خالکوبی؛خوب یا بد؟

به گزارش مجله چایی، تهران (پانا) - انجام خالکوبی در سال های اخیر در کشور ما بسیار زیاد شده و سن آن رو به کاهش است.

خالکوبی؛خوب یا بد؟

به گزارش خبرنگاران، در روزگار های خیلی دور بعضی از افراد خاص در بعضی کشور ها از نقش و نگار های مختلف با رنگ ها و جوهر های رنگی برای زیبا شدن ظاهر و یا نشان دادن اینکه از کدام خانواده هستند خطوطی را بر روی خود ترسیم می کردند، اما همین طرح های درهم و برهم و گا ها خوش رنگ و لعاب باعث شد، بسیاری از افراد کشور های دیگر نیز به سمت این رفتار تقلیدگرایانه رفته و شبیه همان طرح ها را روی بدن خود طراحی نمایند.

خودنمایی نه چندان زیبایی که از کشور های آفریقایی شیوع پیدا کرد و رفته رفته به یک عادت ناپسند تبدیل شد، نقش های درهم و برهمی که پس از رسیدن به کشورمان فقط بر روی دست و پای یکسری افراد خاص مثل: یاغی ها، اراذل و اوباش و یا بعضی زندانی ها برای عظیم نمایی شخصیت خود دیده می شد، نقوشی که اصلا نگاه مثبتی نسبت به آن ها در یک بازه زمانی وجود نداشت، اشکال بی معنا و مفهموم و درهم و برهمی که به یکباره تبدیل به مد شد تا حدی که بعضی سلبرتی ها و یا ورزشکاران خواسته یا ناخواسته این رفتار ها را در جامعه تبلیغ کردند و این موضوع پس از سال ها کش و قوس فراوان دوباره در همه کشور جان گرفت.

رفتار زشت و موهنی که پس از سال ها با تغییر ظاهری از اشکال بی معنی و مفهوم به شکل نقوش بامعنا درآمد، شکل و شمایل هایی که با نام خالکوبی وارد شد و تا به امروز با این نام در جامعه جولان می دهد. به طورکلی انجام این کار به قدری در جامعه افزایش پیدا نموده که خیلی از افراد که اغلب آن ها را نوجوانان و جوانان تشکیل می دهند به سمت و سوی انجام آن کشیده شده اند.

سن انجام اعمال خالکوبی رو به کاهش است

خالکوبی واژه به ظاهر زیبایی که با استقبال، نامش پس از سال ها در دست تغییر نهاده شد و از خالکوبی به تاتو (تتو) تغییر کرد، عمل وسوسه انگیزی که در میان جوانان شیوع و شدت بسیاری پیدا نموده است، به گونه ای که به تازگی سن انجام این رفتار ناپسند روز به روز در حال کاهش است و بسیاری از نوجوانان کم سن و سال جامعه به سمت این رفتار تقلیدگرایانه می فرایند.

تحقیقات خبرنگار خبرنگاران نشان می دهد، بیش از 60 درصد افرادی که خالکوبی انجام می دهند پس از 5 ماه از کار خود پشیمان شده و سعی در برطرف آن دارند، اما زمانی که این رنگ ها و جوهر ها به رنگدانه های پوستی تزریق می گردد به این راحتی ها قابل برطرف نیست و تا مدت ها بعد می توانند بیماری سختی را برای افراد به ارمغان بیاورند.

بیماری های صعب العلاج در کمین خالکوبی نمایندگان

اللهیار طاهری متخصص پوست، مو و زیبایی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره انجام خالکوبی گفت: وارد کردن هر نوع رنگ و جوهر به داخل پوست می تواند مشکلاتی را برای افراد داشته باشد. مشکلاتی از قبیل سرطان، بیماری های عفونی، بیماری های پوستی، هپاتیت و ایدز از جمله بیماری هایی است که خالکوبی برای افراد به ارمغان می آورد.

طاهری ادامه داد: همان طور که تمامی افراد جامعه می دانند انجام این ناهنجاری مدرن 60 درصد افراد را طی 6 ماه از اقدام خود پشیمان می نماید، این یعنی کوبیدن این نقش و نگار های درهم و برهم گذرا است و اگر چنین عملی انجام گردد می تواند در آینده نه چندان دور افراد را پشیمان کند که این پشیمانی ها هم سودی ندارد.

او در ادامه گفت: بعضی از رنگ های مخصوص خالکوبی تاثیر منفی تری بر روی پوست افراد می گذارند، مثلا در بعضی از رنگ ها فلزات سنگین تری از قبیل: کبالت، سلنیوم، کروم، باریم، کادمیوم، قلع، سرب، آرسنیک، جیوه، روی، محلول مس و نیکل برای نگهداری رنگ بر روی پوست استفاده می گردد.

طاهری در ادامه توضیح داد: رنگ های با تناژ سبز دارای بالاترین سطوح فلزات غیر سازگار هستند و رنگ هایی مثل آبی و سفید نیز در این محور می توانند قرار داشته باشند، به طورمثال: مواد تشکیل دهنده جوهر های سبز سرب و مس است، جوهر های آبی رنگ دارای کبالت و مس و سفید ها نیز حاوی سرب، روی و باریم هستند.

این متخصص پوست و مو درباره خطرات خالکوبی، گفت: در واقع خطر این مواد وارداتی به پوست و بدن می تواند حتی در سال های بعد خود را نشان دهد که اگر این موضوع اتفاق بیافتد می تواند عوارض روحی و روانی نیز برای افراد داشته باشد.

آرایشگاه ها مجوز انجام خالکوبی را ندارد

فهیمه عبداللهی مجد متخصص پوست، مو و زیبایی دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: سالن های زیبایی که به هیچ عنوان مجوز انجام خالکوبی و تاتو را ندارند و خالکوبی در این اماکن ممنوع است و قطعا در صورت رویت این افراد جزو متخلفان محسوب شده و با آن ها به شدت برخورد می گردد.

او اعلام کرد: اگر بخواهیم آمار حداقلی درباره افراد درگیر با عوارض خالکوبی ارائه دهیم باید بگویم هیچ آماری از این موضوع در سامانه های وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی ثبت نشده است، زیرا این کار یک نوع تخلف است، اما بر اساس تحقیقات ما بالغ بر 40 الی 50 درصد افراد از انجام خالکوبی ضربه می خورند. همچنین طی استعلام ما از مراکز پوست سراسر کشور تا به امروز هیچ گونه آمار قطعی از این نوع آسیب ها وجود ندارد.

مجد در ادامه تاکید نمود: افراد باید توجه نمایند که علاوه بر عوارض خالکوبی در شرایط کنونی خطر ابتلا به کرونا نیز در کمین است.

خالکوبی راهی برای شکایت افراد از روزگار!

ژیلا آهنگرزاده روانشناس و روان درمانگر در گفت وگو با خبرنگاران، درباره عوارض روانی خالکوبی، گفت: زمانی که ما یک نماد خاصی را روی بدنمان خالکوبی می کنیم ذهنمان هم به همان سمت گرایش پیدا می نماید، این یعنی این رفتار زشت می تواند از نظر روانی ذهن افراد را تحت الشعاع قرار دهد.

او اضافه نمود: بعضی از افراد خاکوبی را راهی برای شکایت از روزگار می دانند، اما یک کودک 12 ساله که تا به امروز هیچ مشکل بحرانی را در زندگی خود لمس ننموده است چه شکایتی می تواند از جهان داشته باشد. گرایش به انجام خالکوبی یک بیماری روانی محسوب می گردد و باید افراد سریعا به متخصص روان درمانگر مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1121

به "خالکوبی؛خوب یا بد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خالکوبی؛خوب یا بد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید