دلیل دشمنی آمریکا با هوآوی چیست؟ نگرانی های به حق یا کوشش برای شکست رقیب به هر شکل ممکن

به گزارش مجله چایی، واژه انگلیسی Techno-Nationalism به معنی برخورد میهن پرستانه و جانبدارانه در حوزه فناوری به نفع کشور خود است. این مفهوم سابقه استفاده بسیاری در دنیای سیاست دارد. به عنوان مثال احساسات و برخوردهای میهن پرستانه به وجود آمده در رقابت فضایی بین شوروی و آمریکا یک نمونه شاخص از این نوع برخوردهای بی منطق و مبتنی بر علاقه های ملی و کشوری به حساب می آید. طبیعی است که همه دوست دارند که کشورشان در حوزه تکنولوژی، حرف نخست را بزند. مخصوصا فزونی در حوزه تکنولوژی که می تواند منجر به افزایش سرعت پیشرفت یک کشور گردد.

دلیل دشمنی آمریکا با هوآوی چیست؟ نگرانی های به حق یا کوشش برای شکست رقیب به هر شکل ممکن

آغاز ماجرا

با ظهور چین به عنوان یک قدرت جهانی و رشد روزافزون اقتصاد این کشور در چند دهه اخیر، رقابت این قدرت نوظهور جهانی با آمریکا به عنوان قدرت سنتی جهان قابل پیش بینی بود. این رقابت و برخورد سیاسی و اقتصادی از سال 2018 با اقدامات عمده آمریکا جهت تحریم بخش های اقتصادی چین و قراردادن تعرفه های بیشتر برای واردات از این کشور، وارد مرحله جدیدی شد و تبدیل به یک مبارزه علنی یا جنگ اقتصادی شده است.

اما به غیر از برخورد مستقیم با کشور چین، آمریکا تصمیم گرفت هوآوی را به عنوان غول تکنولوژی چین و یکی از پیروز ترین شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و تلفن همراه تحت فشار بگذارد. تحریم های آمریکا شامل قطع همکاری شرکت های آمریکایی با این شرکت چینی است که شامل حوزه های نرم افزاری و سخت افزاری فراوری تلفن همراه می گردد.

ضربه های هدفمند

آغاز اتهام زنی و کارشکنی های آمریکا در قبال شرکت هوآوی مدت ها قبل تر از آغاز رسمی تحریم آغاز شده بود. در ادامه تعدادی از این اتفاقات آمده است.

l اتهام تقلب در حساب های بانکی در نیویورک که هوآوی از این اتهام تبرئه شد.

l اتهام نقض امنیت سایبری آمریکا توسط هوآوی

l اتهام زنی و دستگیری مدیر اقتصادی کل هوآوی در کانادا

l توقف فروش محصولات هوآوی توسط اپراتورهای عظیم تلفن همراه در آمریکا مانند At & t، Verizon و Vodafone

l آغاز تحقیقات وسیع روی فعالیت های تجاری هوآوی

l اتهام جاسوسی از آمریکا از طریق گوشی های هوشمند هوآوی

l خودداری گوگل از ارائه بعضی خدمات به هوآوی

تمام این اتهام ها و محدودیت ها در حالی به هوآوی نسبت داده شده که این شرکت بالاترین میزان آنالیز و ارزیابی توسط سازمان ها و دولت های مختلف را دارد و تمامی آزمون ها را با پیروزیت پشت سر گذاشته و تا به حال هیچ مشکل و مورد امنیتی عمده ای در شبکه های هوآوی گزارش نشده است.

اظهارات ضد و نقیض

اصلی ترین دلیل عنوان شده از سوی رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ در خصوص تحریم هوآوی، مساله امنیتی ایالات متحده آمریکا و اختلال هوآوی در امنیت ملی آمریکا به یاری دستگاه هایش است. هوآوی علاوه بر اینکه دومین شرکت در صنعت گوشی هوشمند از لحاظ فروش در جهان محسوب می گردد، عظیمترین شرکت در صنایع مخابراتی نیز به حساب می آید. آمریکا در حالی روی این اتهامات اصرار دارد که تا به امروز هیچ مدرکی برای آن ارائه ننموده و از طرفی با آنکه این اتهامات مربوط به بخش مخابراتی هوآوی می گردد، اما این تحریم ها شامل بخش گوشی های هوشمند هوآوی نیز می گردد که غیرمنطقی و بی پایه است، چرا که هوآوی حضور کمرنگی در بازار ایالات متحده در بخش گوشی هوشمند دارد و گوشی هوشمند چندانی به آمریکا صادر نمی نماید.

در حاشیه نشست با گروه های کشاورزی آمریکا که در رابطه با مسائل پیش آمده برای کشاورزی آمریکا بر اثر جنگ تجاری با چین برگزار گردید، ترامپ اظهارات ضد و نقیض دیگری را مطرح نموده که بی اساس بودن اتهامات مطرح شده را بیشتر از پیش نمایان می نماید. به گفته او هوآوی امنیت سایبری آمریکا را به خطر انداخته اما اگر چین راضی به عقد قراردادی تجاری با آمریکا گردد که منافع آمریکا در آن تضمین بگردد، هوآوی می تواند از تحریم ها خارج گردد. سوال اینجاست که اگر امنیت سایبری آمریکا توسط هوآوی در خطر است، چگونه می توان به واسطه یک قرارداد تجاری دوباره اجازه همکاری هوآوی با آمریکا داده گردد؟ آیا یک قرارداد تجاری ضامن حفظ امنیت ایالات متحده خواهد بود؟ یا از اساس اتهام های وارد شده غیر واقعی بوده و جهت جلوگیری از پیروزیت و پیشرفت هوآوی طراحی شده است؟

دلایل اصلی کدامند؟

بر اساس آمار اقتصادی سال گذشته اپل به عنوان یکی از عظیمترین شرکت های جهان و حوزه فناوری، با کاهش فروش در سال میلادی گذشته صندلی خود را به عنوان دومین شرکت بازار گوشی های هوشمند از دست داده است. یکی از دلایل این اتفاق عرضه گوشی های با کیفیت و خوش قیمت توسط هوآوی بود که توانست توجه بسیاری از افراد در جهان را به خود جلب نموده و فروش بیش از 200 میلیون عدد گوشی در سال گذشته را برای هوآوی به ارمغان بیاورد. این تغییر عظیم در بازار و از دست رفتن صندلی آمریکا در این بخش احساسات ملی گرایانه آمریکایی که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد را تحریک کرد تا به هر شکل ممکن صندلی از دست رفته برای آمریکا بازگردد، حتی به یاری تحریم های ناعادلانه. تحریم هایی که غیر منطقی بودنشان به اثبات رسید.

نکته دیگر اینکه هوآوی به یاری سرمایه گذاری اقتصادی و زمانی بسیار، پیروز به ارائه قویترین شبکه نسل پنج تلفن همراه جهان شده است که حداقل نزدیک به یک سال از نزدیک ترین رقیب خود جلوتر بوده و تنها شبکه نسل پنج آماده بهره برداری در جهان به حساب می آید. نکته ای که می تواند سود سرشاری را نصیب شرکت هوآوی نموده و البته باعث نارضایتی رقبای این شرکت مانند شرکت های آمریکایی گردد.

به هرحال این نقطه انتها جنگ تجاری دو قدرت بین المللی یعنی آمریکا و چین نخواهد بود و این فرایند تا رسیدن به تعادلی بین المللی و تعریف دوباره قدرت در جهان ادامه پیدا خواهد نمود. چین در پی کسب صندلیی متناسب با قدرت کنونی اش در جهان و آمریکا در پی حفظ قدرت سنتی خویش است. در این میان باید منتظر ماند و دید که در پی تحولات آینده کدام یک از این دو حریف پیروز به شکست حریف قدر خود خواهد شد یا این که در نهایت این دو ابر قدرت به زندگی مسالمت آمیز کنار یکدیگر عادت می نمایند.

منابع:

https://eu.usatoday.com/story/tech/news/2019/05/21/huawei-why-facing-sanctions-and-who-get-hurt-most/3750738002/

https://fortune.com/2019/08/20/huawei-sanctions-networking-equipment/

https://www.theverge.com/2019/5/23/18637836/trump-huawei-ban-explanation-trade-deal-national-security-risk

https://www.huawei.eu/story/safety-real-reason-ban-huawei

منبع: همگردی
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 473

به "دلیل دشمنی آمریکا با هوآوی چیست؟ نگرانی های به حق یا کوشش برای شکست رقیب به هر شکل ممکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل دشمنی آمریکا با هوآوی چیست؟ نگرانی های به حق یا کوشش برای شکست رقیب به هر شکل ممکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید