تور بدون راهنما در ایران ممنوع است!

به گزارش مجله چایی، حرکت تور بدون راهنما در ایران تخلف محسوب می گردد و تفاوتی نمی کند گردشگران آن خارجی باشند یا ایرانی، در هر حال تخلفی محرز انجام شده که باید به معاونت گردشگری گزارش گردد تا طبق ضوابط، با آژانس خاطی برخورد گردد.

تور بدون راهنما در ایران ممنوع است!

افزایش تورهای توریستی خارجی در ایران، بعضی آژانس های مسافرتی را بر آن داشته تا به بهانه کمبود راهنمای تخصصی و یا مسلط به زبان های غیرانگلیسی، از راهنمایانی بدون کارت، راننده هایی که به زبان انگلیسی تسلط نسبی دارند و یا مترجم استفاده نمایند. اقدامی که به گفته مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات توریستی، طبق آیین نامه راهنمایان توریستی، تخلف محسوب می گردد.

ولی تیموری درباره الزام استفاده از راهنما در تور گفت:

راهنما جزئی از بسته سفر است، همانطور که ترانسفر، اقامت، پذیرایی، گشت، ویزا و بیمه در این بسته قرار می گیرد. در واقع راهنمای تور، متمم و مکمل بسته سفر است.

او تاکید نمود که طبق آیین نامه راهنمایان تور که اخیرا در هیات دولت مصوب شده، در هر توری که برنامه آن به وسیله دفتر خدمات مسافرتی تنظیم شده، حضور راهنمای دارای کارت رسمی از سازمان میراث فرهنگی و توریستی، الزامی است.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات توریستی، رعایت این الزام را در تورهای ورودی و داخلی با توجه به این که محل ارائه خدمات، داخل کشور است ضروری دانست و گفت که در تورهای خروجی با توجه به این که خدمات به وسیله آژانس دیگری در کشور مقصد ارائه می گردد، صرفا حضور یک تور لیدر یا نماینده آژانس ایرانی برای مدیریت امور کافی است. البته ضروری است یک راهنمای تور در کشور مقصد به وسیله آژانس خارجی اختیار گردد، چرا که در غیر این صورت تخطی و کوتاهی در ارائه خدمات به مسافران ایرانی انجام شده است.

تیموری سپس با بیان اینکه تور آیتم های مختلفی دارد و با دو مقوله تورلیدر و تورگایدر روبرو است، یادآور شد: تورگایدرها همان راهنمایان تخصصی هستند که به شرح و تفسیر جاذبه های تاریخی و طبیعی می پردازند، درحالی که وظیفه تورلیدر بیشتر مدیریت کردن تور است، او قرار نیست آثار تاریخی و جاذبه های توریستی را شرح دهد. براساس این تعریف و طبق آیین نامه دولت، تورهای ورودی و داخلی که در ایران اجرا می شوند لزوما باید از حضور تورگایدر بهره مند شوند. در تورهای خروجی نیز یک تورلیدر باید همراه گروه باشد.

وی بیان نمود که در بعضی تورهای خروجی از راهنمای تور استفاده می گردد که آن شخص در عین حال می تواند نقش نماینده آژانس ایرانی را در کشور مقصد ایفا نماید.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات توریستی درباره نحوه برخورد با متخلفان این آیین نامه، گفت که اگر دفتر خدمات مسافرتی توری در ایران اجرا و یا به کشور وارد کند و از راهنمای کارت دار استفاده نکند، تخلف نموده و درصورت دریافت شکایت حتما به مورد آن طبق ضوابط مشخص شده در آیین نامه، رسیدگی و با خاطی برخورد می گردد.

او افزود: که آژانس هایی که توریست خارجی به ایران وارد می نمایند، از مزیت قانون معافیت مالیاتی بهره می برند، زمانی که این آژانس ها برای دریافت معرفی نامه معافیت مالیاتی به معاونت توریستی مراجعه می نمایند، لیست تورهای آن ها با راهنماهای مورد استفاده تطبیق داده می گردد، در صورتی که با چنین تخلفی روبه رو شویم، آن تور را مشمول معافیت مالیاتی نمی دانیم، یعنی توری که راهنمای کارت دار نداشته باشد، در معرفی نامه معاونت توریستی به سازمان امور مالیاتی لحاظ نمی گردد.

تیموری در عین حال گفت:

تعداد آژانس هایی که در تورهای ورودی و داخلی، از راهنمای مجاز استفاده نمی نمایند، خیلی کم است.

وی در پاسخ به بهانه بعضی آژانس ها در رابطه با کمبود راهنمای تور مسلط به زبان های غیرانگلیسی که آن ها را وادار به استفاده از مترجم یا راننده بدون راهنما نموده است، گفت: شاید در بعضی زبان های چینی، ژاپنی و یا روسی با کمبود راهنمای تور روبرو باشیم، اما تعداد راهنمایان کارت دار در ایران به میزان ای است که دست آژانس ها را در استفاده از آن ها باز می گذارد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات توریستی تاکید نمود که آژانس های مسافرتی اگر با کمبود راهنمای مسلط به زبان خاصی روبرو شده اند، طبق آیین نامه دولت می توانند از راهنمای انگلیسی زبان و یا حتی فارسی زبان دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی و توریستی به همراه مترجم استفاده نمایند. چنین بهانه ای علت نمی گردد مترجم جایگزین راهنما گردد، چون کار راهنما فقط ترجمه نیست، این کار بخشی از حرفه او محسوب می گردد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1392

به "تور بدون راهنما در ایران ممنوع است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور بدون راهنما در ایران ممنوع است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید