محققان ایرانی با فناوری بومی از باران آب آشامیدنی فراوری کردند

به گزارش مجله چایی، محققان دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس با استفاده از فناوری های بومی توانستند از باران آب آشامیدنی تهیه نمایند.

محققان ایرانی با فناوری بومی از باران آب آشامیدنی فراوری کردند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، آب باران یکی از منابع فراوری آب آشامیدنی باکیفیت است. در این راستا محققان کشور دست به کار شدند تا از این موهبت الهی بهره بیشتری ببریم. طرحی با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست در دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس واقع در شهر ساحلی نور استان مازندران شروع شد.

نادر بهرامی فر مجری این طرح پژوهشی درباره آن گفت: هدف از اجرای این طرح به طور مستقیم کاهش اتکا به منابع معمول آب، نظیر آب های سطحی، چاه و دریا است. آب باران دارای کیفیت بالایی برای فراهم کردن آب باکیفیت مناسب تر، هزینه کمتر و عاری از آلاینده هایی نظیر سموم و فلزات سمی برای مصارف آشامیدنی است. با اجرای این طرح هزینه های انتقال آب از فواصل دور با صرف هزینه های کلان پمپاژ و انتقال به حداقل می رسد.

بهرامی فر ادامه داد: همچنین به دلیل پایین بودن سختی آب فراوریی نسبت به آب های لوله کشی شهری، از دیگر اهداف این طرح حذف تأسیسات مورد احتیاج برای کاهش سختی آب و همچنین دستگاه های تصفیه آب خانگی است. پس تأمین آب آشامیدنی مردم ساکن در منطقه و مسافران شمال کشور در فصل تابستان با اجرای این طرح محقق می گردد. زیرا در تابستان به علت پایین آمدن سطح آب چاه های منطقه و همچنین حضور مسافران و توریسم با افت شدید فشار آب و همچنین پایین آمدن کیفیت آب و حتی گل آلود شدن روبرو هستیم.

از خروج ارز جلوگیری می گردد

وی به توسعه اجرای این طرح در سایر دانشگاه ها اشاره نمود و گفت: همچنین اجرای طرح در سایر دانشگاه های شمال کشور از اقدامات دیگری است که انجام می گردد و در آن آب باران جمع آوری شده در مخازن در صورت لزوم با 10 الی 20 درصد از آب شهری برای تنظیم pH و مواد معدنی آن اضافه و وارد شبکه لوله کشی برای مصارف آشامیدنی و غذایی می گردد. در صورت اجرای طرح فراوری آب دیونیزه از آب باران احتیاج آزمایشگاه ها و مراکز شمال کشور به واردات دستگاه های فراوری آب دیونیزه بسیار کاهش می یابد و از خروج ارز جلوگیری می گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس به نتایج و دستاورد های اجرای این طرح اشاره نمود و اضافه نمود: در این طرح آب باران جاری شده از سطوح باران گیر با نصب ناودان ها و تأسیسات مربوطه از فیلتر های تصفیه عبور می نماید و در مخازن 2 الی 20 هزارتایی ذخیره سازی می گردد. در این فرایند آب بعد از فیلتر شدن در نهایت با استفاده از تابش UV گندزدایی می گردد.

بهرامی فر ادامه داد: در نهایت نیز پس از بسته بندی در ظروف چند بار مصرف عرضه به بازار می گردد. همچنین آب آشامیدنی می تواند با نسبت مناسبی از آب شهری مخلوط و وارد شبکه لوله کشی آب برای مصارف خانگی ارسال گردد. ازآنجایی که دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی در شمال کشور و در شهرستان نور استان مازندران واقع شده است و میزان بارندگی نسبتاً خوبی در طول فصول مختلف سال دارد، همچنین به دلیل دارا بودن هوای پاک در اغلب ماه های سال از کیفیت آب باران بسیار خوبی برخوردار است. ازاین رو در این طرح با هدف استفاده بهینه از آب باران و کاهش هزینه های صرف شده برای فراوری آب دیونیزه و آب مقطر در دانشکده ها و کاهش هدر رفت آب شهری بر آن شدیم تا با جمع آوری آب باران و فراوری آب آشامیدنی، آب دیونیزه مورداحتیاج دانشکده منابع طبیعی و دانشگاه گامی در راستای بهینه سازی مصرف آب، انرژی و توسعه صنعت سبز برداریم.

از منبع آب ارزان و پاک استفاده شد

وی با بیان اینکه این طرح با حمایت ستاد آب معاونت علمی و فناوری در مقیاس صنعتی اجرا شد، بیان نمود: بنابراین در هر سازمان یا دانشگاهی که از سطوح باران گیر مناسب برخوردار باشد، قابل اجرا است. از مزایای این طرح می توان به مواردی مانند حذف فیلتر های اسمز معکوس از دستگاه های متداول آب دیونیزه، عدم فراوری پساب و جلوگیری از هدر رفت آب، استفاده از منبع آب ارزان و پاک، کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی، فراوری آب دیونیزه با دبی 200 لیتر در ساعت و هزینه تعمیر و نگهداری پایین اشاره نمود.

وی در ادامه گفت: در این طرح پکیج هایی با ابعاد مختلف برای تصفیه آب باران برای ساختمان های مسکونی، تجاری و سوله های صنعتی با سطوح باران گیر مختلف از 100 تا 1000 مترمربع ساخته شده است که توانایی فراوری آب باران تصفیه شده از 5/0 تا 2 مترمکعب در ساعت برای مصارف آشامیدنی و بهداشتی را دارد. همچنین در این پروژه پکیج فراوری آب دیونیزه از آب باران با ظرفیت فراوری 200 لیتر در ساعت بدون استفاده از فیلتر های RO ساخته شده است.

بهرامی فر همچنین بیان نمود: این طرح با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، فرسایش، خشکسالی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا شد و هم اکنون کل آب دیونیزه آزمایشگاه های واقع در دانشکده را تأمین می نماید و آمادگی فروش 50000 لیتر آب دیونیزه و 100000 لیتر آب آشامیدنی در ماه را دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 101

به "محققان ایرانی با فناوری بومی از باران آب آشامیدنی فراوری کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی با فناوری بومی از باران آب آشامیدنی فراوری کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید