واکنش تند گوگل و متا به قانون پرداخت حق روزنامه نگاری، اخبار را حذف می کنیم!

به گزارش مجله چایی، دیجیاتو نوشت: لایحه ای که غول های اینترنتی را ملزم می کند تا برای اخبار منتشر شده از طریق پلتفرم های خود هزینه ای پرداخت کنند، اخیراً در کالیفرنیا تصویب شده است. متا، شرکت مالک فیسبوک اخیراً گفته بود که در صورت تصویب این لایحه، اخبار را از پلتفرم خود حذف خواهد کرد.

واکنش تند گوگل و متا به قانون پرداخت حق روزنامه نگاری، اخبار را حذف می کنیم!

لایحه اشاره شده که قانون حمایت از روزنامه نگاری کالیفرنیا (CJPA) نام دارد و روز پنجشنبه تاییدیه مجلس را دریافت کرده بود، پلتفرم های آنلاین بزرگ را موظف می کند تا به طور ماهانه، به سرویس هایی که در پلتفرم های خود از اخبار آن ها استفاده می کنند، هزینه ای تحت عنوان حق روزنامه نگاری را پرداخت کنند.

این لایحه برای حمایت از سازمان های خبری محلی طراحی شده است که در سال های اخیر با توجه به درآمدهای تبلیغاتی که دو غول این بازار، یعنی گوگل و فیسبوک دریافت می کنند، با مشکلاتی روبرو شده بودند.

در متن لایحه توضیح داده شده که هزینه های پرداختی براساس تعداد بازدید آن ها تعیین خواهد شد و سرویس های ارائه دهنده اخبار موظف هستند تا آن را صرف روزنامه نگاری و پشتیبانی از کارکنان خود کنند.

واکنش متا به لایحه تصویب شده

اندی استون، سخنگوی متا گفت که اگر این لایحه به قانون تبدیل شود، غول فناوری به جای پرداخت هزینه اشاره شده که عمدتاً به نفع شرکت های رسانه ای بزرگ و خارجی خواهد بود، مجبور خواهد شد تا اخبار را از فیسبوک و اینستاگرام حذف کند. البته این لایحه برای تبدیل شدن به یک قانون، باید از طریق سنای ایالات کالیفرنیا عبور کند و از طریق فرماندار گاوین نیوسام امضا شود.

در همین رابطه، گروه تجاری News Media Alliance در بیانیه ای گفت که تهدید متا برای حذف اخبار از پلتفرم های خود، غیردموکراتیک و نامناسب است.

در سال 2021 نیز استرالیا قانون مشابهی را اعلام کرده بود و در آن زمان، فیسبوک برای مدت کوتاهی مقالات خبری را از پلتفرم های خود خارج کرد. گوگل نیز تهدید کرده بود که موتور جستجوی خود را از این کشور خارج می کند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1703

به "واکنش تند گوگل و متا به قانون پرداخت حق روزنامه نگاری، اخبار را حذف می کنیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تند گوگل و متا به قانون پرداخت حق روزنامه نگاری، اخبار را حذف می کنیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید