دستورالعمل بازارگردانی در بورس اصلاح می شود

به گزارش مجله چایی، به گزارش خبرنگاران، جواد عشقی نژاد، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد و عضو هیات مدیره بورس تهران با اشاره به عملکرد بازارگردان ها در بازار سهام گفت: سرمایه گذار حقیقی یا حقوقی که با هدف کنترل قیمت و البته کسب منافع برای خودش با پذیرش ریسک ها اقدام به خریدوفروش سهام می کند، عملیات بازارگردانی انجام می دهد.

دستورالعمل بازارگردانی در بورس اصلاح می شود

به گفته وی آنچه برای بازارگردان مهم است اثراتی است که با عملکرد خود برای بازار سرمایه به همراه دارد که این مورد از اصلی ترین اهداف بازارگردانی محسوب می شود.

عشقی نژاد با تاکید بر اینکه دست اندرکاران بازار سرمایه به داشتن بازارگردان برای سهم یا چند بازارگردان برای یک سهم اعتقاد دارند، گفت: اهالی بازار و معامله گران هم بعد از وقوع نوسانات سنگین نیمه نخست سال به اهمیت این موضوع پی بردند و با سوابقی که از گذشته وجود داشت، تصمیم به اجرای جدی تر این قانون گرفته شد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص انتقادهایی که پیرامون روش بازارگردانی ها مطرح شده نیز گفت: باید توجه کرد تا پیش از الزام قانونی سازمان بورس برای اجرای دستورالعمل بازارگردانی، ابزارهای کامل آن برای شرکت ها مهیا نبود و به همین دلیل هم ممکن است در برخی موارد روال ناسالم گذشته تکرار شود که اثرگذاری منفی بر این فرایند دارد که قاعدتا از ناحیه تعداد اندکی از سهامداران اعتراض ها و انتقادهایی مطرح شده اما توجه کنیم که رفتارهای همه بازارگردان ها این گونه نیست.

وی اضافه کرد: نباید به این موضوع کم توجهی کرد که بازارگردان وظایفی دارد و درباره اظهارنظر و بررسی انتقادهای سرمایه گذار باید نگاهی هم به نظرات بازارگردان ها درباره ابهامات دستورالعمل داشت.

عشقی نژاد با اشاره به اینکه اعتراض ها و پیشنهادهای سرمایه گذاران درباره دستورالعمل بازارگردانی طی جلسات متعدد گردآوری شد، گفت: با توجه به این موارد و ضعف هایی که مطرح شد، پیشنهادهایی روی میز است که بر مبنای آن ها دستورالعمل جدید بازارگردانی در حال تدوین و نهایی شدن است که سازمان بورس با نهایی شدن آن، ابلاغش خواهد کرد.

عضو هیات مدیره شرکت بورس با تاکید بر اینکه فراموش نکنیم اجرای بد یک قانون بهتر از نبود قانون است، گفت: به هر حال هرچه قدر جلوتر برویم این ضعف ها اصلاح شده و بازارگردان ها عملکردهای بهتری را به نمایش خواهند گذاشت و در حال حاضر نیز بورس و فرابورس این قانون را خوب اجرایی می کنند.

وی به برخی درخواست های سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: برخی این تقاضا را دارند که بازارگردان صف فروش را جمع کند اما صف خرید را عرضه نکند که چنین درخواست نامتوازنی امکان اجرا ندارد.

عشقی نژاد با اشاره به اینکه بازارگردانی با افزایش عمق بازار طی مرور زمان سروشکل بهتری به خود می گیرد، گفت: کم کم با توجه به عمق بازار به این سمت می رویم که دامنه نوسان قیمت سهام تغییر کند و یا به جایی برسد که دیگر دامنه نوسان نداشته باشیم که در چنین شرایطی به طور طبیعی عملکرد بازار گردان ها هم متحول می شود.

عضو هیات مدیره شرکت بورس با تاکید بر اینکه باید به سمتی رفت که صف نشینی از بازار حذف شود، گفت: هدف بازارگردانی افزایش نقدشوندگی است، امروز ارزش صندوق های بازارگردانی بازار نزدیک به 55 هزار میلیارد تومان است که حجم بسیار خوبی، این حجم با هدف همراهی با نوسان های بازار و افزایش نقدشوندگی برای همه بازار اعم از سهام بزرگ و کوچک ایجاد شده است.

وی در پیش بینی فرایند بازار سرمایه برای سه ماهه پایانی سال تاکید کرد: بازار در این دوران زمستانی نخواهد بود.

منبع: سنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 863

به "دستورالعمل بازارگردانی در بورس اصلاح می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل بازارگردانی در بورس اصلاح می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید