب تان را تحریک می نمایند نمی توانند اثر چندانی روی شما بگذارند؛ و نتیجه نهایی اینکه کمتر دست به صورت خود خواهید زد!

برای خودتان تنبیه و تشویق در نظر بگیرید

اگر احتیاج به انگیزه ای قوی تر دارید، برای خود سیستم پاداش و تنبیه در نظر بگیرید تا بهتر بتوانید عادت های تان را کنترل کنید. یکی از راه های اصلی ترک عادتِ لمس صورت و بالا بردن مطلعی نسبت به آن این است که با خود قرار بگذارید هر وقت به صورت خود دست زدید، حداقل دو دقیقه دست ها را بالا نگه دارید و بکشید! شاید کمی ناراحت شوید، اما ضرری هم نمی کنید. این کار به شما یاد می دهد نسبت به دست های تان و حرکات و رفتارهایش مطلع تر شوید و در ضمن مدت کوتاهی نیز از آن ها هیچ استفاده ای نکنید!

پاداش دادن به خودتان نیز می توانند حس خوب پیروزیت را در شما تقویت کند و انگیزه ای برای ادامه کوشش های تان گردد. هر وقت پیروز شدید مثلا نیم ساعت را بدون دست زدن به صورت تان سپری کنید، یک کاسه پاپ کورن بخورید یا یک موسیقی شاد برای خود دانلود کنید. هیچ چیزی مثل پاداش دریافت نمی تواند عادت های بد قدیمی را از شما دور کند!

اهمیت یاری اطرافیان را دست کم نگیرید. دوستان، همکاران و اعضای خانواده می توانند با تذکر دادن به شما هر وقت که دست به صورت تان می زنید، یاری زیادی به شما بنمایند. چنین یاری ها و ارتباط هایی را با چاشنی طنز و شوخی قاطی کنید تا هم روابط تان آسیب نبینند و هم از اطرافیان تان دلخور نشوید.

نسبت به هدف تان واقع بین باشید

اگر هنوز هم طی روز بار ها به صورت خود دست می زنید، به خودتان سخت نگیرید. شاید حتی سال ها طول بکشد تا این عادت را ترک کنید بنابراین شکیبا باشید و با ناامید شدن و فکر منفی کردن، دست از کوشش نکشید. باید از خودتان این اندازه توقع داشته باشید که کم کم و به مرور زمان عادت بدتان را ترک کنید. اگر حتی پیروز شوید عادت ِ پنج بار در یک ساعت دست زدن به صورت را به دو تا سه بار در یک ساعت به صورت دست زدن کاهش دهید، باز هم کار عظیمی نموده اید و پیروز بوده اید. تغییر عادت های رفتاری هرگز فورا روی نمی دهند و به زمان احتیاج دارند.

بعد از مدتی شکیبای و کوشش خواهید دید چقدر خوب توانسته اید عادت بد را کنار بگذارید و رفتارهای تان را تحت کنترل خود بگیرید. همچنین متوجه می شوید که تغییر کردن چقدر سخت و فرسوده نماینده است، اما شما پیروز شده اید. هیچ تغییر رفتاری یک شبه روی نمی دهد و شما هم یک شبه یاد نمی گیرید آنقدر به صورت خود دست نزنید!

بیشتر روی چیزی تمرکز کنید که راحت تر می توانید آن را کنترل کنید

به این دلیل که ترک عادت ِ دست زدن به صورت به زمان و کوشش احتیاج دارد، مهم است که روی معیار های پیشگیرانه بهداشتی که برای تان راحت تر هستند بیشتر تمرکز کنید. تمیز و پاکیزه نگه داشتن دست ها طی روز مهم تر از دست به صورت نزدن است. شما خیلی راحت تر می توانید به خاطر بسپارید که باید مکررا دست های تان را بشویید تا اینکه یادتان بماند صورت خود را لمس نکنید. اگر دست های تان تمیز باشند، دیگر دست زدن به صورت آنقدر ها مسئله عظیمی نخواهد بود.

در ضمن رفتار های سالم و بهداشتی دیگری نیز وجود دارند که خیلی به نفع تان هستند و به سلامت فردی و عمومی و البته جهانی یاری زیادی می نمایند. این رفتار ها شامل زدن واکسن آنفلوآنزا، ورزش کردن، تغذیه سالم، سیگار نکشیدن و شب ها هفت تا نه ساعت خوابیدن می شوند.

حالا که فکر و ذهن همه جهان مشغول مسئله ای مشترک و تهدید نماینده به نام ویروس جدید کرونا است، فرصت خوبی است تا به این فکر کنیم چرا تا این اندازه از این ویروس می ترسیم و چرا و چگونه باید عادت های بهداشتی را در زندگی روزمره مان بگنجانیم. به جای اینکه بترسید، مضطرب شوید و انرژی منفی برای خود و دیگران ارسال کنید، روی چیزی که تحت کنترل شماست تمرکز کنید و مطمئن باشید اهمیت دادن به بهداشت فردی و جدی دریافت آن است که شما و جهان را از ویروس های خطرناک نجات خواهد داد، نه نگرانی و اضطراب!

منبع: msn

منبع: برترین ها
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 557

به "چگونه عادت کنیم کمتر دست به صورتمان بزنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه عادت کنیم کمتر دست به صورتمان بزنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید