پرداخت صورت حساب رستوران در کشورهای مختلف جهان چگونه است؟

به گزارش مجله چایی، کاندیس واش (Candice Walsh) تا قبل از سفر به سایر نقاط جهان فکر می کرد که حساب کردن صورت حساب رستوران در همه جای جهان به یک شکل است؛ چراکه در کانادا هیچ مسئله ای از این بابت وجود ندارد و وقتی با دوستان خود به رستوران می روید، کافی است از پیش خدمت بخواهید صورت حساب غذاها را به صورت جداگانه برایتان بیاورد، به همین راحتی! در این مقاله تجربیات او را با شما در میان می گذاریم تا با آداب حساب کردن هزینه غذا در کشورهای مختلف آشنا شوید.

پرداخت صورت حساب رستوران در کشورهای مختلف جهان چگونه است؟

اولین باری که به شهر نیویورک رفتم، برای معاشرت با دوستانم به رستوران رفتیم. آن روز بسیار گرسنه بودم، اما پول زیادی نداشتم و برای اینکه دیگران متوجه نشوند، فقط سیب زمینی سرخ شده سفارش دادم؛ اما وقتی صورت حساب را آوردند، دیدم که باید سهمی مشابه دیگران از صورت حساب کلی را بپردازم و درعین حال دوست نداشتم که به ناعادلانه بودن ماجرا هم اشاره کنم. من متوجه شدم که بسیاری از کشورها، برای پرداخت صورت حساب رستوران، آداب خود را دارند که تعدادی از آن ها را آورده ام.

استرالیا

رستوران های استرالیا معمولاً صورت حساب مجزا برای مشتری نمی آورند و مبلغ کل به صورت مساوی بین گروه، فارغ از غذایی که سفارش داده اند، تقسیم می گردد. گاهی اوقات، فردی که عایدی بالاتری دارد، مبلغ بیشتری را می پردازد که امری پذیرفته شده در این فرهنگ به شمار میرود.

کانادا

در کانادا، به ازای هر مشتری، یک صورت حساب مجزا ارائه می گردد.

چین

در کشور چین، بسیاری از جوان ترها مبلغ صورت حساب را تقسیم می نمایند، اما مسن ترها پرداخت کل صورت حساب را یک افتخار می دانند و برای این کار با یکدیگر رقابت می نمایند. اگر هم به راحتی بپذیرید که شخص دیگری پول غذا را بپردازد، شاید رفتار شما را یک رفتار غلط اجتماعی تلقی نمایند.

کلمبیا

در کلمبیا باید هنگام بیرون رفتن با دیگران کمی احتیاط را رعایت کنید؛ چراکه اگر شما کسی را دعوت کنید، این طور تلقی می گردد که شما می خواهید پول غذا را حساب کنید. اولین باری که به کلمبیا سفر کردم، چندین بار با صورت حسابی غیرمنتظره روبرو شدم. به همین علت، حالا که با دوستانم بیرون می رویم، راجع به برنامه های آن روز باصراحت صحبت نمی کنم.

کاستاریکا

در کاستاریکا صورت حساب جداگانه در اختیار مشتری قرار می گیرد؛ اما درصورتی که همه از کارت اعتباری استفاده نمایند، هزینه به طور مساوی بین افراد تقسیم می گردد. درضمن متداول است که یک نفر، کل صورت حساب را با کارت اعتباری بپردازد.

مصر

مردم مصر دوست دارند که بابت غذای خودشان، پول بپردازند و صورت حساب به طور مساوری تقسیم نگردد، هرچند این موضوع به گروهی که با آن ها غذا می خورید، بستگی دارد. درصورتی که شما، شخصی را برای شام دعوت کنید، انتظار می رود که شما کل هزینه را بپردازید، به خصوص که اگر طرف مقابل را برای مدت زمان طولانی ندیده باشید. من متوجه شده ام که اگر با مصری ها غذا بخورم، مخصوصاً کسانی که دیربه دیر دیدار می کنم یا دوست صمیمی من نیستند، به احتمال زیاد آن ها صورت حساب مرا پرداخت می نمایند، هرچند که بارها سر اینکه چه کسی پول بدهد، با آن ها جروبحث نموده ام.

آلمان

در کشور آلمان، افراد یک گروه، سهم غذای خود و همین طور انعام را روی هم می گذارند و سپس کل پول را به پیش خدمت می دهند.

گواتمالا

به طورکلی در گواتمالا، صورت حساب بین افراد تقسیم می گردد یا یک نفر پیش قدم می گردد و آن را می پردازد. اگر شما کسی را بیرون دعوت کنید و حتماً بگویید که من دعوتت می کنم، پس بهتر است پول صورت حساب را بدهید. در میان طبقه فقیرتر گواتمالا (حدود 80 درصد)، فرد دعوت نماینده، اغلب کل هزینه را می دهد؛ زیرا این طرزفکر که شخص مدعو پول کافی برای پرداخت پول دارد و انتظار داشته باشید او سهم خود را بدهد، بی ادبانه تلقی می گردد.

ایسلند

شما در کشور ایسلند فقط باید برای غذایی که سفارش می دهید، پول بپردازید.

هند

سنتی ترین روش پرداخت صورت حساب در هند این است که مسن ترین فرد گروه آن را پرداخت کند. هرچند در بین نسل های جوان تر هم تقسیم مساوی مبلغ صورت حساب رایج نیست. درصورتی که مهمانی ای باحضور خانواده عروس و داماد در مرحله نامزدی برگزار گردد، مردهای خانواده عروس باید پول صورت حساب را بدهند.

ایران

دوست خوبم، مسعود از ایران به من می گفت که تقسیم صورت حساب به خانواده یا دوستانی که با آن ها غذا می خوردید، بستگی دارد. به اسم مثال اگر یک خانواده به رستوران بفرایند، پدر همه هزینه را می پردازد و چنانچه با دوستان بیرون بروید، از قبل تعیین شده است که چه کسی هزینه غذا را تقبل کند. در مراسم های خاصی نظیر فارغ التحصیلی یا جشن تولد، دعوت نماینده پول می دهد و در قرارهای دونفره، مردها باید هزینه ها را حساب نمایند.

در شرایط خودمانی تر، وقتی دو یا سه دوست به رستوران می فرایند، یک نفر کل صورت حساب را می پردازد، اما انتظار می رود که دفعه بعد یکی دیگر از آن ها همین کار را انجام دهد. در فرهنگ تعارف کردن ایرانی ها رسم است که برای هر چیزی سه بار سؤال می نمایند تا تعیین گردد که چه کسی باید پول غذا را بدهد.

ایرلند

سبقت گرفتن در پرداخت صورت حساب، در ایرلند متداول است و مرز باریکی بین بی ادبی و خوش ذاتی وجود دارد که مطمئناً برای خارجی ها عجیب به نظر می رسد. یکی از اهالی ایرلند به من گفت که پدرعظیمم تا جایی پیش می رود که حتی قبل از سفارش غذا، کارت اعتباری اش را به صورت مخفیانه به پیش خدمت می دهد تا همان ابتدا قائله را تمام کند.

ایتالیا

پرداخت صورت حساب در ایتالیا به صورت مساوی انجام می گردد یا هر فرد برای غذایی که سفارش داده است، پول می دهد. اگر با اقوام غذا می خورید، معمولاً مسن ترین فرد غذا را حساب می نماید.

لبنان

در کشور لبنان، نه تنها صورت حساب تقسیم نمی گردد، بلکه باید با همه وجود برای پرداخت تمام وکمال آن کوشش کنید، هرچند که در دلتان امیدوار هستید که طرف مقابل این کار را انجام دهد. همواره باید خود را متعجب و وحشت زده نشان دهید و بگوید که امکان نداره! اجازه نمی دهم پول بدهید! نوبت منه! حتی باید سعی کنید که روی میز بروید و صورت حساب را از طرف مقابل تان بقاپید. درضمن، شما می توانید از حقه سرویس بهداشتی بهره ببرید و به بهانه رفتن به دستشویی، به صورت مخفیانه و بدون اینکه کسی متوجه گردد، پول صورت حساب را بدهید یا قبل از آوردن صورت حساب به سراغ سرویس بهداشتی بروید و وقتی برگشتید و دیدید که پول غذا پرداخت شده است، خود را خیلی تعجب زده نشان دهید.

مکزیک

مکزیکی ها وقتی کسی را به رستوران دعوت می نمایند، معمولاً هزینه غذای او را برعهده می گیرند.

نیوزلند

طبق حرف های یکی از دوستان توییتری ام، اگر با یک گروه در رستورانی در نیوزلند غذا می خورید، به جای تقسیم مساوی صورت حساب، هر کسی سهم خود را می پردازد.

نروژ

ملیسا از دوستانم است که به مدت دو سال در نروژ تحصیل می کرد، او می گوید هرکسی دقیقاً پول غذایی که سفارش داده است را می دهد.

فیلیپین

برای جوانان فیلیپینی، تقسیم کردن صورت حساب امر رایجی است؛ اما عظیم ترها باوجود اعتراض مهمانان ممکن است برسر پرداخت آن با یکدیگر رقابت نمایند، البته از مهمانان انتظار می رود که اعتراض خود را حتماً نشان دهند. ازآنجایی که قبل از سفارش غذا، تعیین می گردد که چه کسی پول غذا را بدهد، پس سفارش غذایی گران قیمت، بی ادبانه تلقی می گردد.

درصورتی که اعضای خانواده با هم غذا می خورند، والدین یا عظیم ترین فرد خانواده پول صورت حساب را می پردازد که معمولاً شخصی است که بیشترین عایدی را در خانواده دارد. بااین حال، در مراسم های خاصی نظیر جشن تولد، پسر یا دختری که تولد گرفته است، وظیفه پرداخت هزینه غذا را برعهده دارد.

اسکاتلند

اگر در سفر به اسکاتلند، افرادی را برای صرف شام به بیرون دعوت کردید و شناخت زیادی از آن ها ندارید، باید برای پرداخت کل صورت حساب پیش قدم شوید. در شرایط خودمانی تر، هزینه غذا تقسیم می گردد.

سنگال

در رستوران های مدرن و شیک شهری مثل داکار در سنگال، شخص دعوت نماینده معمولاً صورت حساب را می دهد، هرچند در جمع های محبت آمیز این موضوع راحت تر است و اغلب در پرداخت صورت حساب سهیم می شوند. در جلسات کاری هم شخص دعوت نماینده هزینه غذا را حساب می نماید.

آفریقای جنوبی

یکی از دوستانم از ژوهانسبورگ می گفت، شما بابت غذایتان پول می دهید؛ هرچند، در بعضی نقاط روستایی و شهری اغلب کل افراد در پرداخت صورت حساب سهیم می شوند و به جای خرید نوشیدنی برای تک تک افراد، یک بطری کامل برای کل میز می خرند.

کره جنوبی

مردم کره جنوبی هیچ گاه پول صورت حساب را تقسیم نمی نمایند، درواقع مهم نیست که چند نفر سر میز حضور دارند یا چه میزان نوشیدنی مصرف شده است، مسن ترین فرد مسئول پرداخت هزینه ها است. زمانی که خارجی ها به رستوران می فرایند، پیش خدمت درکمال خونسردی همه حساب وکتاب ها را انجام می دهد. وقتی من همرا با تعدادی کره ای و خارجی به رستوران می روم، کره ای ها معمولاً پول صورت حساب را می پردازند.

اسپانیا

در کشور اسپانیا، پرداخت صورت حساب به منطقه و موقعیت بستگی دارد. اگر شخصی که شما را به رستوران دعوت می نماید، برای پرداخت هزینه ها اصرار دارد، با او بحث نکنید، چراکه بی ادبانه تلقی می گردد. در شرایطی که قیمت صورت حساب، رقم رندی باشد، مبلغ آن به طور مساوی بین افراد تقسیم می گردد.

در سوئد هرکس سهم خود را می پردازد. در بعضی رستوران ها حتی می توان قبل از سفارش غذا، پول غذا را پرداخت کرد.

سوریه

بیشتر آداب پرداخت صورت حساب در سوریه مشابه لبنان است.

تایلند

بسیاری از رستوران های تایلند از همان ابتدا می پرسند که چه کسانی می خواهند صورت حساب شان را جداگانه یا گروهی پرداخت نمایند. اگر شما را برای صرف غذا بیرون دعوت نمایند، به هیچ اسم پیشنهاد پرداخت صورت حساب را ندهید، چراکه این مسئولیت برعهده میزبان است.

آمریکا

درباره پرداخت صورت حساب در آمریکا باید بگویم که به طور مساوی تقسیم می گردد. بااین حال، می توانید فقط برای غذایی که سفارش داده اید، پول بپردازید، اما گرفتن صورت حساب مجزا ممکن است مزاحمت تلقی گردد.

ویتنام

هنگام غذاخوردن در رستوران های ویتنام، پرداخت پول غذا، نشانه ای از آبرو و باکلاسی به شمار میرود. اگر کسی ابتدا پیشنهاد پرداخت صورت حساب را بدهد، نباید مانع او شوید، چراکه بی ادبی محسوب می گردد. بااین حال، اگر شما دعوت نماینده هستید، انتظار می رود که پول صورت حساب را بپردازید.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1205

به "پرداخت صورت حساب رستوران در کشورهای مختلف جهان چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت صورت حساب رستوران در کشورهای مختلف جهان چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید