اختصاص 700 میلیون تومان برای حل مشکل آب عشایر زرندیه ، تدوین برنامه راهبردی بهداشت دام و امداد عشایر

به گزارش مجله چایی، اختصاص 700 میلیون تومان برای حل مشکل آب عشایر در جلسه رئیس سازمان دامپزشکی کشور با مسئولان زرندیه مصوب شد.

اختصاص 700 میلیون تومان برای حل مشکل آب عشایر زرندیه ، تدوین برنامه راهبردی بهداشت دام و امداد عشایر

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از خبرنگاران، در جلسه آنالیز مسائل عشایر شهرستان زرندیه با حضور رئیس سازمان دامپزشکی کشور و رئیس سازمان امور عشایر ایران در شهرستان زرندیه اختصاص 700 میلیون تومان برای برطرف مشکل کمبود آب آشامیدنی عشایر این منطقه مصوب شد.

در این جلسه مسائل زیرساختی عشایر ساکن منطقه یعقوب حصاری که محل اسکان ایل کله کوهی و عشایری از استان های قم، تهران و قزوین است، با حضور علی صفر ماکنعلی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور و کرمعلی قندالی، رئیس سازمان امور عشایر ایران آنالیز شد.

تدوین برنامه راهبردی بهداشت دام و امداد عشایر

علی صفر ماکنعلی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور و رئیس کمیته ملی راهبردی فراوری و بهداشت دام کشور همچنین در حاشیه نشت باعشایر منطقه یعقوب حصاری و عشایر استان های مرکزی، قم و قزوین از تدوین برنامه ای راهبردی برای عشایر در 3 محور بهداشت دام در مناطق قشلاقی و ییلاقی (زمستان گذر و تابستان گذر) و امداد در جهت کوچ اطلاع داد و گفت: در کمیته ملی راهبردی فراوری و بهداشت دام کشور توجه ویژه به عشایر کشور خواهد شد.

ماکنعلی با اشاره به تاکید وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر حمایت واقعی از عشایر کشور اضافه نمود: در کمیته ملی راهبردی نسبت به تدوین برنامه در 3 محور بهداشت دام در مناطق قشلاقی و ییلاقی (زمستان گذر و تابستان گذر) و امداد در جهت کوچ اقدام خواهد شد.

وی اضافه نمود: تشکل های صنفی و بخش خصوصی نباید به دید درآمدزایی به عشایر نگاه نمایند، با تأمین نهاده های دامی و ارائه خدمات و با همکاری خود عشایر می توان فرصت های مناسبی برای بازار داخلی و صادرات فراوریات عشایر فراهم کرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید برتوسعه خدمات و حمایت همه جانبه بخش دولتی از عشایر و استفاده از ظرفیت های عشایر برای اجرای برنامه های آموزشی در حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری های دامی اعلام کرد: این برنامه ها با همکاری سازمان تحقیقات، تحقیقات و ترویج کشاورزی اجرا خواهد شد.

جمعیت عشایر استان مرکزی بیش از پنج هزار نفر در قالب یک هزار خانوار است که بیشتر در مناطق مختلف ساوه، زرندیه، دلیجان و خمین زندگی می نمایند.

ایلات استان مرکزی از متنوع ترین جمعیت های عشایری کشور است که از سراسر کشور در این استان زیست موقت دارند و صندلی اصلی عشایر ایل مغان و شاهسون بغدادی استان اردبیل است و ایامی از سال را در شهرستان ساوه و زرندیه مستقر هستند.

عشایر ایل سنگسری نیز که صندلی اصلی شان استان های سمنان، تهران و البرز است به طور فصلی در شهرستان زرندیه در منطقه رودشور، چکنه و عباس آبادگوی داغ مستقر می شوند.

عشایر طایفه کله کوهی، صندلی اصلی آنان استان فارس است نیز در زرندیه و عشایر کردکلهر از بخشی از زیست شان در کرمانشاه است در شهرستان ساوه در منطقه قره چای، گزل دره و شریف آباد ساکن می شوند.

عشایر دیگر استان ایل ذلکی است که صندلی اصلی آنان استان لرستان و خوزستان است که در شهرستان خمین و روستای قره کهریز زیست موقت دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 483

به "اختصاص 700 میلیون تومان برای حل مشکل آب عشایر زرندیه ، تدوین برنامه راهبردی بهداشت دام و امداد عشایر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص 700 میلیون تومان برای حل مشکل آب عشایر زرندیه ، تدوین برنامه راهبردی بهداشت دام و امداد عشایر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید