8 توصیه کلیدی درباره مراقبت بعد از بوتاکس

به گزارش مجله چایی، بوتاکس یک داروی تزریقی است که با استفاده از سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم فراوری می گردد و عضلات شما را به طور موقت فلج می نماید. این سم در غلظت های بالا بسیار خطرناک است و به یک بیماری جدی به نام بوتولیسم منجر می گردد. اما متخصصان زیبایی می توانند از دوز کم آن برای اهداف درمانی یا زیبایی از جمله برطرف چین وچروک استفاده نمایند. تاثیر بوتاکس یک تا سه روز بعد از تزریق آغاز می گردد، اما یک تا 2 هفته طول می کشد که اثر کامل آن را ببینید. رعایت یک سری نکات بعد از تزریق این دارو به کسب نتیجه مطلوب و پیشگیری از عوارض جانبی ناخواسته یاری می نماید. توصیه می کنیم برای آشنایی با اصول مراقبت بعد از بوتاکس، این مقاله از خبرنگاران مگ را تا پایان بخوانید.

8 توصیه کلیدی درباره مراقبت بعد از بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است که سیگنال های عصبی را مسدود می نماید. درنتیجه، مانع انقباض عضلات می گردد، چین و چروک ها را کاهش می دهد و از ایجاد چین وچروک های تازه جلوگیری می نماید.

کاربردهای تزریق بوتاکس بسیار متنوع است. بیشتر افراد از بوتاکس برای کاهش چین و چروک صورت استفاده می نمایند. اما این محصول ممکن است برای برطرف مسائل زیر هم تجویز گردد:

 • میگرن مزمن
 • هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد)
 • مثانه بیش فعال
 • تنبلی چشم
 • دیستونی سرویکال (اسپاسم گردن)

پزشکانی که از بوتاکس برای اهداف زیبایی استفاده می نمایند، دقیقا می دانند که چگونه هر یک از 43 عضله صورت را هدف قرار دهند تا چین و چروک در یک ناحیه خاص کاهش یابد. آن ها از یک سوزن نازک و احتمالا بی حس نماینده موضعی برای تزریق استفاده می نمایند. اما در هر صورت، احساس کمی درد یا ناراحتی هنگام تزریق بوتاکس طبیعی است.

تزریق بوتاکس دوره نقاهت ندارد. بنابراین مجبور نیستید فعالیت های معمول خود را ترک کنید یا از محل کارتان مرخصی بگیرید. با این حال، باید مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم را جدی بگیرید و رعایت کنید. در ادامه اطلاعات بیشتری درباره این موضوع در اختیارتان قرار می دهیم.

اصول مراقبت بعد از بوتاکس؛ بایدها و نبایدها

معمولا توصیه می گردد یک ساعت بعد از تزریق بوتاکس اخم کنید و ابروهای خود را بالا ببرید. انجام این تمرینات ضروری نیست، اما ممکن است به کسب نتیجه بهتر منجر گردد. سایر نکاتی که باید رعایت کنید شامل موارد زیر هستند.

1. صورت خود را لمس نکنید

برای جلوگیری از انتشار سم، حداقل به مدت یک روز صورت خود را لمس نکنید. البته برخی از پزشکان پیشنهاد می نمایند که سه روز صبر کنید. اگر بوتاکس را به قسمت دیگری از بدن تان تزریق کردید، باید از لمس آن نواحی هم خودداری کنید. این توصیه در خصوص ماساژ دادن نواحی تحت درمان هم صدق می نماید. بهتر است بعد از تزریق بوتاکس تا چند روز از ماساژ خودداری کنید.

2. حداقل تا 24 ساعت ورزش نکنید

اگر ورزش بخشی از برنامه روزانه شما است، توصیه می گردد حداقل تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس از انجام آن بپرهیزید. حتی در برخی از موارد ممکن است پزشک از شما بخواهد که چند روز صبر کنید.

فعالیت بدنی باعث افزایش جریان خون می گردد. درنتیجه، می تواند سم را در سایر نواحی پخش کند و اثربخشی آن را در محل تزریق کاهش دهد. علاوه بر این، ممکن است خطر کبودی را افزایش می دهد.

3. آرایش نکنید

آرایش نکردن یکی از مهم ترین نکاتی است که باید هنگام صحبت درباره مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم به آن اشاره نمود. اگر به صورت خود بوتاکس تزریق کردید، به مدت 24 ساعت از آرایش کردن خودداری کنید. چون در حین انجام این کار باعث مالش پوست تان می شوید و ممکن است سم را در سایر نواحی پخش کنید.

4. بنشینید

تا چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس بنشینید و از دراز کشیدن یا خم شدن بپرهیزید. چرا که این کار ممکن است سم را پخش کند و باعث کبودی گردد.

5. با پزشک درباره نحوه مصرف داروها صحبت کنید

برخی از داروها ممکن است خطر کبودی را افزایش دهند. حتما از پزشک خود بپرسید که از چه زمانی می توانید استفاده از داروهایتان را از سر بگیرید.

6. از انجام سایر درمان های پوستی اجتناب کنید

معمولا مدتی طول می کشد تا بوتاکس در عضله جا بیفتد. به همین علت، توصیه می گردد در 24 ساعت اول از انجام سایر درمان های پوستی مانند فیشیال، ماساژ صورت، لایه برداری و تزریق فیلر (ژل) بپرهیزید. چون ممکن است اثربخشی بوتاکس را کاهش دهند.

7. روی نواحی تحت درمان نخوابید

تا چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس باید از خوابیدن خودداری کنید. بعض از آن هم توصیه می گردد روی نواحی تحت درمان نخوابید. این کار فشار فیزیکی را به حداقل می رساند و اجازه می دهد که بوتاکس در عضلات شما مستقر گردد.

8. از آفتاب دوری کنید

بر اساس دستورالعمل مراقبت بعد از بوتاکس، باید حداقل تا چهار ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. البته اگر در پی ایمنی بیشتر هستید، بهتر است 24 تا 48 ساعت به این توصیه پایبند بمانید. چرا که گرما می تواند گرگرفتگی را افزایش دهد، فشار خون را بالا ببرد و باعث کبودی گردد.

به غیر از نور خورشید ضروری است از سایر منابعی که شما را در معرض گرما قرار می دهند مثل تخت های برنزه، جکوزی، سونا و دوش آب گرم هم دوری کنید.

عوارض تزریق بوتاکس

در پاسخ به این سوال که آیا بوتاکس ضرر دارد؟ باید بگوییم که ممکن است بلافاصله بعد از تزریق این محصول عوارض جانبی خفیف زیر را تجربه کنید:

 • کبودی: ایجاد کبودی های کوچک و خفیف در ناحیه تحت درمان شایع ترین عارضه جانبی تزریق بوتاکس است. این مشکل به خصوص در ناحیه خط خنده رخ می دهد که دارای عروق خونی زیادی است. کبودی زمانی اتفاق می افتد که سوزن به طور ناخواسته به یک ورید کوچک برخورد می نماید و باعث خونریزی در زیر پوست می گردد.
 • تورم: استفاده از کمپرس خنک یا کیسه یخ که در یک حوله پیچیده شده است به کاهش تورم یاری می نماید. توصیه می گردد هر بار بیش از 10 دقیقه کمپرس را روی صورت خود قرار ندهید.
 • سردرد: برخی از افراد می گویند که بلافاصله پس از تزریق بوتاکس دچار سردرد می شوند. اما از آنجا که دلایل زیادی برای سردرد وجود دارد، دقیقا تعیین نیست که آیا بوتاکس واقعا با آن مرتبط است یا خیر.

زمان مراجعه به پزشک

اکنون که با چگونگی مراقبت بعد از بوتاکس و عوارض خفیف این محصول آشنا شدید، بهتر است درباره علائم هشداردهنده هم اطلاعات کسب کنید.

معمولا قرمزی و تورم در عرض یک روز و کبودی در عرض 2 هفته بهبود می یابد. اما اگر متوجه هر یک از علائم زیر شدید، در اسرع وقت نزد پزشک بروید:

 • ضعف عضلانی
 • بی حسی صورت
 • مشکل در بلع
 • مشکل در صحبت کردن یا لکنت زبان
 • مشکل در تنفس
 • عدم کنترل مثانه
 • تاری دید یا تغییر بینایی
 • سوء هاضمه شدید

اگرچه این عوارض نادر هستند، اما به مراقبت اورژانسی احتیاج دارند. علاوه بر عوارض فوق، توصیه می گردد در صورت افتادگی پلک فورا با پزشک خود تماس بگیرید. این عارضه جانبی موقتی است، اما بهتر است مطمئن شوید که به چیزی غیر از تزریق بوتاکس مرتبط نیست.

پاسخ به چند سوال رایج درباره مراقبت بعد بوتاکس

سوالات دیگری که معمولا درباره بوتاکس یا مراقبت های بعد از آن پرسیده می شوند را در ادامه می خوانید.

چگونه برای تزریق بوتاکس آماده شویم؟

اگر قصد دارید بوتاکس تزریق کنید، از 24 ساعت قبل از انجام این کار از مصرف داروهای رقیق نماینده خون مانند آسپرین یا ایبوپروفن بپرهیزید. رعایت این توصیه به جلوگیری از قرمزی و کبودی یاری می نماید.

چقدر طول می کشد تا بوتاکس اثر کند؟

اثر بوتاکس تقریبا سه روز پس از تزریق آغاز شده و بعد از 2 هفته کامل می گردد.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس بین سه تا 6 ماه متغیر است. پس از آن، چین و چروک ها برمی گردند. بعلاوه اگر از بوتاکس برای درمان بیماری دیگری مانند تعریق بیش از حد یا سردرد استفاده نموده باشید، علائم بیماری را دوباره تجربه می کنید.

آیا ممکن است تزریق بوتاکس باعث بوتولیسم گردد؟

بوتولیسم ناشی از بوتاکس نادر است. باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به طور طبیعی در خاک و روی برخی از غذاها وجود دارد. اگر این باکتری را بیش از حد مصرف کنید، ممکن است به بوتولیسم مبتلا شوید. سم بوتولینوم که برای اهداف زیبایی استفاده می گردد، در آزمایشگاه ساخته شده است. این سم استریل و رقیق شده است تا باعث بوتولیسم نگردد.

کلام پایانی

بوتاکس یک روش محبوب برای از بین بردن چین وچروک و درمان بیماری است که معمولا در مطب پزشک انجام می گردد. شما بلافاصله بعد از تزریق آن می توانید به خانه بروید، اما باید اصول مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم یا سایر نواحی بدن را بدانید و به دقت رعایت کنید. این کار برای دستیابی به نتیجه مطلوب حیاتی است.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: healthline, webmd, health.clevelandclinic

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 خرداد 1403 بروزرسانی: 1 خرداد 1403 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1757

به "8 توصیه کلیدی درباره مراقبت بعد از بوتاکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 توصیه کلیدی درباره مراقبت بعد از بوتاکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید