توصیه مداخله جویانه نهاد آمریکایی برای برگزاری مجدد انتخابات در بولیوی

به گزارش مجله چایی، سازمان کشورهای آمریکایی که مقر مرکزی آن در واشنگتن است، با اتخاذ موضعی مداخله جویانه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بولیوی را رد نموده و برگزاری مجدد انتخابات را خواهان شده است.

توصیه مداخله جویانه نهاد آمریکایی برای برگزاری مجدد انتخابات در بولیوی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزای فارس، به رغم هشدارهای اخیر سران ونزوئلا و کوبا درباره دخالت های واشنگتن و متحدانش در امور کشورهای آمریکای لاتین، یک نهاد آمریکایی مستقر در پایتخت ایالات متحده موضعی مداخله جویانه درباره انتخابات ریاست جمهوری بولیوی اتخاذ نموده است.

بنا بر نوشته اسپوتنیک، به رغم اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 20 اکتبر (28 مهرماه) بولیوی و اعلام پیروزی اوو مورالس رئیس جمهور کنونی، کارلوس مسا نامزد ناکام انتخابات ریاست جمهوری این کشور از پذیرش شکست خودداری نموده و این موضوع سبب بروز ناآرامی ها و تشدید دخالت های خارجی در این کشور شده است.

بروز ناآرامی ها در بولیوی بلافاصله با واکنش مداخله جویانه آمریکا و متحدانش روبرو شده و حالا در تازه ترین اقدام، نهاد آمریکایی مستقر در واشنگتن، خواهان برگزاری یک انتخابات جدید ریاست جمهوری در بولیوی شده است.

سازمان کشورهای آمریکایی که سابقه دخالت ها در امور کشورهای آمریکای لاتین و تکرار طوطی وار مواضع واشنگتن را داشته است، در یک بیانیه مدعی شده که نمی توانیم درباره نتیجه اعلام شده انتخابات 20 اکتبر ریاست جمهوری بولیوی راستی آزمایی کنیم.

این نهاد که دفتر مرکزی آن در واشنگتن پایتخت آمریکا واقع شده است، مدعی شده که از نظر آماری و عددی، بعید است که اوو مورالس توانسته باشد اختلاف 10 درصدی مورد احتیاج برای پیروزی بر کارلوس مسا رقیبش در دور اول انتخابات را کسب نموده باشد.

این ادعا در شرایطی مطرح شده که پیش تر دادگاه انتخاباتی بولیوی با اعلام انتها شمارش دستی انتخابات ریاست جمهوری این کشور، رسما پیروزی مورالس در انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد.

طبق اعلام این دادگاه، مورالس با بدست آوردن 47.08 درصد آرا در انتخابات به پیروزی رسید و کارلوس مسا نیز 36.51 درصد آرا را بدست آورد و با توجه به اختلاف بیش از 10 درصدی میان این دو، دور دوم انتخابات برگزار نمی گردد. بنا بر قوانین بولیوی، برای بردن انتخابات به صورت یک مرحله ای، هر نامزد به کسب حداقل 50 درصد آرای مردمی یا حداقل 40 درصد آرا به شرطی که اختلافش با رقیب حداقل 10 درصد باشد، احتیاج دارد.

موضعگیری مداخله جویانه سازمان کشورهای آمریکایی بعد از بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره انتخابات بولیوی مطرح شده است. این وزارتخانه پیش از این ادعا کرد، واشنگتن درباره فرایند مغشوش و خدشه دار شمارش آرای انتخابات 20 اکتبر (28 مهرماه) ریاست جمهوری بولیوی به شدت نگران است (جزئیات بیشتر).

به دنبال این تحولات بود که طبق بعضی گزارش ها، با شدت دریافت اعتراض ها به نتیجه انتخابات بولیوی، تعدادی از نیروهای پلیس در شهرهای سوکره (پایتخت رسمی) و سانتا کروز به معترضان پیوستند.

بنا بر گزارش اسپوتنیک، دولت بولیوی روز شنبه (دیروز) خواهان روی آوردن پلیس (این کشور) به مذاکره (با دولت) شده و پیشنهاد افزایش احتمالی 100 درصدی حقوق بازنشستگی نیروهای پلیس را بیان کرد.

مورالس پیش از این در یک سخنرانی ضمن هشدار درباره احتمال کودتا در کشور گفته بود: (احزاب) راستگرا می گویند که اوو (موارلس) باید استعفا دهد اما می خواهم به شما خواهران و برادران، همه مردم بولیوی و دنیا بگویم که من استعفا نخواهم داد. ما منتخب مردم هستیم و به قانون اساسی احترام می گذاریم.

از سوی دیگر، سران کوبا و ونزوئلا در کنفرانس سه روزه اخیر به میزبانی هاوانا، مواضع واشنگتن و دار و دسته ترامپ در کشورهای آمریکای لاتین و تداوم مداخلات آنها را محکوم کردند.

سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) که در سال 1948 تاسیس شده است، در مسائل مهم آمریکای لاتین به کرات موضعی مشابه با موضع واشنگتن اتخاذ نموده و در بحران ونزوئلا هم خوان گوایدو رئیس جمهور خودخوانده این کشور را به عنوان رئیس جمهور مشروع رسمیت شناخته است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 31

به "توصیه مداخله جویانه نهاد آمریکایی برای برگزاری مجدد انتخابات در بولیوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه مداخله جویانه نهاد آمریکایی برای برگزاری مجدد انتخابات در بولیوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید