تنفس هولوتروپیک چیست و چرا باید آن را انجام دهیم؟

به گزارش مجله چایی، زمانی که دچار استرس شده ایم، چند نفس عمیق می تواند دنیایی از تفاوت را ایجاد کند. در واقع تنفس اصولی می تواند ما را راحت و به آرام کردن نگرانی ها و ترس هایمان یاری کند.

تنفس هولوتروپیک چیست و چرا باید آن را انجام دهیم؟

به گزازش عصر ایران، بعضی از متد های نفس کشیدن حتی منتج به خودآگاهی بیشتر و نگرش بهتر نسبت به زندگی می شوند. در این میان یکی از روش هایی که از محبوبیت فراوانی برخوردار است و می تواند سبب بروز نتایج مذکور شود، تنفس هولوتروپیک نام دارد. لازم به ذکر است اطلاعاتی که در مورد این تنفس در اختیار علاقه مندان قرار می گیرند، با استناد به مقالات کلینیک کلیولند جمع آوری شده اند.

تنفس هولوتروپیک چیست؟

دکتر استانیسلاف گروف و همسرش کریستینا در دهه 1970 در موسسه الن در بیگ سور، کالیفرنیا، تنفس هولوتروپیک را توسعه دادند. لازم به ذکر است که پیشینه گروف به درمان به وسیله روانکاوی (گفتار درمانی که بر انتقال افکار یا احساسات سرکوب شده به فکر خودآگاه متمرکز است) باز می شود. آن ها آنالیز کردند که چگونه حالات مختلف و دگرگون شده آگاهی می تواند بر سیر مشاوره روانپزشکی یا حتی درمان های سنتی تاثیر بگذارد. دکتر گروف طی آزمایشات خود دریافت که تنفس سریع یا عمیق ناشی از وحشت و اضطراب در واقع می تواند بر مغز اثر مثبت بگذارد.

کلمه هولوتروپیک از واژه های یونانی holos یا کل و trepein گرفته شده است که به معنای حرکت در جهت چیزی است. حال ترکیب این دو با یکدیگر مفهوم حرکت به سوی تمامیت را در بر دارد. به بیان دیگر تنفس هولوتروپیک از الگو های تنفسی سریع و کنترل شده برای خلق تجربه ای شبیه رویا یا چیزی که معمولا تحت عنوان شرایط تغییر یافته آگاهی نامیده می شود، استفاده می نماید. هنگامی که فرد به این حالت دست یابد، می تواند به بخش هایی از آگاهی خود دسترسی داشته باشد که غالبا ارتباط با آن ها سخت است.

هدف از انجام تمرین هولوتروپیک اساسا استفاده از تنفس تسریع شده به منظور افزایش آگاهی درونی و بعلاوه مقابله با آسیب های گذشته است. تنفس هولوتروپیک به ما این امکان را می دهد تا به بخش هایی از روان خود دسترسی یابیم که در شرایط عادی قابل دسترسی نیستند.

این متد تنفس درمانی در مسائل زیر بسیار راهگشا محسوب می شود:

- افسردگی

- اختلال مصرف مواد

- اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

- اضطراب

- افکار منفی

- استرس مزمن

- تنش

- رفتار های اجتنابی

نحوه انجام تنفس هولوتروپیک

جلسه تمرین تنفس با دراز کشیدن فرد روی مت آغاز می شود. هنگامی که در شرایطی آرام و راحت قرار گرفتید، چشمان خود را ببندید و آغاز به تنفس سریع و عمیق در یک الگوی دایره ای یکنواخت کنید. هیچ مکثی بین دم و بازدم وجود ندارد. در حالی که این کار را انجام می دهید، با خیال راحت هر حرکت یا صدایی که به طور طبیعی تظاهر می یابد را انجام دهید و در همین حین همچنان چشمان خود را بسته نگه دارید. ممکن است این تکنیک تنفس سریع به مدت چند دقیقه یا حتی چند ساعت طول بکشد. موسیقی نیز طی جلسه پخش می شود تا به فرد برای ورود به حالت تغییر یافته یاری برساند. در این میان گوش فرا دادن به ملودی های ملایم مدیتیشن بهتر از انواع دیگر موسیقی است.

مزایای تنفس هولوتروپیک چیست؟

مزایای منحصر به فرد تنفس هولوتروپیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

- یاری به ترشح سموم از جریان خون و بافت های بدن

- کاهش فشار خون با افزایش گردش خون

- تقویت سیستم ایمنی بدن

- بهبود هضم با کاهش استرس روی کبد و کلیه ها

- کاهش استرس جسمی و روحی

- افزایش وضوح فکری و خلاقیت

- ایجاد مسیر های عصبی نو در مغز

چگونه تنفس هولوتروپیک بر مغز تاثیر می گذارد؟

دانشمندان کشف نموده اند که ریتم تنفس هولوتروپیک باعث ایجاد فعالیت الکتریکی در مغز انسان می شود که تعادل عاطفی و قدرت حافظه را افزایش می دهد. هنگامی که تنفس کنترل شده برای تسهیل مدیتیشن استفاده شود، باعث افزایش جزئی در میزان مغز می شود. مغز بعلاوه می تواند در مناطقی که با توجه و پردازش ورودی های حسی سر و کار دارند، توسعه یابد.

ممنوعیت تمرین تنفس هولوتروپیک

از آنجایی که تنفس هولوتروپیک ممکن است باعث رهاسازی فیزیکی و عاطفی قوی شود، توصیه می شود که پیش از انجام آن با پزشک خود مشورت کنید. اگر سابقه هر یک از موارد زیر را دارید، از این نوع تنفس اجتناب کنید:

- مسائل قلبی عروقی

- فشار خون بالا

- آسیب فیزیکی یا جراحی تازه

- هر شرایطی که احتیاج به دارو درمانی منظم داشته باشد

- حملات پنیک

- روان پریشی و اختلالات تشنجی

تنفس هولوتروپیک برای افرادی که باردار یا شیرده هستند نیز توصیه نمی شود.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1402 بروزرسانی: 11 مرداد 1402 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1725

به "تنفس هولوتروپیک چیست و چرا باید آن را انجام دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنفس هولوتروپیک چیست و چرا باید آن را انجام دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید