وزیر کشاورزی قبرس: هدف ما عاری شدن قبرس از هرگونه محصول تراریخته است

به گزارش مجله چایی، پس از تصویب قانون جدید اتحادیه اروپا مبنی بر مختار بودن کشورها در ممنوعیت یا عدم ممنوعیت کشت محصولات تراریخته، کشور قبرس کشت این محصولات را ممنوع نمود و وزیر کشاورزی این کشور گفت: هدف ما عاری شدن کشور قبرس از هرگونه محصول تراریخته است.

وزیر کشاورزی قبرس: هدف ما عاری شدن قبرس از هرگونه محصول تراریخته است

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران خبرنگاران پویا؛ محصولات تراریخته از سال 2005 در کشور قبرس توسط 9 سازمان دولتی فراوری می شد اما با توجه به اینکه مسئولان این کشور از سلامت این محصولات اطمینان نداشتند لذا در سال 2006 طی جلسات متعدد و نظرسنجیهایی به دنبال نظر قطعی درباره این محصولات بودند.

این مذاکرات و جلسات متعدد نتیجه ای در بر نداشت و نقاط بسیاری از کشور قبرس در حال کشت محصولات تراریخته بودند؛ در سال 2008، مجلس شورای اتحادیه اروپا در مصوبه ای کشورهای کوچک خود مانند قبرس را تبدیل به یک منطقه بزرگ کشت محصولات تراریخته کرد، البته این مصوبه ملزوماتی نیز داشت که از جمله آنها رعایت قاعده کلی در کشت این محصولات و پیشگیری از خطرات احتمالی آنها بود، به عنوان مثال تنها بعضی از زمینهای زراعتی در این کشور که تحت نظر این دولت بودند و دارای ویژگیهای مشخصی بودند، حق کشت این محصولات را داشتند.

از طرفی اتحادیه اروپا کشت این محصولات را لزوماً در مناطقی انجام می داد که شهروندان در آنجا زندگی نمی کردند و همچنین قوانین بسیار سخت گیرانه ای روی این محصولات به عمل می آورد؛ با وجود محدودیتهای بسیار زیاد و سخت گیریهایی که روی کشت محصولات تراریخته اعمال می شد؛ همچنین جمعی از سازمانهای محیط زیست کشور قبرس در سال 2008 از 78 هزار و 226 نفر از شهروندان این کشور امضا گرفتند که کشت این محصولات را در کشور خود به طور کامل ممنوع نمایند.

وزیر کشاورزی قبرس در سال 2007 اعلام نموده بود: از آنجایی که کشور قبرس، یک کشور کوچک در اتحادیه اروپا محسوب می گردد، نمی تواند درباره محصولات پرحرف و حدیث تراریخته قانون مشخصی اعمال کند یا اتحادیه اروپا را مجاب کند تا کشت این محصولات در کشور خود را ممنوع کند لذا باید با کشت این محصولات در این کشور کنار آمد.

در سال 2013 بعضی از کشاورزان و محققان کشور قبرس در مطالعات و تحقیقاتی که به عمل آوردند به این نتیجه رسیده بودند که محصولات تراریخته روی گیاهان و حیوانات اثرات خطرناکی گذاشته است و این اثرات می تواند برای انسان هم باشد و آنها را دچار آسیب کند.

کشور قبرس با وجود فشارهای زیادی که به اتحادیه اروپا برای ممنوعیت کامل این محصولات در کشور خود می آورد اما پیروز به ممنوعیت آنها تا سال 2014 نشد، البته تا حدود بسیاری پیروز به محدودیت کشت آنها شد؛ نقشه زیر نشان دهنده کشت این محصولات تا سال 2013 در قبرس است.

نقاط سبز نشان دهنده مناطق کشت محصولات تراریخته در قبرس

اتحادیه اروپا در سال 2014 با فشار کشورهای اروپایی به این اتحادیه برای ممنوعیت کشت محصولات تراریخته قانون جدیدی را مصوب کرد تا از زیر فشار کشورها خارج گردد؛ با وجود اینکه کشت محصولات تراریخته از نظر مالی بسیار به نفع کشورهاست و هزینه بسیار کمتری نسبت به محصولات ارگانیک دارند اما اعضای اتحادیه سلامت مردم را ترجیح دادند و همگی به تصویب چنین قانونی رضایت داشتند؛ قانون مصوب از مختار بودن کشورهای اروپایی در ممنوعیت یا عدم ممنوعیت محصولات تراریخته به صورت جداگانه خبر می داد.

وزیر کشاورزی قبرس همزمان با تصویب این قانون، در نامه ای به اتحادیه نوشت: خوشحالم که پس از فشارهای پیاپی و مذاکرات متعدد، چنین قانونی در اتحادیه تصویب شد؛ هدف ما عاری شدن کشور قبرس از هرگونه محصول تراریخته است؛ در این سالها ما وجود این محصولات در کشور خود را تحمل کردیم.

گزارشهایی از خبرگزاریهای کشورهای اروپایی نشان می دهد که پس از تصویب این لایحه در اتحادیه اروپا، 26 کشور اروپایی درخواست ممنوعیت این محصولات در کشور خود را صادر کردند و تنها دو کشور بلژیک و لوکزامبورگ چنین درخواستی را صادر نکردند؛ در این میان، کشور قبرس نیز کشت این محصولات در کشور خود را ممنوع نمود، البته بعضی از این محصولات در بازار یافت می گردد که همه آنها دارای برچسب تراریختگی هستند.

گزارشی در امسال نشان می دهد که تا به حال 28 کشور عضو اتحادیه اروپا شامل اسکاتلند، ولز، ایرلند شمالی ، آلمان، فرانسه، هلند، مالت، قبرس، یونان، بلغارستان، روسیه، صربستان، کرواسی، ایتالیا، مولداوی، لیتوانی، استرالیا، لهستان، اسلوواکی، آذربایجان، بوسنی، لوگزامبورگ، اوکراین، نروژ و سوئیس و همچنین چهار کشور آمریکایی شامل بلیز، پرو، اکوادور و ونزوئلا، استفاده از محصولات تراریخته در کشور خود را ممنوع نموده اند.

منبع: تسنیم
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 257

به "وزیر کشاورزی قبرس: هدف ما عاری شدن قبرس از هرگونه محصول تراریخته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر کشاورزی قبرس: هدف ما عاری شدن قبرس از هرگونه محصول تراریخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید