درمان سنگ کلیه با کمترین درد و بدون احتیاج به بیهوشی

به گزارش مجله چایی، یک مطالعه تازه نشان می دهد که از امواج فراصوت می توان برای جابجایی، تغییر موقعیت یا شکستن سنگ های کلیه، در حالی که بیمار هوشیار است، استفاده کرد.

درمان سنگ کلیه با کمترین درد و بدون احتیاج به بیهوشی

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بر اساس یک مطالعه امکان سنجی که به تازگی در مجله اورولوژی منتشر شده است، یک روش نو که ترکیبی از دو فناوری فراصوت است، ممکن است گزینه ای مناسب برای جابه جایی سنگ کلیه به خارج از میزنای با دستکم درد کمتر و بدون بیهوشی باشد.

در این روش، پزشک با استفاده از یک مبدل دستی که بر روی پوست قرار می گیرد، امواج فراصوت را به سمت سنگ کلیه راهنمایی می نماید. پس از آن می توان از امواج فراصوت برای حرکت دادن و جابه جایی سنگ ها برای بهبود جهت حرکت و عبور آن ها استفاده کرد. این فرآیند پیش رانش فراصوت یا شکستن سنگ کلیه نام دارد.

دکتر کندی هال (Kennedy Hall)، نویسنده اصلی این مقاله و پزشک بخش اورژانس دانشکده پزشکی واشنگتن، می گوید: برخلاف روش استاندارد سنگ شکنی با امواج ضربه ای کنونی که احتیاج به آرام بخش دارد، این فناوری تقریباً بدون درد بوده و می توان آن را بدون احتیاج به آرام بخش در حالی که بیمار هوشیار است، انجام داد.

هال اضافه کرد که محققان امیدوارند که با این فناوری نو، روند جابجایی یا شکستن سنگ های کلیه را بتوان در یک کلینیک یا اورژانس انجام داد.

حرکت سنگ در میزنای که از کلیه به مثانه منتهی می گردد، می تواند باعث ایجاد درد شدیدی گردد و این عارضه یکی از دلایل رایج مراجعه افراد به بخش اورژانس است. به بیشتر بیماران مبتلا به سنگ کلیه توصیه می گردد که منتظر بمانند تا ببینند آیا سنگ خود به خود دفع می گردد یا خیر.

هال گفت، با این حال، این دوره می تواند هفته ها به طول بیانجامد و تقریباً یک چهارم از بیماران در نهایت به جراحی احتیاج خواهند داشت.

از هر 11 آمریکایی یک نفر در طول زندگی خود دچار سنگ مجاری ادراری می گردد. بر اساس یک مطالعه که به وسیله دانشکده پزشکی واشنگتن اجرا شده، به نظر می رسد بروز این عارضه در حال رشد است. این مطالعه نشان داد که تا 50 درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه در طی پنج سال با عود مجدد بیماری روبرو خواهند شد.

هال و همکارانش این روش نو را برای برطرف احتیاج به جراحی ایجاد کردند.

هال می گوید که این مطالعه برای آزمایش امکان استفاده از امواج فراصوت برای شکستن سنگ در بیماران هوشیار طراحی شده است.

29 بیمار در این مطالعه شرکت کردند. 16 نفر از آن ها تنها با فراصوت و 13 نفر با روش سنتی سنگ شکنی امواج ضربه ای همراه با استفاده از پیشرانش فراصوت مورد درمان قرار گرفتند. در 19 مورد، سنگ ها به حرکت در آمدند. در دو مورد، سنگ ها از میزنای خارج شده و وارد مثانه شدند.

سنگ شکنی امواج ضربه ای در هفت مورد سنگ ها را تکه تکه کرد. پس از دو هفته آنالیز، 18 نفر از 21 بیمار یعنی 86% بیمارانی که سنگ هایشان در بخش های پایین تر میزنای، نزدیک تر به مثانه قرار داشت، سنگ های خود را دفع نموده بودند. در این مطالعه، میانگین زمان عبور سنگ حدود چهار روز بود.

هال می گوید که گام بعدی برای محققان انجام یک کارآزمایی بالینی با یک گروه کنترل است که هیچ یک از روش های درمانی روی آن ها انجام نمی گردد تا بتوان مقدار بالقوه اثرگذاری این فناوری نو را ارزیابی کرد.

توسعه این فناوری برای اولین بار پنج سال پیش شروع شد. زمانی که ناسا بودجه مطالعه ای برای آنالیز اینکه آیا سنگ های کلیه را می توان بدون بیهوشی در پرواز های فضایی طولانی مدت، مانند مأموریت های مریخ، جابه جا کرد یا شکست، تخصیص داد. این فناوری به قدری خوب عمل نموده است که ناسا سنگ کلیه را دیگر به میزان قبل نگران کننده نمی داند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مهر 1401 بروزرسانی: 16 مهر 1401 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1598

به "درمان سنگ کلیه با کمترین درد و بدون احتیاج به بیهوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سنگ کلیه با کمترین درد و بدون احتیاج به بیهوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید