خسارت به 100 منزل مسکونی در پنج شهرستان استان خراسان رضوی بر اثر سیلاب

به گزارش مجله چایی، خبرنگاران/خراسان رضوی بر اساس اعلام روسای هلال احمر، تا کنون بر اثر سیلاب یک صد منزل مسکونی در شهرستان های سبزوار، داورزن، سرخس، تربت جام و کاشمر خسارت دیده و یا تخریب شده اند.

خسارت به 100 منزل مسکونی در پنج شهرستان استان خراسان رضوی بر اثر سیلاب

جهت دریافت خدمات محوطه سازی باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

بارندگی در عمده نقاط استان خراسان رضوی از ابتدای هفته شروع شده است و همچنان نیز در بعضی از نقاط ادامه دارد. تا به امروز بسیاری از شهرستان های استان خراسان رضوی با شدت کم و زیاد این بارندگی ها را تجربه نموده اند و مسائل بسیاری نیز برای شهروندان ایجاد شده است.

عملیات در 17 شهرستان استان خراسان رضوی

در همین خصوص معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در گفت وگو با مجله چایی عنوان نمود: نیروهای جمعیت هلال احمر طی این چند روز در 17 شهرستان استان درگیر سیلاب بودند، در همین رابطه به شهروندان هشدار می دهیم از عصر آدینه سامانه دیگری وارد استان می گردد.

اسماعیل بهمن آبادی اضافه نمود: بیشترین حجم عملیات در شهرستان های خواف، کاشمر، تربت جام، رشتخوار، داورزن، سبزوار، بردسکن و درگز بوده است.

وی اعلام کرد: بیشترین حجم عملیات در شهرستان خواف بوده که روزانه 5 تیم پنج نفره و در بعضی روزها 10 تیم پنج نفره مشغول جست وجوی نوجوان 13 ساله بودند که در نهایت امروز با کوشش نیروهای هلال احمر و افراد محلی جسد وی پیدا شد.

بهمن آبادی با بیان اینکه امروز به همراه مدیر کل بحران استانداری، نماینده بنیاد مسکن، آب و فاضلاب در حال برآورد خسارت های سیلاب و بازدید از روستاهای شهرستان سبزوار هستیم، گفت: امروز در روستای خیرآباد و روستای چناران نیز آبگرفتگی یک باب منزل مسکونی را داشته ایم که پنج نفر نیز حادثه دیدند.

82 منزل در شهرستان های داورزن و سبزوار تخریب شدند

همچنین رئیس جمعیت هلال احمر سبزوار نیز به مجله چایی گفت: بیشتر آبگرفتگی ها در بخش روداب سبزوار بوده است، در داورزن نیز به عنوان شهرستان تعیین وارد عمل شده ایم و در روستاهای بهانگر، علی آباد و آب رود امدادرسانی داشتیم.

محمدعلی جباری ثانی با بیان اینکه در روستای بهانگر شهرستان داورزن 49 سازه مسکونی تخریب شده اند، اضافه نمود: دسترسی به مناطق مختلف این روستا بسیار مشکل است.

وی از 16 مورد آبگرفتگی در شهرستان سبزوار اطلاع داد و اظهار کرد: بیشتر تخریب منازل مسکونی بر اثر سیلاب و بارندگی در روستای بهانگر داورزن و روداب سبزوار بوده است، در مجموع در روستای بهانگر از شهرستان داورزن 49 منزل مسکونی و بخش روداب شهرستان سبزوار 33 باب منزل مسکونی درگیر سیلاب بوده و در نقاط مختلف تخریب شده اند.

رئیس جمعیت هلال احمر سبزوار اعلام کرد: تخریب ها در روداب و بهانگر بین 10 تا 90 درصد بوده است، اکنون 54 نفر از نجاتگران هلال احمر شهرستان در منطقه مستقر شدند، که با توجه به کوهستانی بودن منطقه هیئت کوهنوردی سبزوار نیز فراخوان شده است.

وی عنوان نمود: در روستای بهانگر با 12 خودرو عملیات امدادرسانی انجام می گردد، همچنین در شب 24 فرودین ماه در مجموع 15 نفر را در دومکان اسکان اضطراری دادیم که بیشتر از روستای بهانگر بودند.

جباری ثانی گفت: هر چند از نظر تجهیزات مسئله ای نداشتیم، اما چون حجم سیلاب بسیار زیاد بوده و گل و لای آورده شده بود به همین علت ماشین آلات گیر می کردند، اگر در روستای بهانگر دهیار به محض دیدن سیلاب روستا را تخلیه نمی کرد و روستاییان به دامنه کوه نمی رفتند قطعأ تلفات انسانی بسیاری می داشتیم.

رئیس جمعیت هلال احمر سبزوار عنوان نمود: اکنون 8 خانه هلال داریم که تجهیز شده و فعالیت دارند، همچنین چون لوازم منزل بیشتر خانواده ها نیز از بین رفته با یاری خیران کوشش می کنیم تا اقلام و ضروریات این خانواده ها تامین گردد.

آبگرفتگی 6 روستای کاشمر

همچنین رئیس جمعیت هلال احمر کاشمر نیز از اعزام نیروها به دو روستای فدافن و عارف آباد از توابع بخش مرکزی به دلیل برطرف آبگرفتگی منازل مسکونی اطلاع داد و اضافه نمود: در روستای فدافن چهار مورد و در عارف آباد دو نقطه برطرف آبگرفتگی داشته ایم.

احمد رضاپور عنوان نمود: اگرچه تیم های هلال احمر به علت آبگرفتگی در روستای رزق آباد حضور داشتند، اما عملیاتی نداشته و آبگرفتگی های منازل به همت خود اهالی و دهیاری برطرف شده، همچنین در روستای خضرآباد بخش کوهسرخ نیز یک مورد برطرف آبگرفتگی داشتیم.

وی با بیان اینکه تخریب منازل مسکونی در روستاها توسط دهیاران در حال ارزیابی است، گفت: اگر چه گزارشی از آبگرفتگی در خلیل آباد به هلال احمر ارسال نشده ولی به دلیل یک مورد تخریب منزل در روستای سعدالدین درخواست یاری داشتند که نیروها اعزام شدند.

رضاپور اعلام کرد: خوشبختانه در زمان آبگرفتگی ها از نظر تجهیزات سیلاب و موتور پمپ ها مسئله ای نداریم، اتاق های بحران دهیاری ها در کاشمر و خلیل آباد طی سال گذشته تجهیز شدند و این موجب گشت در بارندگی های سال جاری بلافاصله خودشان با تیم امداد و نجات روستایی که در اختیار دارند، وارد عمل شده و خسارت ها را به حداقل برسانند.

وی در ادامه از شهروندان خواست؛ در روزهای بارندگی و رعد و برق از رفتن به ارتفاعات و اماکن گردشگری پرهیز نمایند و دامداران به مکان های امن بروند،چون بندهای خاکی هر لحظه امکان نشست و ریزش دارند، شهروندان نزدیک بندها نشوند.

رئیس جمعیت هلال احمر کاشمر گفت: اکنون دو تیم امداد و نجات هلال احمر در قالب هشت نفر در روستاهای بالاولایت کاشمر و یک تیم چهار نفره نیز در خلیل آباد و یک تیم در آماده باش هستند.

تخریب 10 منزل مسکونی در سرخس

در ادامه رئیس جمعیت هلال احمر سرخس به مجله چایی گفت: براثر بارندگی های اخیر یک باب منزل مسکونی در خود شهر سرخس، 8 مورد در روستای پدلی و یک مورد در روستای پس کمر تخریب شده اند.

محمد رضایی با بیان اینکه آبگرفتگی که بخواهد منجر به اعزام نیروهای هلال احمر گردد در شهرستان نداشتیم، عنوان نمود: اکنون یک پایگاه جاده ای و سه تیم سیلاب و آوار برداری در قالب هر تیم 4 نفره در آماده باش کامل هستند.

وی ادامه داد: در مزداوند و گنبدلی نیز هر کدام یک مکان اضطراری در نظر گرفته شده است، اکنون روستاهای چاله زرد، پدلی، صمدآباد و پس کمر در معرض سیلاب قرار دارند، به خانوارهایی که خانه هایشان تخریب شده چادر و اقلامی مانند پتو، مواد غذایی، موکت و... داده شده است.

رضایی عنوان نمود: برای شرایط اضطراری علاوه بر خود شهر سرخس اقلام امدادی در مزداوند نیز پیش بینی شده است.

امدادرسانی به 24 باب منزل مسکونی در تربت جام

همچنین رئیس جمعیت هلال احمر تربت جام با بیان اینکه تا به امروز به 24 باب منزل مسکونی امدادرسانی شده و تحویل اقلام زیستی داشته ایم، از تخریب هشت باب منزل مسکونی در کل شهرستان اطلاع داد و گفت: بیشتر تاثیر بارندگی ها در بافت فرسوده و مناطق خشت و گلی بوده که موجب تخریب و یا ریزش سقف شده است.

سعید شیری از امداد رسانی به چندین نفر در بارندگی های اخیر اطلاع داد و اضافه نمود: تا به امروز در صالح آباد گزارش حادثه ای که بخواهد جمعیت هلال احمر عملیاتی داشته باشد، نداشتیم.

وی اضافه نمود: اکنون 4 تیم عملیاتی سیلاب، پشتیبانی امداد و سوانح به همراه 4 دستگاه موتور پمپ و دو دستگاه لجن کش آماده هرگونه امداد رسانی در مواقع بحرانی هستند.

درگز بدون تخریب منازل مسکونی

همچنین رئیس جمعیت هلال احمر درگز نیز به مجله چایی گفت: اگر چه در شهرستان گزارشی از تخریب منازل مسکونی به هلال احمر گزارش نشده ولی به بسیاری از مزارع و باغات خسارت وارد شده که از سوی جهاد کشاورزی باید اعلام گردد.

محمد ابراهیمی اعلام کرد: فقط یک مورد آبگرفتگی در داخل حیاط یکی از روستاها داشتیم که نیروها اعزام شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 270

به "خسارت به 100 منزل مسکونی در پنج شهرستان استان خراسان رضوی بر اثر سیلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت به 100 منزل مسکونی در پنج شهرستان استان خراسان رضوی بر اثر سیلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید