حق رای زنان در جهان؛ از نیوزیلند تا عربستان، پنجاهمین سالگرد رای زنان در سوئیس

به گزارش مجله چایی، در دولت شهر واتیکان هیچ کدام از مردان و زنان حق رای ندارند. در این منطقه جهان قانون گذاران توسط اسقف رم منصوب می شوند.

حق رای زنان در جهان؛ از نیوزیلند تا عربستان، پنجاهمین سالگرد رای زنان در سوئیس

در روزهای اخیر قانونی شدن حق رای زنان در سوئیس 50 ساله شد. سوئیس یکی از آخرین کشورهای جهان است که حق رای زنان را به رسمیت شناخت. پس از سوئیس 22 کشور دیگر حق رای قانونی برای زنان را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از سوئیس اینفو، حق رای شهفرایندی از زمان شروع دموکراسی با میزان و حق مالکیت زمین در ارتباط نزدیک بوده است. از آنجایی که زنان در گذشته از حق وراثت یا مالکیت زمین محروم بوده اند، از مشارکت در رای گیری و انتخابات نیز محروم شده اند. با این حال در اواخر قرن نوزدهم چندین کشور شروع به اعطای حق رای به زنان کردند.

پرتغال در سال 1975 و کشور کوچک اروپایی لیختن اشتاین در سال 1984 حق را به زنان دادند

لیختن اشتاین به عنوان آخرین کشور اروپا حق رای به زنان را داد و اردن نیز در همین سال این قانون را تصویب و عملیاتی کرد

نیوزیلند اولین کشور خودمختاری است که در سال 1983 حق رای قانونی زنان را اعلام کرد. در آن زمان زنان قبایل مائوری به صورت سنتی مالک زمین به شمار می آمدند. فنلاند یکی دیگر از کشورهایی که سریعا این حق را برای زنان قائل شد و در سال 1906 مردان و زنان دانمارکی به صورت برابر حق رای داشتند.

جنگ کاتالیزور حق رای زنان

دو جنگ بزرگ جهانی فرایند به دست آوردن حق رای زنان در اروپا و دیگر کشورهای جهان را تقویت کرد. پس از مرگ میلیون ها نفر در جنگ های جهانی اول و دوم، زنان مجاز به فعالیت های اجتماعی بیشتر برای بازسازی اجتماع شدند. زمانی که همسران، پسران و پدرانشان در خط مقدم می جنگیدند، زنان از خانه، ملک و شهرهای خود مراقبت کردند.

فنلاند اولین کشور اروپایی است که در سال 1906 حق رای را به زنان داد

پس از قانونی شدن حق رای زنان در فنلاند 19 نفر از 62 کاندیدای زن این کشور وارد مجلس فنلاند شدند

لسلی هیوم مورخ آمریکایی در کتاب جوامع و حق رای زنان خود نوشت: حق رای زنان پاداشی برای کارهای آنها در دوران جنگ بود. مشارکت آنها در دوران جنگ ترس های ناشی از ورود آنها به عرصه عمومی را برطرف کرد.

با این حال پس از سال 1945 تعداد محدودی از کشورهای اروپایی مانند سوئیس اجاره حق رای به زنان را ندادند. بین سال های 1886 تا 1929 دولت سوئیس و بسیاری از کشورهای اروپایی درخواست های مکرر برای اعطای حق رای به زنان را رد کردند.

حق رای زنان در گرو رای گیری مردان

در سوئیس حق رای زنان از طریق رای گیری ملی مشخص و تائید شد. در این کشور نیز این مردان بودند که به پای صندوق های رای رفتند و در مورد حق رای زنان تصمیم گرفتند.

حق رای زنان در سوئیس خاتمه در سال 1979 تائید شد. این حق پیش شرط ورود سوئیس به کنوانسیون حقوق بشر اروپا محسوب می شد. در آن زمان دو سوم مردان به اعطای حق رای به زنان رای دادند.

ایالت اورگن در سال 1912 به عنوان اولین ایالت آمریکا خواستار رای زنان در انتخابات و رفراندوم های ایالتی شد

پس از به رسمیت شناختن حق رای زنان، 12 کانتون سوئیس این قانون ا اجرایی کردند. با این حال بیش از 2 دهه طول کشید تا تمام کانتون های سوئیس اجازه حق رای به زنان را بدهند. کانتون واحدهای تقسیم بندی کشوری در سوئیس است.

زنان ایرانی 17 سال قبل از زنان سوئیسی حق رای داشتند.

پس از جنگ جهانی اول و مرگ میلیون ها انسان در ده ها کشور جهان، کشورهای هلند، آمریکا، سوئد و روسیه حق رای را به زنان دادند (نقشه زیر). پس از جنگ جهانی دوم نیز کشورهای فرانسه، ایتالیا، تایوان و ژاپن حق رای کامل زنان را به رسمیت شناختند.

در عربستان سعودی نیز شرایط تا حدی وارونه شده است. در این کشور پادشاهی که هیچ انتخابات سراسری برگزاری نمی شود، موضوع حق رای زنانه در سال 2015 مطرح شد اما جز در موارد کوچک و محلی عملیاتی نشده است.

در دولت شهر واتیکان هیچ کدام از مردان و زنان حق رای ندارند. در واتیکان قانون گذاران توسط اسقف رم منصوب می شوند.

در سال 1994 آپارتاید (تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان آفریقای جنوبی) خاتمه یافت و زنان سیاه پوست قادر به رای دادن شدند. زنان سفید این کشور از سال 1930 حق رای داشتند

عربستان سعودی در سال 2015 به زنان اجازه داد تا در انتخابات محلی شرکت کنند

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 934

به "حق رای زنان در جهان؛ از نیوزیلند تا عربستان، پنجاهمین سالگرد رای زنان در سوئیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق رای زنان در جهان؛ از نیوزیلند تا عربستان، پنجاهمین سالگرد رای زنان در سوئیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید