اثرات دما و رطوبت بر مهمان ناخوانده چینی

به گزارش مجله چایی، در حالی که بعضی با انتشار بروشورها و کاتالوگ هایی ادعا کردند که با افزایش دمای محیط ویروس کرونا از بین خواهد رفت ولی محققان این حوزه معتقدند که این ویروس از 4 تا 28 روز بر روی سطح باقی می ماند و ممکن است در این مدت میزان فعالیت آنها کاهش یابد اما کاملا از بین نمی رود.

اثرات دما و رطوبت بر مهمان ناخوانده چینی

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، همه چیز از یک تاج سلطنتی آغاز شد. ویروسی که به شکل تاج و البته مرگبار بود و به تدریج چنان عالم گیر شد که بر اساس آمارهای منتشر شده رقم افراد آلوده شده با ویروس کرونا در دنیا از مرز 100 هزار نفر گذشت.

کابوس جدیدی که این روزها همه دنیا را درگیر نموده، شیوع ویروس خطرناکی به نام کرونا است که سر و کله آن در اواخر دسامبر 2019 میلادی در ووهان چین پیدا شد و این روزها در صدر اخبار دنیا قرار گرفته است.

این ویروس، طیف وسیعی از بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی، سارس، آنفولانزا و مرس را شامل می گردد. تا به امروز، 6 نمونه از خانواده کرونا ویروس کشف شده است و با شیوع گونه جدید در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین، تعداد ویروس های شناخته شده از این خانواده به 7 عدد رسید.

ساده ترین نوع کرونا ویروس ها، سرماخوردگی معمولی و پیچیده ترین نوع آن در حال حاضر بیماری کرونا است. شهر ووهان چین اولین شهری بود که درگیر بیماری ویروسی کرونا شد.

ویروس کرونا که گلو، سینوس ها و دستگاه تنفسی را درگیر می نماید، اولین بار در سال 1965 کشف شد و تا اواسط دهه 1980 دانشمندان در حال مطالعه و آنالیز انواع کرونا ویروس ها بودند. تا پیش از این، دانشمندان شش نوع ویروس کرونا را کشف نموده بودند. در اواخر سال 2019 میلادی نوع جدیدی از ویروس کرونا در شهر ووهان چین مشاهده شد. سرعت بالای انتقال این بیماری و تعداد زیاد قربانیان آن، باعث شد کشور چین شرایط اضطراری اعلام کند و 18 شهر از جمله شهر ده میلیونی ووهان را به طور کامل قرنطینه کند.

پیش از بیماری کرونا، بیماری سارس مهمترین بیماری خطرناکی که منشاء آن کرونا ویروس بود، به شمار می رفت. سارس نیز از خاورمیانه آغاز شد و پیشرفت قابل توجه ای داشت و قربانیان بی شماری گرفت.

تمام کرونا ویروس های گذشته، منشاء حیوانی داشته اند. به طوری که گفته می گردد منشاء بیماری مرس، شتر و ویروس سارس از خفاش به گربه و از گربه به انسان رسیده است.شیوع ویروس جدید کرونا از شهر ووهان چین آغاز شد و ممکن است از حیوانات زنده مانند خفاش به انسان منتقل شده باشد.

کرونا ویروس های انسانی معمولا موجب سرما خوردگی بدون تب، در بزرگسالان می شوند. علائم عفونت های کرونا ویروس تنفسی در انسان به صورت آبریزش بینی و بی قراری ظاهر می گردد. دوره کمون این بیماری حدود 2 تا 5 روز است و بیماری حدود یک هفته ادامه دارد.

تصورات نادرست درباره حذف کرونا از زندگی

به اعتقاد محققان حوزه اپیدمیولوژیست ها ویروس کرونا جزو ویروس های گرما دوست نیست از این رو با آغاز فصل سرما این ویروس فعال خواهد شد.

این در حالی است که اخیرا یک سری بروشورها و کاتالوگ ها درفضای مجازی در حال باز نشر است که در آنها مطرح می گردد که ویروس کرونا در دمای 30 درجه سانتی گراد یا دمای 30 درجه سیلسیوس یا 30 درجه بالای صفر از بین می رود که این گفته یک تصور غلط و یک برداشت اشتباه از نحوه زیست این ویروس است.

همچنین در رسانه های جمعی اعلام می گردد که برای از بین بردن کرونا ویروس بهتر است مواد غذایی فریرز گردد و این در حالی است که به گفته دکتر آهنگری استاد تمام پژوهشگاه ملی ژنتیک این ویروس سرما دوست است و با کاهش دما، بقای آن پایدارتر خواهد بود.

پروفسور سیدمسعود هوشمند از اعضای هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک معتقد است که بر اساس نتایج مطالعات جدید بر روی ویروس جدید کرونا، این ویروس از 4 تا 28 روز بر روی سطوح می تواند زنده بماند ولی اگر درجه حرارت به کمتر از 30 تا 40 درجه سانتی گراد برسد مدت زیست این ویروس کمتر می گردد نه آنکه از بین برود.

وی ادامه می دهد: بعضی تصور می نمایند که اگر دمای محیط خانه را به 30 درجه سانتی گراد برسانند این ویروس از بین خواهد رفت که این تصور نادرستی است؛ چرا که در این دما حیات کرونا ویروس کاهش می یابد و این به معنای از بین رفتن کامل این ویروس نیست.

همزیستی مسالمت آمیز خفاش و کرونا

بر اساس نتایج مطالعات محققان این ویروس در دمای بالا از بین نمی رود بلکه فعالیت آن کاهش می یابد. حال این سوال مطرح می گردد که چرا این ویروس که در بدن خفاش ها وجود دارد، در آنها علایمی مشاهده نشده است؟

دکتر هوشمند، در مورد این همزیستی مسالمت آمیز میان این ویروس با خفاش ها چنین شرح می دهد: از آنجایی که دمای بدن خفاش ها 48 درجه سانتی گراد است از این رو کرونا ویروس با این موجودات کاری ندارد.

وی حتی به مساله رابطه میزان رطوبت و حیات این ویروس نیز اشاره می نماید و معتقد است: این ویروس به غیر از میزان دما، به رطوبت نیز حساس است. طول حیات کرونا ویروس ها در رطوبت 50 درصدی بیشتر از رطوبت 30 درصدی است.

بر اساس داده های منتشر شده کرونا ویروس انسانی در دمای 25 درجه سانتی گراد تا 9 روز می تواند زنده بماند و اگر این میزان دما بالاتر رود و به 30 درجه سانتی گراد برسد مقدار حیات آن کمتر خواهد شد ولی هر چه دما پایین تر باشد این ویروس فعال تر است به گونه ای که تا 28 روز می تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه زیست فناوری، بهترین روش برای کاهش فعالیت این ویروس را استفاده از مواد ضد عفونی نماینده مانند اتانول 70 درصد است. این نوع مواد می تواند قادر هستند در مدت کوتاه یک دقیقه، این ویروس را از بین ببرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 291

به "اثرات دما و رطوبت بر مهمان ناخوانده چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثرات دما و رطوبت بر مهمان ناخوانده چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید