چراغ یونسکو برای قشم و ارس سبز شد

به گزارش مجله چایی، عضو شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو با اعلام این که ثبت جهانی ژئوپارک ارس در یونسکو تایید شد، اما در بهار 1402 حکم آن تنفیذ خواهد شد، خبر داد که ژئوپارک قشم نیز کارت سبز یونسکو را دریافت کرد.

چراغ یونسکو برای قشم و ارس سبز شد

به گزارش خبرنگاران علیرضا امری کاظمی با اشاره به جلسه شورای عالی یونسکو که در تایلند برگزار گشت، به ایسنا گفت: ژئوپارک قشم کارت سبز یونسکو را دریافت کرد و عضویت آن در شبکه جهانی ژئوپارک ها به مدت چهار سال دیگر تمدید شد.

به گفته او، در جلسه افتتاحیه این کنفرانس، ژئوپارک قشم در شاخص های توسعه جامعه محلی و مشارکت بانوان به عنوان یکی از بهترین ژئوپارک های جهان معرفی گشت.

مدیر ژئوپارک قشم و مشاور ژئوپارک ارس همچنین درباره خاتمه پرونده ژئوپارک ارس توضیح داد: در اجلاس اخیر، ژئوپارک ارس تاییدیه اعضای شورای جهانی را دریافت کرد، البته تاییدیه شورای اجرایی یونسکو که در زمستان تشکیل جلسه خواهد داد را نیز باید دریافت کند تا در اردیبهشت ماه 1402 حکم ژئوپارک جهانی از سوی دبیرکل یونسکو به ارس تفیذ شود. به این ترتیب ارس پس از قشم، دومین ژئوپارک ایران و خاورمیانه خواهد شد.

امری کاظمی در عین حال یادآور شد: اگرچه ژئوپارک ارس تایید اعضای شورای ژئوپارک های جهانی را دریافت کرده، اما با توجه به پایش هایی که در این مدت صورت خواهد گرفت لازم است تا زمان اخذ تاییدیه نهایی، فعالیت ها و عملکرد آن تداوم داشته باشد.

قلمرو ژئوپارک ارس با مساحت 1670 کیلومتر مربع که دارای 31 ژئوسایت است، در محدوده جلفا در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.

ژئوپارک جهانی قشم نیز که در حال حاضر دارای 35 ژئوسایت است، سال 1385 در شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو ثبت شد، اما در سال 1391 به دلیل آنچه ناتوانی مدیران وقت سازمان منطقه آزاد قشم در اجرای اهداف و برنامه ها اعلام شد، از شبکه جهانی ژئوپارک ها خارج شد. این ژئوپارک در سال 1396 با اصلاح ایرادها، پیروز به دریافت کارت سبز یونسکو شد. ژئوپارک های جهانی هر چهار سال، از سوی شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو ارزیابی می شوند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 22 شهریور 1401 بروزرسانی: 22 شهریور 1401 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1585

به "چراغ یونسکو برای قشم و ارس سبز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ یونسکو برای قشم و ارس سبز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید