روش های تبدیل ایده به محصول

به گزارش مجله چایی، زندگی امروز- ایده جذابی در فکر تان شکل گرفته و به نظر می رسد اگر به خوبی به آن پرداخته گردد و برایش وقت بگذارید می تواند آینده درخشانی داشته باشد. اما با این ایده تازه متولد شده باید چه کنید؟! پیش از آن که در هر محفلی آن را با افراد نامناسب در میان بگذارید یا با اولین پیشنهاد سرمایه گذاری، آن را در اختیار شرکتی تجاری قرار دهید، باید کار مهمی انجام دهید: از ایده تان حفاظت کنید!

روش های تبدیل ایده به محصول

چه بخواهید خودتان شخصا اختراعتان را به مرحله تجاری سازی برسانید یا امتیاز آن را به شرکتی واگذار کنید، برای تبدیل این ایده به پول، باید پیش از هر کاری آن را به نوعی بیمه کنید تا کسی نتواند آن را به نام خود تمام کند. برترین راهکار برای حفاظت از اختراعات، ثبت رسمی آن است. در ادامه با ما همراه شوید تا در پنج مرحله ساده ایده خود را برای ثبت رسمی آماده کنید.

نمونه اولیه از محصولتان بسازید

منظور از نمونه اولیه، ساخت مدلی از اختراعتان است که شامل تمام اجزایی باشد که در گزارش مکتوب خود آورده اید. از این مدل می توانید برای نشان دادن ظاهر و طراحی اختراعتان به سازمان ثبت اختراع یا سرمایه گذاران احتاقتصادی بهره ببرید. پیش از آن که طرح اولیه خود را بسازید برای ثبت اختراع اقدام نکنید، زیرا ممکن است وقتی در حال ساخت نمونه اولیه هستید متوجه بعضی ایراد ها در طرح اولیه شوید، یا در حین ساخت ویژگی های تازهی نیز به طرح خود اضافه کنید.

اگر برای ثبت اختراع عجله کنید، ویژگی های تازهی که در حین ساخت نمونه اولیه اضافه نموده اید در ثبت مالکیت اختراعتان لحاظ نخواهد شد. در این حالت ممکن است افراد دیگری در این فاصله، ویژگی های تازه اختراعتان را به نام خود ثبت نمایند.

در حین ساخت نمونه اولیه به موارد زیر حتما توجه کنید:

1 ـ. پیش از آن که وارد مرحله ساخت شوید، طرح اولیه ایده خود را در دفترچه ای که اختراعتان را مکتوب نموده اید، ترسیم کنید.

2 ـ. مدل سه بُعدی ساده (بدون عملکرد) که فقط نشان دهنده ساختار اختراعتان باشد را بسازید.

3 ـ. زمانی که از مدل سه بُعدی اختراعتان راضی شدید، نمونه اولیه کامل با تمام عملکرد های مورد نظر را بسازید.

کتاب ها و راهنما های زیادی برای روش ساخت نمونه اولیه اختراع منتشر شده. اگر اختراعتان به گونه ای است که هزینه ساخت بسیار بالایی دارد (مثل دستگاه تصفیه روغن) بهتر است با یاری نرم افزار های تخصصی، مدلی رایانه ای از اختراعتان طراحی کنید.

برای اختراع تان بازاریابی کنید

پس از اتمام مراحل ثبت، نوبت آن است به فکر چگونگی ورود به بازار باشید. برای آغاز باید طرح کسب وکار برای خود آماده کنید. برای آشنایی بیشتر با نحوه نوشتن طرح کسب وکار می توانید به مقالاتی مراجعه کنید که در ماه های گذشته در همین صفحه از روزنامه جام جم منتشر شده است.

برای نوشتن طرح باید بدانید از چه منابع اقتصادی برای تأمین هزینه های مورد احتیاج استفاده خواهید کرد. در چه مکانی برای ساخت محصول خود اقدام خواهید کرد. چه برنامه ای برای فروش محصول دارید. تصمیم بگیرید خودتان محصول را فراوری و وارد بازار خواهید کرد یا امتیاز آن را به شرکت دیگری واگذار می کنید. در بسیاری از مواقع زمانی که مخترعی تصمیم می گیرد امتیاز اختراعش را واگذار کند انتظار ارقام خیلی بالایی دارد. در حالی که معمولا شرکت ها برای خرید مالکیت فکری فقط 2 تا 5 درصد ارزش برآورد شده را به مخترع می دهند.

این موضوع موجب می گردد بسیاری از مخترعان احساس نمایند اگر امتیازشان را واگذار نمایند اشتباه نموده اند. در حالی که این موضوع مزایایی نیز دارد. زمانی که مالکیت فکری را واگذار می کنید دیگر تحت فشار های شدید اقتصادی و درگیری های فکری و روحی برای فراوری و ارائه محصول و ادامه راستا نخواهید بود. شاید در درازمدت سود حاصل از فروش مالکیت به مراتب بیشتر از وارد عمل شدن باشد.

در خصوص بیشتر اختراعات، از زمانی که ایده ای شکل می گیرد تا زمانی که روی قفسه های فروشگاه ها قرار بگیرد و به سودآوری برسد، سال ها زمان می برد؛ بنابراین زمانی که ایده ای در فکرتان شکل می گیرد با سختکوشی و صبر آن را دنبال کنید و پرورش دهید. مطمئن باشید سال هایی که صرف تلاش و تلاش شبانه روزی می کنید خیلی زود به بار خواهد نشست.

ایده تان را مکتوب کنید

داشتن ایده تازه و خلاقانه در فکر به تنهایی ارزش قانونی و رسمی ندارد. باید بتوانید ثابت کنید این ایده چطور و چه زمانی شکل گرفته است. سعی کنید تمام اطلاعات مرتبط با اختراعتان را مکتوب کنید. این اطلاعات می تواند شرح دهد اختراعتان چیست. چطور کار می نماید. موارد دیگر مربوط به آینده است؛ مثل برنامه ای که برای ساخت تجاری و فروش آن دارید. این مرحله اولین قدم برای ثبت رسمی اختراع و پیشگیری از دزدیده شدن آن است.

پیشتر در بسیاری از نقاط دنیا، مخترعان از راهکار ساده ای برای اثبات زمان دست یافتن به یک ایده استفاده می کردند. در این حالت، پس از مکتوب کردن ایده، نسخه ای از آن را برای خود پست نموده و پس از دریافت آن را به صورت در بسته حفظ می کردند! به این ترتیب از تاریخ پست به عنوان مدرکی برای اثبات زمان شکل گیری ایده استفاده می کردند. اما این روش نمی تواند از نظر قانونی و در محافل رسمی مورد استناد قرار بگیرد.

یکی از برترین روش های مکتوب کردن این است از دفترچه ای بهره ببرید که صفحه هایش قابل کندن و اضافه شدن نباشد و شماره صفحه داشته باشد. پس از مکتوب کردن ایده خود در این دفترچه، از شاهدی بخواهید آن را امضا کند.

در خصوص جوانب مختلف ایده تحقیق و آنالیز کنید

پیش از آن که ایده خود را به صورت رسمی ثبت کنید باید از دست اول بودن آن مطمئن شوید. این که تا به امروز با چنین اختراعی روبه رو نشده اید نمی تواند تضمین کند هیچ فرد دیگری پیش از شما به آن دست نیافته باشد. حتما پیش از انجام مراحل قانونی ثبت اختراع با جست وجو در وبگاه های رسمی، مطمئن شوید ایده تان مشابه دیگری ندارد.

از طرف دیگر باید از بازار هدف اختراعتان نیز مطمئن شوید. این که اطرافیانتان بگویند ایده شما بسیار خلاقانه و کاربردی است نمی تواند تضمین کند همه مردم مشتری اش شوند.

بیش از 95 درصد اختراعات هیچ وقت به مرحله درآمدزایی برای مخترع نمی رسند. پیش از آن که وقت و انرژی زیادی را صرف ثبت ایده خود کنید، کمی در خصوص بازار نهایی آن تحقیق کنید. آیا این ایده می تواند محصولی پرطرفدار گردد؟ اگر به نظرتان خواستار دارد، آیا هزینه فراوریش می تواند آن قدر پایین باشد که قیمت نهایی آن برای مصرف نماینده مناسب باشد؟ برای درک بهتر این موضوع قیمت برآورد شده محصول خود را با نمونه های مشابه اش مقایسه کنید. مهم نیست محصول شما چقدر ویژگی های منحصربه فردی نسبت به رقیبان خود دارد، قیمت، عامل اصلی تعیین نماینده موفقیت فروش محصولی تازه است.

برای ثبت رسمی اختراعتان اقدام کنید

در این مرحله که از کامل بودن ایده خود مطمئن شده اید، باید وارد مراحل اداری ثبت اختراع شوید. کارشناسان اداره ثبت اختراع به شما یاری می نمایند، براساس طرحتان، نوع ثبت اختراعی را که احتیاج دارید انتخاب و برای آن اقدام کنید. می توانید مراحل تکمیل فرم های مورد احتیاج را خودتان به تنهایی انجام دهید. اما پیش از ارائه فرم ها حتما از کارشناس خبره ای در این حوزه بخواهید فرم هایتان را پیش از ارائه به سازمان آنالیز کند.

اگر فرم های ثبت اختراع با دقت کافی تکمیل نگردد ممکن است این امکان را برای رقیبانتان فراهم کنید که از آن برای ثبت بعضی موارد اختراع به نام خودشان استفاده نمایند. به همین علت بهتر است در این مرحله از مشاوره کارشناس خبره یاری بگیرید تا در آینده به وکیل رسمی برای دفاع از اختراعتان احتیاج پیدا نکنید! در انتخاب فرد خبره به موارد زیر توجه کنید:

1 ـ. زمان مراجعه حتما طرح مکتوب شده، مدل سه بُعدی و نمونه اولیه اختراعتان را همراه داشته باشید. این موارد یاری می نماید فرایند آنالیز فرم ثبت اختراعتان سریع تر پیش برود. از طرف دیگر، باعث می گردد فرد مورد نظر، ادعای شما را باور کند و احساس نکند حرفتان بی پایه و اساس است و برای همکاری تمایل پیدا کند.

2 ـ. مطمئن شوید فرد مورد نظرتان مورد تأیید سازمان ثبت اختراعات و مالکیت فکری است.

3 ـ. در خصوص زمینه فعالیتشان بپرسید و فردی را پیدا کنید که زمینه کاری مشابهی با اختراعتان داشته باشد.

4 ـ. در خصوص هزینه کارشناسی از ابتدا صحبت کنید. در خصوص نرخ معقول کارشناسی اختراعات حتما تحقیق کنید و بی علت هزینه گزافی صرف این کار نکنید. زمانی که فرد مورد نظر خود را پیدا کردید حتما پیش از آغاز کار در خصوص قیمت به توافق برسید.

منبع: جام جم آنلاین

منبع: زندگی روز
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1339

به "روش های تبدیل ایده به محصول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های تبدیل ایده به محصول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید