باید مفهوم واحد و استاندارد برای کارآفرینی تعریف گردد

به گزارش مجله چایی، رئیس اتاق کرمان گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر نهادها، مجموعه ها و افراد مختلف هر یک بر اساس سلیقه و موقعیت شغلی خود، تعریف ویژه ای از کارآفرینی دارند، درخواست ما از سازمان ملی کارآفرینی ایران، تعریف مفهوم واحد و استاندارد از کارآفرینی با یاری فعالان این حوزه است.

باید مفهوم واحد و استاندارد برای کارآفرینی تعریف گردد

سیدمهدی طبیب زاده در نشست مجازی هفته جهانی کارآفرینی 2020، اضافه کرد: نگرانی و ترس از بیراهه رفتن مسیرها و اهداف مختلف در حوزه کارآفرینی وجود دارد و در این رابطه می توان به مفهوم های خوبی مانند نظام های کیفیت، کیفیت مدیریت، ایزوها و... اشاره نمود که عدم توجه به آنها در بومی سازی، باعث باقی ماندن تنها نامی از آنهاست.

او با بیان اینکه همین نگرانی برای سرنوشت استارتاپ ها، شرکت های دانش بنیان و کسب وکارهای نوین نیز وجود دارد، اعلام کرد: پس از تعریف واحد برای مفهوم کارآفرینی، باید برای رشد آن مراقبت و کوشش لازم صورت گیرد.

طبیب زاده، با اشاره به اینکه در کارآفرینی تک ستاره هایی درخشیده اند، اما حرکت کلی انجام نشده است، اظهار کرد: ازجمله موانع برای رشد کارآفرینی و پرورش کارآفرینان، دگرگونی سیاست های دولت، اعمال سلیقه ها، نامناسب بودن فضای کسب وکار، بی ثباتی مدیران، ناامنی روانی و معنوی کارآفرینان و عدم حمایت از آنها، اشکالات در آموزش های کلاسیک و غیرکلاسیک و نگاه سطحی به کارآفرینی در دانشگاه هاست.

رئیس اتاق کرمان گفت: کمتر از 10 درصد علاقه مندان حوزه کارآفرینی می توانند کسب وکار خود را راه اندازی نمایند و حدود 90 درصد بازمی مانند که به نظر می رسد شرایط برای رهایی از مسائل و قیدوبندها فراهم است.

او ادامه داد: دولت قصد یاری دارد، قوه قضائیه برای حمایت از فراوری و کارآفرینی سیاست هایی ارائه داده و در حال اجرا است و مجلس نیز در صورت تقاضای بخش خصوصی همراهی لازم را خواهد داشت تا بتوان با یاری یکدیگر اکوسیستمی برای رشد کارآفرینی طراحی کرد.

طبیب زاده، اضافه کرد: کارآفرینی با مفاهیم وسیع با واژه هایی مانند تفکر، کوشش، خلاقیت، فرصت گرایی، هیجان، خطرپذیری، تنوع و تغییر مطرح می گردد که اگر کارآفرینان با این رویکرد وارد بازار شوند اما اکوسیستم فعال وجود نداشته باشد، سرخورده می شوند.

او توضیح داد: دو مفهوم عشق و اخلاق که در ذات کارآفرینی وجود دارند، باید به مفاهیم مذکور اضافه گردد و اکوسیستم به گونه ای باشد که کارآفرینی با کمترین هزینه و بدون مسائل رشد کند.

رئیس اتاق کرمان اعلام کرد: پیشنهاد می گردد برای انتخاب مفهوم واحد برای کارآفرینی از کتاب اقیانوس آبی و تعریف اکوسیستم آبی، کارآفرینانه، نوآورانه و اخلاق مدار با هدف بهبود فضای کسب وکار، رقابت سالم، پاسخگویی به احتیاج شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها و فراهم کردن محیط ویژه برای آنها، یاری گرفته گردد.

او با تأکید بر اینکه به جای واژه رقابت از عشق و به جای واژه رقیب از تکمیل نمایندگان استفاده گردد، گفت: قصد راه اندازی اکوسیستم اخلاق مدارانه را برای جبران آسیب دیدگی اخلاق تجارت داریم.

طبیب زاده، اظهار کرد: برای رسیدن به اهداف سیستم اخلاق مدارانه باید از انحصارگرایی دوری و فراگیری را تمرین کرد، درک متقابل و قائل بودن به آزادی عقیده وجود داشته باشد به گونه ای که جهت گیری شخصی در کسب وکار با هدف شفافیت و بدون سوگیری شخصی، عقیدتی و سیاسی و ارزش اضافه کرده ها بر اساس شایستگی ها و درآمدها باشد.

رئیس اتاق کرمان، با اشاره به اینکه از سوی دیگر باید صداقت و باور واقعی به نوآوری وجود داشته باشد، اضافه کرد: بعضی برندها در تبلیغات خود از عناوین تنهاترین و تنها نماینده و ... استفاده می نمایند که این نشان می دهد قصد دارند غیرمنصفانه از صنف خود جدا شوند.

او ضمن تقدیر از محسن جلال پور، رئیس سابق اتاق کرمان که این مجموعه را به مرحله ای از رشد و جا افتادن این گونه مفاهیم رساند، ادامه داد: اتاق کرمان به دنبال طراحی محیط فزاینده برای رشد پیش رونده و همکارهای داوطلبانه با رعایت اخلاق است.

طبیب زاده، اعلام کرد: معتقدیم کارآفرینی به دغدغه استان تبدیل شده که این دغدغه را به استاندار جدید نیز اعلام خواهیم کرد و اتاق کرمان میخواهد با یاری بخش خصوصی و اتاق ایران نقشه راه کارآفرینی استان را طراحی کند.

او اضافه کرد: یاری به تسهیل قوانین، تسهیل ارتباط صنعت و دانشگاه، ترویج فرهنگ کارآفرینی با نهادهایی مانند آموزش و پرورش و دانشگاه ها، تدوین سند راهبردی مهارت آموزی و طراحی برگزاری جشنواره تجلیل از کارآفرینان برتر استان و تشکیل دبیرخانه دائم برای این جشنواره از اقداماتی است که اتاق کرمان انجام داده است.

در این نشست مجازی محسن جلال پور، کارآفرین ملی، حسین سلاح ورزی، رئیس سازمان ملی کارآفرینی ایران، مهران عالم زاده، شهردار کرمان، محمدمهدی فنایی، کارآفرین ملی، بهروز فروتن، رئیس شورای سیاست گذاری هفته جهانی 2020، رؤیا اسدی، رئیس کانون کارآفرینی استان کرمان و محمدرضا زالی رئیس دیده بان جهانی کارآفرینی ایران شرکت داشتند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 785

به "باید مفهوم واحد و استاندارد برای کارآفرینی تعریف گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید مفهوم واحد و استاندارد برای کارآفرینی تعریف گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید