لکنت زبان در بچه ها و راههای درمان آن

به گزارش مجله چایی، لکنت زبان یک مشکل گیج کننده وخسته کننده برای فرد گوینده وشنونده است.این عارضه معمولا یک رخداد تکاملی موقت درمیان بچه ها 5 ـ 2ساله است که بتدریج با روان شدن کودک در استفاده از زبان مادری ازبین میرود. با اینحال بچه های که تا بعد از 5 سالگی همچنان دچار لکنت هستند دربیش از 80% موارد ممکن است لکنت تا اواخر دوره بلوغ بهبودیابد. این عارضه در میان پسران 3 تا 4 برابر دختران است.

لکنت زبان در بچه ها و راههای درمان آن

لکنت زبان زمانی پدید می آید که در جریان طبیعی گفتار ، وقفه ای ناگهانی و غیرطبیعی به واسطه تکرار صداها ، هجاها ، کلمات و گیر یا قفل شدن دهان ایجاد می گردد که بعضاً با حرکاتی همچون چشمک زدن.حرکت دادن بازوها وتنفس نامنظم وگاهی وقفه های تنفسی همراه است.وجود این حرکات معمولا همراه با موارد شدید اختلال بوجود می ایدواغلب باسخ مناسبی به درمان ـ برخلاف انواع خفیف ـ ندارد.

در شروع بروز لکنت ، کودک ممکن است نسبت به مشکل خود هشیار نباشد اما به تدریح هشیاری نسبت به اختلال پیدا نموده و مکانیزمهایی برای اجتناب از روانی کلامی خود و پاسخهای هیجانی به وجود می آیند.

راههای درمان لکنت زبان:

1ـ سعی کنید اولین لکنتها رانادیده بگیرید: از تنبیه و مسخره کردن کودک خودداری گردد و هنگام صحبت کردن او را به عجله نیندازید و اجازه مکالمه تا زمان سرانجام جمله یا جملات مورد نظر به کودک داده گردد.

2 ـ آرامش در حین صحبت کردن رابه کودک بیاموزید:با کودک شمرده و آرام صحبت گردد و از کودک درخواست گردد که آهسته و با آرامش صحبت کند.

3ـ تنظیم تنفس رابه کودک بیاموزید.

4 ـ حساسیت کودک را نسبت به موقعیتهایی که میتواند تشدید کننده لکنت باشد ازبین ببرید.

5 ـ از مکالمات تلفنی برای کاهش اضطراب مکالمه حضوری و تقویت گفتاری استفاده گردد.

6ـ کودک برای درست صحبت کردن تحت فشار قرار داده نگردد

7ـ زمانی که کودک از ناهنجاری گفتاری خویش صحبت می نماید صحبت های وی قطع نگردد.

8ـ با محبت و علاقه با کودک رفتار گردد. کودک را در آغوش گرفته ، نوازش کنید.

9ـ در مواقعی که کودک دچار حالات عصبانیت و هیجان است کمتر با او صحبت گردد و در آرام کردن وی کوشش گردد.

10ـ اگر لکنت زبان کودک شما شدید بوده یا درحال تشدید است و یا احساس می کنید با اقدامات شما بهبودی چندانی در آن حاصل نشده است به افراد متخصص مانند روانبزشکان اطفال و به دنبال آن به گفتار درمان و مشاوران و روان درمان گران مراجعه نمایید.

گردآوری شده توسط گروه 7گنج

منبع: پارسی طب

منبع: هفت گنج
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 401

به "لکنت زبان در بچه ها و راههای درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لکنت زبان در بچه ها و راههای درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید