ارتباط چاقی با نوعی سردرد

به گزارش مجله چایی، خبرنگاران/خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد، با توجه به افزایش شیوع چاقی در سراسر جهان، افراد بیشتری به سردرد وابسته به وزن و تاثیرگذار در بینایی مبتلا می شوند.

ارتباط چاقی با نوعی سردرد

به نقل از مدیکال اکسپرس، کارشناسی آمریکایی گفت: اگرچه این مطالعه در کشور ولز (بریتانیا) اجرا شده است، اما افزایش این سردردها به احتمال زیاد در مناطق دیگر نیز اتفاق می افتد، البته وی هشدار داد، اگر فردی چاق باشد و سردرد داشته باشد به معنای ابتلا به این نوع سردرد نادر، معروف به سردرد فشارخون داخل جمجمه ایدیوپاتیک (IIH) نیست.

دکتر برایان گروسبرگ، مدیر مرکز مراقبتی سردرد هارتفورد در کنتیکت ایالات متحده اظهار کرد: افراد چاق در معرض خطر بیشتری برای سردردهای میگرنی مکرر نیز هستند.

با توجه به نتایج این تحقیق، در بین سال های 2003 تا 2017، موارد ابتلا IIH، به میزان 6 برابر افزایش یافته و از 12 نفر در 100 هزار نفر به 76 نفر در 100 هزار نفر رسیده است. در همین مدت 15 ساله، میزان چاقی در ولز از 29 درصد جمعیت به 40 درصد رسیده است.

ویلیام اوون پیکرل، محقق این بررسی و متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه سوانزی در ولز اضافه کرد: افزایش قابل توجه ابتلا به IIH دلایل مختلفی دارد، اما به احتمال زیاد، مهم ترین علت آن، افزایش چاقی است. بین سال های 1975 و 2016 در سراسر جهان، شیوع چاقی تقریبا سه برابر شده بود، بنابراین، این نتایج ارتباط جهانی دارد.

IIH، نوعی سردرد است که در هنگام جمع شدن مایعات اطراف مغز و نخاع در جمجمه اتفاق می افتد. به گفته موسسه ملی بینایی ایالات متحده، این مورد موجب فشار اضافی به مغز و عصب بینایی در پشت چشم می شود و علائمی را مانند تومور مغزی یعنی درد ناتوان کننده سر، لکه های کور و احتمال کاهش بینایی را تقلید می کند.

علت آن به طور کامل مشخص نشده، اما کاهش وزن، مهم ترین راه درمان است. برخی از افراد ممکن است برای تخلیه مایع و کاهش فشار به دارو و یا جراحی نیاز داشته باشند.

پیکرل گفت: برخی شواهد نشان می دهد که کاهش وزن می تواند علائم سردرد را بهبود بخشد.

محققان در این تحقیق، 1765 مورد IIH که 85 درصد آنان زن بودند را بررسی کردند. آنان شاخص توده بدنی بیماران (BMI)، همچنین شرایط اقتصادی آنان را نسبت به افراد عادی تحلیل کردند. به طورکلی، خطر ابتلا به IIH در افراد چاق بیشتر بود.

بر اساس این بررسی، شرایط اقتصادی فقط برای زنان تاثیرگذار و این یافته ها مستقل از وزن آنان بود. همچنین، زنان چاق در سن باروری بیشترین خطر ابتلا به IIH را داشتند.

نتایج این تحقیق نشان داد که افراد مبتلابه IIH بیش از افراد دیگر به پذیرش در اورژانس بیمارستانی نیاز دارند، زیرا 9 درصد این افراد برای جلوگیری از نابینایی به جراحی مغز نیاز دارند.

پیکرل گفت: ممکن است دلایل دیگری غیر از چاقی نیز در افزایش IIH وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: افزایش موارد ابتلا ممکن است با توجه به افزایش سطح تشخیص IIH به دلیل افزایش آگاهی از شرایط و استفاده بیشتر از فناوری (دیجیتال) در معاینات معمول بینایی سنجی باشد. چشم پزشکان اغلب در معاینات معمول که به پشت چشم نگاه می کنند، IIH را تشخیص می دهند.

احتمال کاهش بینایی، بزرگترین نگرانی درباره این نوع سردردهاست که ممکن است موارد افزایش پذیرش افراد مبتلابه IIH در بخش های اورژانسی را توضیح دهد.

یافته های این بررسی در نشریه Neurology ارائه شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 909

به "ارتباط چاقی با نوعی سردرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط چاقی با نوعی سردرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید