استمرار ثبات نرخ مرغ در بازار، جوجه ریزی شب عید در معرض خطر است

به گزارش مجله چایی، حجت از ثبات نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی ها 12 هزار و 800 تومان است.

استمرار ثبات نرخ مرغ در بازار، جوجه ریزی شب عید در معرض خطر است

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه قیمت مرغ نسبت به هفته گذشته در بازار تغییری نداشته است، اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 8 هزار و 300 تا 8 هزار و 400 تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها 12 هزار و 800 تومان است.

وی افزود: با توجه به عرضه مرغ زیر نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار و زیان چشمگیر مرغداران در روز های اخیر پیش بینی می شود جوجه ریزی شب عید تحت تاثیر قرار بگیرد.

حجت ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت جوجه یکروزه و کرایه حمل و نقل، مرغداران در فروش هر کیلو مرغ یک هزار تومان متضرر هستند که اگر مسئولان ذی ربط تدابیری نیدیشند، تاثیر سو آن را بر جوجه ریزی شب عید خواهند دید.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی متوسط قیمت نقدی هر قطعه جوجه یکروزه را 3 هزار و 500 تا 3 هزار و 700 تومان خاطرنشان کرد و گفت: این در حالی است که قیمت جوجه به صورت پرداخت غیرنقدی به 4 هزار تومان می رسد، در حالیکه بنابر مصوبه ستاد تنظیم بازار، نرخ هر قطعه جوجه یکروزه باید 2 هزار و 500 تا 2 هزار و 700 تومان باشد.

وی با بیان اینکه در 2 ماه اخیر به طور متوسط ماهانه 95 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد های مرغداری صورت گرفت، خاطرنشان کرد: با توجه به آنکه آمار جوجه ریزی پایان هر ماه اعلام می شود، از این رو برآورد دقیقی از میزان جوجه ریزی آذر نداریم و تا پایان ماه برای اعلام آمار نهایی باید منتظر ماند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: اگر چه تولید کنندگان جوجه یک روزه ازدیاد تقاضا برای جوجه ریزی در واحد های مرغداری را دلیل نوسان قیمت جوجه در بازار مطرح می کنند از این رو اگر این نرخ مورد تایید مسئولان دولتی است همواره تقاضا داریم که در ایام پایانی سال هم نوسان قیمت مرغ را به سبب کشش بازار بپذیرند.

حجت قیمت منطقی هر کیلو مرغ زنده را 9 هزار و 500 تا 9 هزار و 700 تومان و مرغ گرم در خورده فروشی ها را 13 هزار و 500 تومان خاطرنشان کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه های تولید از کارگروه تنظیم بازار تقاضا داریم که متناسب با رشد قیمت جوجه یک روزه نرخ های جدید را در ایام پایانی سال اعلام کند تا تولید کنندگان با خیال آسوده به تولید ادامه دهند چرا که استمرار فرایند کنونی قیمت مرغ و متضرر شدن مرغداران کاهش نقدینگی تولید کنندگان را در بر دارد که این امر جوجه ریزی برای ایام پایانی سال را با مسائلی روبرو می کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ثبات نسبی نهاده های دامی در بازار ادامه دار شد خاطرنشان کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو ذرت در بنادر 1 هزار و 350 تومان و در انبار های استانی 1 هزار و 600 تومان و همچنین کنجاله سویا در انبار های استانی از 2 هزار و 350 تومان تا 2 هزار و 700 تومان بسته به کیفیت عرضه می شود و این در حالی است که قیمت ذرت همانند ماه های گذشت در بازار آزاد با نوسانات جزئی 1 هزار و 800 تومان برای تولید کننده تمام می شود، اما به سبب عرضه کافی این نهاد از سوی شرکت پشتیبانی امور دام مشکل خاصی برای تامین در بازار وجود ندارد.

وی در بخش دیگر اظهارات خود بااشاره به اینکه صادرات مرغ به صورت غیرقانونی در حال انجام است، خاطرنشان کرد: با وجود آنکه خروج مرغ از واحد های مرغداری به هر نحوی می تواند تعادل قیمت در بازار را به همراه داشته باشد، اما متاسفانه به سبب اخذ تعرفه بالای صادرات و نگرانی از استمرار این فرایند از سوی تجار خارجی معضلاتی را برای صادرکنندگان ایجاد کرده در حالی که با مدیریت تعرفه و صادرات ماهانه 40 تا 50 هزار تن بازار به ثبات می رسد.

وی ادامه داد: علی رغم آنکه خرید تضمینی مرغ توسط پشتیبانی امور دام و ورود مجدد آن به بازار می توان تاثیر منفی بر قیمت بگذارد، اما صادرات علاوه بر ارزآوری، به تعادل بازار و استمرار تولید کمک به سزایی خواهد کرد.

حجت با اشاره به اینکه خرید تضمینی مرغ می تواند راه گشای مسائل فعلی مرغداران باشد خاطرنشان کرد: اگر چه ستاد تنظیم بازار تا کنون تصمیماتی راجب خرید تضمینی مرغ اتخاذ نکرده است، اما خرید روزانه 1 هزار و 500 تن مرغ با نرخ 13 هزار و 500 تومان می توان راه گشای مسائل فعلی و تامین نقدینگی لازم مرغداران برای شب عید باشد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان شرح داد: مسئولان ستاد تنظیم بازار به جای واردات 45 هزار تن می توانند از طریق خرید تضمینی این میزان را تامین و در پیک مصرف در بازار عرضه کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 59

به "استمرار ثبات نرخ مرغ در بازار، جوجه ریزی شب عید در معرض خطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استمرار ثبات نرخ مرغ در بازار، جوجه ریزی شب عید در معرض خطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید