برای ایجاد شغل باید از دلارهای نفتی فاصله بگیریم!

به گزارش مجله چایی، یک کارشناس حوزه کار معتقد است برای ایجاد سالانه یک میلیون شغل در کشور باید از اقتصاد دولتی و درآمدهای نفتی فاصله بگیریم و بروکراسی های پیچیده اداری و موانع تولید و کارآفرینی را برداریم.

برای ایجاد شغل باید از دلارهای نفتی فاصله بگیریم!

حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: در حال حاضر اقتصاد ایران یک اقتصاد دولتی و عمدتا خدماتی است که مانع بزرگی در جهت افزایش ظرفیتهای اشتغال کشور به تعداد می رود لذا اقتصاد باید از حالت دولتی فاصله بگیرد و تصدی گری های دولتی کاهش یابد.

وی ادامه داد: از طرفی اقتصاد کشور وابسته به نفت و درآمدهای نفتی است، تا زمانی که متکی به دلارهای نفتی باشیم امکان توسعه بازار کار وایجاد بیش از یک میلیون شغل در سال وجود ندارد و نمی توانیم جمعیت بزرگ بیکاری که بیش از پنج میلیون نفر است را به کار برگردانیم.

به گفته این کارشناس حوزه کار، کوچک شدن دولت و واگذاری اقتصاد از طریق دولت اولین گام برای تحقق این هدف است.

حاج اسماعیلی دومین گام را برداشته شدن موانع تولید و کارآفرینی ذکر کرد و اضافه کرد: اگرچه اقداماتی از سوی دولت در این خصوص اجرا شده ولی کافی نیست.باید بروکراسی های اداری پیچیده که در جهت افراد تولیدکننده و کارآفرینان هست، برداشته شود تا بتوانیم در حوزه اشتغال ظرفیت های بیشتری به وجود آوریم.

وی در عین حال با تاکید بر لزوم هماهنگی دستگاه ها در بحث ایجاد شغل گفت: عدم هماهنگی دستگاه ها و سازمان ها همواره به مقوله اشتغال لطمه زده است.ضعف ها و بررسی ها و ارزیابی هایی که برای چهار دهه گذشته در کشور اجرا شده این است که در زمینه مسائل اقتصادی دچار غفلت و عقب افتادگی جدی هستیم. امروز مطالبه اصلی برای توسعه کشور و نیازهای مردم، اقتصاد است و باید اقتصاد یک رویکرد حاکمیتی و ملی در کشور پیدا کند.

این کارشناس حوزه کار تاکید کرد: به جای اینکه درگیر مسایل سیاسی باشیم که در حال حاضر موضوع رویکرد کشور است، باید موضوع را به یک نگاه و بینش اقتصادی هم در نگاه دولت و هم در نگاه اقتصادی تغییر دهیم. اگر این تغییر را با باور و عمل انجام بدهیم خود به خود در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های کلان کشور اقتصاد محور می شود و آن زمان هست که شرایط هماهنگی را بین سازمانها و نهادها و دستگاه ها مشاهده کرده و خواهیم دید که چطور برای گره گشایی در حوزه اقتصاد تلاش می کنند، لذا تا این اتفاق نیفتد مسئله ای حل نخواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1203

به "برای ایجاد شغل باید از دلارهای نفتی فاصله بگیریم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای ایجاد شغل باید از دلارهای نفتی فاصله بگیریم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید