تاریخ وفات حضرت زینب چه روزی است؟

به گزارش مجله چایی، تاریخ وفات حضرت زینب (س) مصادف با 15 رجب است. تاریخ وفات حضرت زینب در سال 62 هجری مصادف با 56 سالگی ایشان است. حضرت زینب در سوریه مدفون است.

تاریخ وفات حضرت زینب چه روزی است؟

سرویس مذهبی - حضرت زینب (س) یک سال و نیم پس از شهادت امام حسین (ع) در 15 رجب سال 62 هجری قمری، در سن 56 سالگی از دنیا رفت.

شناسنامه حضرت زینب (س)

حضرت زینب (س) در پنجم جمادی الاولی سال پنجم هجرت در مدینه منوره چشم به دنیا گگردد. مادرش فاطمه زهرا (س) و پدرش امام علی (ع) بود.

تولد حضرت زینب (س)

پیامبر اکرم بعد از بازگشت از سفر، به محض شنیدن خبر تولد حضرت زینب، سراسیمه به خانه علی (ع) رفت، نوزاد را در بغل گرفت و بوسید، آنگاه نام زینب را که به معنای زینت پدر است برای این دختر انتخاب نمود. او را ام کلثوم کبری و صدیقه صغری نیز می نامیدند. از القاب آن حضرت، محدثه، عالمه و فهیمه بود.

سختی های زندگی حضرت زینب (س)

حضرت زینب در پنج سالگی مادر خود را از دست داد و از همان دوران طفولیت با مصیبت آشنا گشت. در دوران عمر با برکت خویش، مسائل و رنج های زیادی را متحمل شد، از شهادت پدر و مادر گرفته تا شهادت برادران و فرزندان، و حوادث تلخی چون اسارت و... را تحمل کرد. این سختی ها از او فردی شکیبا و بردبار ساخته بود.

تاریخ وفات حضرت زینب (س)

نظر معروف این است که آن حضرت پس از شهادت امام حسین (ع) بیش از یک سال و نیم زندگی نکرد و در 15 رجب سال 62 هجری قمری، در 56 سالگی از دنیا رفت و مرقد مطهر ایشان در سوریه است.

مسلمه بن مخلّد از صحابه بود و از طرف معاویه در سال 47 هجرى بـه عنوان حاکم مصر منصوب شد و در سال 62 هجرى وفات یافت. عبیدلى تصریح مى کند که او بر بدن زینب (س) نماز خوانده، لذا مـعـلوم مـى گردد که وى بعد از وفات بانوى عصمت وفات نموده و این سخن ثابت مى کند که وفـات زیـنـب (س) در سال 62 بوده است. این که برخى از مـورّخین وفات آن حضرت را سال 65 ذکر نموده اند درست نیست.

علت وفات حضرت زینب (س)

بر اساس بعضی از نوشته ها حضرت زینب (س) مریض شد و به طور طبیعی وفات کرد و این احتمال طبیعی تر به نظر می رسد چون آن حضرت آن همه سختی و مصیبت دید و در سایه آن ها بیمار شد.

بر اساس بعضی از احتمالات حضرت زینب کبری توسط عوامل یزید مسموم شد و به شهادت رسید که این احتمال هم دور نیست چون حضرت زینب همه وقایع کربلا را دیده و وجود او یادآور مصائب کربلا و یادآور فجایع حکومت یزید بود و یزید نمی توانست او را تحمل کند.

بیشتر بخوانید: علت وفات حضرت زینب (س) چه بوده است؟

مکان دقیق مرقد حضرت زینب (س)

از قدیم الایام سه مکان به عنوان قبر مطهر این بانوی بزرگوار مطرح است؛

دمشق

حضرت زینب (س) پس از ورود به مدینه، در مجالس و محافل سخن می گفت و مظالم و جنایات یزیدیان را بازگو می کرد. فرماندار مدینه ماجرا را به یزید نوشت و او دستور داد زینب را مخیر سازند تا هر شهری که می خواهد (غیر از مکه و مدینه) برود. حضرت زینب به شام رفت و در آن جا اقامت کرد و پس از چندی در همان جا از دنیا رفت. البته بعضی احتمال داده اند قبری که در شام است، قبر زینب صغری (ام کلثوم) است، نه قبر زینب کبری.

قاهره

حضرت زینب (س) به علت افشاگری علیه دستگاه بنی امیه، مجبور شد که مدینه را ترک کند. از این رو مصر را انتخاب کرد و در آن جا رحل اقامت افکند و همان جا از دنیا رفت. سیده زینب در شهر قاهره هم اکنون زیارتگاه مجلل و با شکوهی است.

مدینه

حضرت زینب (س) به مدینه آمد و پس از ورود به مدینه پیوسته عزادار و گریان بود تا این که پس از یک سال و نیم در همان مدینه از دنیا رفت و در همان جا دفن شد. اکنون از قبر آن بانوی محترمه، اثری در دست نیست. این قول را علامه سید محسن امین اختیار نموده و از اقوال دیگر معتبرتر می داند.

بنابراین نمی توان به صورت یقینى گفت که قبر حضرت زینب (س) در شام است و اگر مسلّم باشد که آنان در شام دفن شده اند در این صورت می توان پرسید که آیا آنان دوباره به شام برگشته اند؟ در این مورد برخى از مورّخان نوشته اند که حضرت زینب کبرى (س) در اثر قحطى در مدینه و یا واقعه حرّه به همراه شوهرش عبداللّه به شام آمد و در آن جا وفات یافت و واقعه حرّه این است که در سال 62 هجرى قمرى مردم مدینه یزید را از حکومت خلع و حاکم اموى مدینه را عزل کردند. این خبر به یزید رسید. یزید، مسلم بن عقبه را با 12 هزار نفر به سوى مدینه فرستاد. نیروهاى مسلم بن عقبه در شرق مدینه در مکانى به نام حرّه مستقر شدند و از آن جا به شهر حمله و شهر را قتل و غارت کردند.

بیشتر ببینید: عکس نوشته وفات حضرت زینب (س)

گرچه نتوان به یقین معین کرد که قبر حضرت زینب (س) در کجا واقع است ولی می توان گفت که زیارتگاه ها و اماکنی که به این دودمان منسوب اند همه از مصادیق آیه شریفه فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذکر فیها اسمه می باشند. این خانه ها و زیارتگاه ها ولو منسوب به آن ها باشد جای ذکر و توجه به خدا و انسان سازی و پیوند با شهیدان و اهل بیت است.

منبع: setare.com
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 729

به "تاریخ وفات حضرت زینب چه روزی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ وفات حضرت زینب چه روزی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید