هشدار نسبت به دریافت خدمات از روانشناسان زرد، چگونه روانشناسان تحت نظر بهزیستی را شناسایی کنیم؟

به گزارش مجله چایی، مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور ضمن هشدار نسبت به عواقب استفاده از خدمات روانشناسان زرد، درخصوص شناسایی روانشناسانی که تحت نظر سازمان بهزیستی ارائه خدمت می نمایند، گفت: در سامانه مشاوره سازمان بهزیستی به آدرس moshavereh.behzisti.ir مراکزی که مجوز فعالیت از سازمان بهزیستی را دارند و تحت نظارت دولت مجاز به ارائه خدمات هستند، معرفی شده است.

هشدار نسبت به دریافت خدمات از روانشناسان زرد، چگونه روانشناسان تحت نظر بهزیستی را شناسایی کنیم؟

بهزاد وحیدنیا در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه روانشناسان زرد راه چارههایی را به صورت کلی، غیرعلمی و عامه پسند برای مردم مطرح می نمایند و مدعی هستند که می توان تغییرات اساسی و فوری را در زندگی افراد ایجاد نمایند، گفت: عناوینی مانند حل مسائل به صورت خیلی سریع، به دست آوردن اعتماد به نفس در چند روز، مدیر پیروز در چند روز، چگونه پولدار شویم؟ و... از جمله عناوین در روانشناسی زرد است و حتی محتواها و کتاب هایی هم به چاپ رسیده است؛ باورهای غلطی که می تواند در خصوص کارکرد خدمات روانشناختی منتقل گردد و در زمره روانشناسی زرد قرار گیرد.

وی اضافه نمود: ممکن است افراد مختلفی که عملا روانشناس نیستند و در سایر رشته ها تحصیل نموده باشند و یا افرادی که دانش و صلاحیت تخصصی کافی ندارند، دست به این کار بزنند و مدعیان تغییرات فردی و تحولی باشند؛ عمدتا این افراد در پی بازاریابی و جلب منافع مادی برای خودشان هستند.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه روانشناسی زرد عامه پسند است، گفت: افرادی در وبلاگ ها و سایت های خاصی از کلمه روانشناسی و واژه های ایده آلی استفاده می نمایند و تفکرات خود را به اشتراک می گذارند. این افراد در پی انتقال تفکرات و ایده هایی هستند که آزموده نیست و می تواند مسائل زیادی را ایجاد کند.

وحیدنیا ضمن هشدار نسبت به عواقب استفاده از خدمات روانشناسان زرد، مطرح نمود: ممکن است روش هایی که منسوخ یا کارآمد نیستند یا از روینمودهای علمی برخوردار نیستند، توصیه گردد و متناسب با احتیاج افراد و اشخاص نباشد؛ به این معنی که از سوی روانشناسان زرد به افراد توصیه هایی می گردد که ممکن است درست به نظر برسد، اما این درحافهرست که در حوزه علوم رفتاری ، متناسب با احتیاجها و ویژگی های افراد راه چارههای ویژه و متفاوتی باید در نظر داشت، لذا بسیار احتمال دارد آن راه چارهی که روانشناسان زرد ارائه می نمایند راه چاره صحیح و مناسبی نباشد. از دیگر عوارض استفاده از روانشناسان زرد، سودمحوری است که به نظر در روانشناسی زرد عمدتا نگاه تجاری به روانشناسی حاکم است و افراد در پی پر کردن جیب خود هستند و از دردهای مردم سودجویی می نمایند.

وی در ادامه به اثرات دارونمایی موقت هم اشاره نمود و یادآور شد: ممکن است با شنیدن چند جمله از سوی روانشناسان زرد حال فردی به طور موقت بهبود یابد، اما اگر به مسائل به صورت ریشه ای پرداخته نگردد و در چارچوب پروتکل های علمی مداخلات صورت نگیرد، اثرات آن نیز موقت خواهد بود و طبیعتا درمانی اتفاق نمی افتد و همین فرایند موجب خواهد شد نگاه افراد به روانشناسی هم منفی گردد.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه استفاده از خدمات روانشناسی زرد موجب دور شدن افراد از درمان های اساسی و واقعی می گردد، گفت: اگر ما در پی درمان یا تغییر هستیم روش های کپسولی و فوری روشهای موثر و مناسبی نیستند.

در این راستا وحیدنیا درخصوص شناسایی روانشناسان زرد و بعلاوه روانشناسانی که تحت نظر سازمان بهزیستی ارائه خدمت می نمایند، توضیحاتی ارائه داد و اضافه نمود: مردم برای اینکه بدانند از چه مراجع و مراکزی خدمت بگیرند مشخصا قبل از مراجعه به مرکز ،در سامانه شفاف سازی سایت سازمان بهزیستی فهرست مراکز خدمات سازمان و مراکز ارائه دهنده خدمات روانشناختی را پیدا نموده و متناسب با محل زندگی شان مرکز را انتخاب و سپس به آن مراجعه نمایند.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور گفت: بعلاوه در سامانه مشاوره سازمان بهزیستی به آدرس moshavereh.behzisti.ir نیز مراکزی که مجوز فعالیت از سازمان بهزیستی را دارند و تحت نظارت دولت مجاز به ارائه خدمات هستند، معرفی شده است. در این سامانه افراد می توانند متناسب با احتیاج خود به صورت آنلاین مراکز را انتخاب و به صورت حضوری مراجعه نمایند یا به مشاوره های تلفنی متصل شوند.

وحیدنیا گفت: در صورتی که مردم به مرکز مشاوره و روانشناسی که در آن مرکز مشغول است مراجعه کردند و شکایتی از مرکز یا روانشناس دارند یا مرکز فاقد مجوز بود، می توانند به وسیله سامانه دیده بان (1482) آن را به سازمان گزارش دهند.

وی با اشاره به کنترل مجوز اظهار کرد: بعلاوه باید مجوز فعالیت مرکز شامل موافقت اصولی مرکز، پروانه فعالیت مرکز و پروانه مسئول فنی که از سوی سازمان بهزیستی صادر شده به همراه فهرست مشاوران در معرض دید نصب شده باشد.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه افراد می توانند با شماره گیری 1480 مشاوره های تلفنی سازمان بهزیستی را دریافت نمایند که در کل کشور و از همه منطقه ها قابل بهره برداری است، در خصوص مجوزهای مشاوره های تلفنی نیز گفت: براساس ماده 26 قانون تنظیم بخشی از مقررات اقتصادی دولت در حال حاضر سازمان بهزیستی مجوز مراکز مشاوره تلفنی را برای هر فردی که در مراکز مشاوره فعالیت می نماید و هر فردی که می خواهد مشاوره تلفنی ارائه دهد، صادر می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 دی 1400 بروزرسانی: 6 دی 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1353

به "هشدار نسبت به دریافت خدمات از روانشناسان زرد، چگونه روانشناسان تحت نظر بهزیستی را شناسایی کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "هشدار نسبت به دریافت خدمات از روانشناسان زرد، چگونه روانشناسان تحت نظر بهزیستی را شناسایی کنیم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نسبت به دریافت خدمات از روانشناسان زرد، چگونه روانشناسان تحت نظر بهزیستی را شناسایی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید