مرورگر Brave چیست و چه تفاوت هایی با گوگل کروم دارد؟

به گزارش مجله چایی، این روزها کاربران از لحاظ مرورگر می توانند از چندین گزینه عالی استفاده نمایند که در این میان بعضی از آن ها رویکرد مشخصی را اتخاذ نموده اند. یکی از آن ها مرورگر Brave است که بیش از هر چیزی بر محافظت از حریم خصوصی کاربران تمرکز دارد. مرورگر Brave مبتنی بر موتور Chromium است که مبنای گوگل کروم را تشکیل می دهد. در این میان سوالی که مطرح می گردد این است که آیا این مرورگر کیفیت قابل توجهی دارد؟ همچنین برای افرادی که از گوگل کروم استفاده می نمایند، آیا مهاجرت به سمت Brave ارزشش را دارد؟

مرورگر Brave چیست و چه تفاوت هایی با گوگل کروم دارد؟

تاریخچه مختصر و مفید مرورگر Brave

زمانی که در سال 2015 برندان آیک (Brendan Eich) و برایان باندی (Brian Bondy) مرورگر Brave را پایه گذاری کردند، آن ها اعتقاد داشتند بزرگ ترین مشکل اینترنت مدرن بحث تبلیغات ناخواسته است و این افراد قصد داشتند راهکاری برای این معضل ارائه نمایند.

تبلیغات مانند یک سوخت قدرتمند برای اینترنت مدرن است و به سایت ها و تولیدنمایندگان اجازه می دهد که انواع و اقسام محتواهای گوناگون را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دهند. با این وجود، آیک و باندی باور دارند که این رویکرد جنبه های منفی قابل توجهی دارد که برای این موضوع به ماهیت بالقوه آسیب به حریم خصوصی و همچنین تأثیر منفی تبلیغات بر تجربه کلی کاربر اشاره می نمایند.

اولین نسخه مرورگر Brave در میان دو ترند قابل توجه ارائه شد که در نهایت چارچوب این مرورگر را تشکیل دادند. نخست، انقلاب ارزهای مجازی بود که شرکت ها و افراد زیادی به خلق ارزهای غیرمتمرکز روی آوردند و در این میان بیت کوین مورد توجه گسترده نهاده شد و بازار چند میلیارد دلاری به وجود آورد. ترند دوم هم مربوط به تکنولوژی مسدودسازی تبلیغات است که توسط کاربران معمولی مورد استقبال نهاده شد.

مرورگر Brave یکی از اولین مرورگرهایی بود که قابلیت های مربوط به مسدودسازی تبلیغات و جلوگیری از ردیابی سایت ها را به صورت داخلی تعبیه کرد و در این زمینه زودتر از مواردی مانند اپرا وارد عمل شد. همچنین ارز مجازی خود موسوم به BAT را معرفی کرد تا کاربران بتوانند مبلغی به سایت ها یا خالقان محتوای مورد علاقه خود بپردازند.

اساسا، مرورگر Brave می خواهد نحوه کارکرد اینترنت را نه فقط در سطح تجربه کاربری بلکه در سطح اقتصادی هم تغییر دهد. در همین زمینه باید به سابقه بنیان گذاران این مرورگر هم اشاره کنیم برندان آیک مخترع زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و یکی از بنیان گذاران بنیاد موزیلا به حساب می آید که مرورگر محبوب فایرفاکس را خلق نموده است. او همچنین مدتی به عنوان مدیرعامل این بنیاد انجام وظیفه کرد اما در نهایت به خاطر جنجال های مربوط به یاری های اقتصادی سیاسی خود از این سمت کنار رفت. برایان باندی هم یکی از مهندسین بنیاد موزیلا بوده است و همچنین مدتی در استارت آپ آموزشی آموزشگاه خان فعالیت نموده است.

فارغ از این روینمودها و اهداف، Brave یک مرورگر استاندارد با ویژگی های مفید محسوب می گردد. مانند مایکروسافت اج، کروم و اپرا، این مرورگر بر پایه موتور رندر Blink توسعه پیدا نموده که این یعنی نحوه نمایش صفحات وب و عملکرد آن ها مطابق انتظارات کاربران خواهد بود. ضمناً این مرورگر با افزونه های گوگل کروم هم سازگار است.

ردیابی کردن یا نکردن؛ مساله این است

همانطور که گفتیم تمرکز اصلی این مرورگر بر حفظ حریم خصوصی کاربران است. به عنوان مثال می توانیم به ابزار Brave Shields اشاره کنیم که با بهره گیری از ویژگی های مختلف چنین کاری را انجام می دهد. اگرچه این تعیینه به صورت پیش فرض فعال است، ولی برای سایت های موردنظر می توانید آن را غیرفعال کنید.

همانطور که احتمالا انتظار دارید، این مرورگر برای مسدودسازی ردیاب ها از چندین بلاک لیست مربوط به ردیاب های ثبت شده استفاده می نماید. علاوه بر این، به وسیله یادگیری ماشینی مبتنی بر فضای ابری می تواند ردیاب های جدید را تشخیص بدهد.

همچنین Brave Shields سایت ها را در صورتی که نسخه رمزگذاری شده و فاقد رمزگذاری ارائه می دهند، وادار می نماید که از HTTPS استفاده نمایند. وقتی که کاربران به ناچار باید از نسخه رمزگذاری شده سایت ها استفاده نمایند، افراد حاضر در شبکه نمی توانند فعالیت های شما را در مرورگر زیر نظر قرار بدهند. این تعیینه به خصوص هنگام استفاده از وای فای عمومی در مکان هایی مانند فرودگاه ها اهمیت زیادی دارد. هرچند SSL به تنهایی نمی تواند تمام مسائل امنیتی و نقض حریم خصوصی را حل نماید، ولی در هر صورت نمی توان اهمیت آن را کتمان کرد.

دلایل کاهش سرعت مرورگر و راهکارهای حل این مشکل

ارز مجازی BAT

از دیگر ویژگی های این مرورگر باید به پشتیبانی از ارز مجازی اختصاصی خود موسوم به BAT اشاره کنیم. اول از همه استفاده از این ارز مجازی کاملا اختیاری است و به صورت پیش فرض هم این سیستم پرداخت غیرفعال است. برای بهره گیری از این ارز مجازی می توانید آن را از سایت هایی مانند Coinbase خریداری کنید یا اینکه تبلیغاتی را مشاهده کنید. این نوع تبلیغات به جای اینکه به طور مرسوم به شکل بنر در سایت ها به نمایش دربیایند، به صورت نوتیفیکیشن ارائه می شوند و می توانید آن ها را نادیده بگیرید یا به صورت تمام صفحه این موارد را رویت کنید. برخلاف شبکه تبلیغات مرسوم، محاسبات مربوط به نمایش تبلیغات موردنظر در سیستم شما انجام می گیرد. این یعنی تبلیغات دهنده مذکور نمی تواند بر اساس علایق شما پروفایلی ایجاد کند.

70 درصد از درآمد حاصله از تبلیغات نصیب کاربر می گردد و این مرورگر 30 درصد آن را نگه می دارد. ضمناً باید خاطرنشان کنیم که فقط چند کشور اروپایی و نهاده شده در قاره آمریکا به علاوه هند، استرالیا، آفریقای جنوبی، فیلیپین، سنگاپور و نیوزیلند می توانند از این سیستم تبلیغاتی استفاده نمایند. بعد از دریافت این ارز مجازی، کاربران می توانند آن را به سایت های تعیین، خالقان محتوا یا حتی اکانت های توییتری مورد علاقه خود اهدا نمایند. همچنین مرورگر Brave میخواهد به زودی امکان تبدیل این ارز مجازی به مواردی مانند اقامت در هتل و دریافت کارت هدیه را فراهم کند.

مرورگر Brave در برابر گوگل کروم

در حال حاضر، اکثریت بازار مرورگرها در دست گوگل کروم واقع شده است و مرورگر Brave از لحاظ سهم بازار فاصله زیادی با آن دارد. طبق آمار اعلام شده توسط کمپانی توسعه دهنده Brave گفته می گردد آمار کاربران فعال ماهانه این مرورگر به 8 میلیون نفر می رسد و 2.8 میلیون کاربر هم به صورت روزانه از Brave استفاده می نمایند.

اگرچه چنین آماری در مقایسه با دیگر بازیگران مهم این عرصه اصلا قابل توجه نیست، ولی موفقیت بزرگی برای این مرورگر بسیار جوان محسوب می گردد. در این میان، مرورگر کروم مثلا به صورت پیش فرض از قابلیت های مختلفی مانند ترجمه صفحات وب بهره می برد ولی در Brave برای این کار باید افزونه جداگانه ای را نصب کنید.

همچنین گاهی اوقات برای بعضی سایت ها، به ناچار باید ابزار Shield را غیرفعال کنید که اگرچه مقصر اصلی این موضوع مرورگر Brave نیست اما در هر صورت نشان می دهد که بخش عظیمی از اینترنت مدرن هنوز برای پذیرفتن دیدگاه این مرورگر در قبال این فضا آماده نیست.

سخن آخر

آیا باید استفاده از گوگل کروم را رها کنید و در عوض از مرورگر Brave استفاده کنید؟ شاید. این مرورگر از قابلیت های جذاب زیادی بهره می برد. در کنار سرعت بالا، از لحاظ تجربه کاربری هم حرف زیادی برای گفتن دارد. این مرورگر به خصوص کار کاربران را برای مسدودسازی ردیاب های سایت های مختلف راحت تر می نماید. ضمناً به لطف پشتیبانی از افزونه های گوگل کروم می توانید از هزاران افزونه مختلف هم استفاده کنید. همچنین باید خاطرنشان کنیم این مرورگر برای ویندوز، macOS، لینوکس،اندروید و iOS ارائه شده است.

اما Brave بیش از یک مرورگر صرف است و بلکه یک بیانیه در خصوص نحوه کارکرد اینترنت به حساب می آید. در حالی که اکثر کاربران قبول دارند که سرعت و مقیاس استفاده از ردیاب های آنلاین باید تا حد زیادی کاهش پیدا کند، اما بسیاری از کاربران در خصوص پرداخت ارزهای مجازی در قبال محتواهای مختلف نظر مثبتی ندارند؛ محتواهایی که در حال حاضر به لطف تبلیغات مختلف به صورت رایگان برای کاربران ارائه می گردد. در این میان، آیا واقعا تبلیغات مبتنی بر نوتیفیکیشن ها نسبت به تبلیغات مرسوم کمتر آزاردهنده هستند؟ در نهایت، باید به این پرسش جواب دهید که آیا با رویکرد مرورگر Brave موافق هستید یا نه.

مروری بر تاریخچه و رشد شگفت انگیز مرورگر گوگل کروم

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 51

به "مرورگر Brave چیست و چه تفاوت هایی با گوگل کروم دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرورگر Brave چیست و چه تفاوت هایی با گوگل کروم دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید