کاوشگر پارکر رازهای خورشید را آشکار می کند

به گزارش مجله چایی، دانشمندان می گویند کاوشگر پارکر ناسا پس از نزدیکترین رویارویی اش با خورشیدگنجینه ای فوق العاده از داده ها را از تاج خورشیدی - حاشیه بیرونی بسیار داغ این ستاره- فرستاده است.

کاوشگر پارکر رازهای خورشید را آشکار می کند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه کاوشگر خورشیدی پارکر اندازه ای در حد یک ماشین دارد، در ماه اوت (مرداد) سال قبل به فضا پرتاب شد، در طول مجموعه ای از مانورها در فواصل و مسیرهای متفاوت در طول هفت سال در فاصله شش میلیون کیلومتری خورشید قرار خواهد گرفت.

عکسی که کاوشگر پارکر سال پیش از فاصله بیش از 27 میلیون کیلومتری از خورشید گرفت و نزدیکترین عکسی است که تا به حال از این ستاره گرفته شده است

  • ناسا کاوشگر خورشیدی پارکر را به فضا پرتاب کرد

  • نزدیک ترین عکس بشر از خورشید

امیدواری دانشمندان این است که با استفاده از اطلاعات به دست آمده درک بهتری از بادهای خورشیدی و طوفان های الکترومغناطیسی که با مختل کردن شبکه های برق در زمین باعث آشوب می شوند، پیدا کنند.

  • یافته های غافلگیرکننده

یک معما درباره تاج خورشیدی یا کورونا این است که دمای آن با یک میلیون درجه سانتی گراد بسیار بالاتر از سطح خورشید با دمای 6000 درجه سانتی گراد است، در حالیکه انتظار بر این است که هر چه از منبع گرما دور می شویم، دما کاهش یابد.

به گفته دانشمندان تاج خورشیدی از طریقی داغ می شود و آنان به دنبال یافتن فرایندهای فیزیکی هستند که این امکان را ایجاد می کند.

یک نظریه این بود که نوسان های میدان مغناطیسی خورشید ممکن است باعث داغ شدن تاج خورشیدی شود و منتظر داده های کاوشگر پارکر برای تایید این نظریه بودند.

اما داده های کاوشگر پارکر نشان دادند که امواج مغناظیسی بسیار بسیار قوی تر یا به قول این دانشمندان سرکشی در تاج خورشیدی وجود دارد که آنقدر قدرت دارند که می توانند جهت میدان مغناطیسی را کاملا عوض کنند و ممکن است منبع انرژی در تاج خورشیدی باشند.

  • تاج خورشید در تصویر

دانشمندان همچنین از شتاب بالای باد خورشیدی (جریان پروتون ها، الکترون ها و سایر ذرات بیرون زده از خورشید) غافلگیر شدند.

قبلا معلوم شده بود که میدان مغناطیسی خورشید این باد را در جهت چرخش آن به دنبال خود می کشد، بنابراین دانشمندان انتظار داشتند باد خورشیدی با فاصله دریافت از سطح خورشید ضعیف تر شود.اما با کمال تعجب کاوشگر پارکر جریان های چرخشی بسیار بزرگی- 10 تا 20 برابر بزرگتر از آنچه مدل های استاندار خورشید پیش بینی کرده بوند- را کشف کرد.

بنابراین دانشمندان می گویند هنوز چیزهایی اساسی درباره خورشید و چگونگی بیرون زدن باد خورشیدی را نمی دانند.

  • پیش بینی آب وهوای فضایی

این یافته های جدید پیامدهای بزرگی دارد. در کار به اصطلاح پیش بینی آب وهوای فضایی باید این جریان ها را در نظر گرفت تا بتوان پیش بینی کرد آیا یک فوران توده تاج خورشیدی (طوفان خورشیدی) به کره زمین یا به فضانوردانی که در راه کره ماه یا مریخ هستند، برخورد خواهد کرد یا نه.

طوفان خورشیدی بزرگی که در سال 1859 رخ داد باعث شد شبکه ها تلگراف روی کره زمین از کار بیفتند و یک طوفان خورشیدی بزرگ دیگر در سال 1972 باعث از کار افتادن مین های دریایی آمریکا در ویتنام شمالی شد.

به گفته دانشمندان با توجه با اینکه جامعه امروزی وابستگی بسیار بیشتری به تکنولوژی های پیشرفته پیدا کرده است، آشغتگی های بزرگ در سطح خورشید می تواند بالقوه پیامدهای وخیمی روی کره زمین ایجاد کند. اگر بتوان شرایط طوفان های خورشیدی را پیش بینی کرد، می توان به موقع بخشی های شبکه برق را خاموش کرد یا سایر بخش ها جدا کرد یا سیستم های ماهوارهای آسیب پذیر را موفتا غیر فعال کرد.

  • طوفان خورشیدی در راه است

  • شدیدترین توفان خورشیدی از راه می رسد

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 75

به "کاوشگر پارکر رازهای خورشید را آشکار می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر پارکر رازهای خورشید را آشکار می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید