دو سند همکاری میان ایران و افغانستان به امضا رسید

به گزارش مجله چایی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، به منظور توسعه روابط و گسترش همکاری ها میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان دو سند همکاری از سوی مسئولین دو کشور به امضا رسید.

دو سند همکاری میان ایران و افغانستان به امضا رسید

در جریان سفر عبداله عبداله رئیس اجرایی دولت افغانستان، سند همکاری در زمینه ورزش و سند همکاری در زمینه گردشگری و میراث فرهنگی در حضور جهانگیری و عبداله عبداله از سوی مسئولین دو کشور امضا شد.

جهانگیری پس از مراسم امضای اسناد در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با رئیس اجرایی دولت افغانستان، مذاکرات اجرا شده میان دو هیات را مثبت و سازنده ارزیابی کرد و گفت: در این مذاکرات در خصوص روابط دو جانبه و توسعه همکاری ها مصاحبه شد.

معاون اول رئیس جمهور افغانستان را کشوری پراهمیت برای جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و افزود: افغانستان کشوری دوست، برادر و مسلمان برای ایران است و دو کشور از اشتراکات فراوان زبانی، تاریخی و دینی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری میان دو کشور 2.5 میلیارد دلار در سال است گفت: درخصوص موضوعات مربوط به همکاری های دو جانبه و توسعه تبادلات تجاری مذاکرات خوبی میان دو هیأت انجام شد.

جهانگیری در ادامه با اشاره به مسائل و مسائل جهان اسلام شرح داد: گروه های تروریستی به مشکل بزرگی برای منطقه تبدیل شده اند و ایران و افغانستان می تواند با گسترش همکاری های خود گام های مهمی در مقابله با تروریسم بردارند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی خود نیازمند تکمیل زیرساخت های لازم هستند و بندر چابهار فرصت خوبی برای افغانستان است تا بتواند از این طریق زمینه های توسعه ترانزیت و گسترش همکاری های اقتصادی را افزایش دهد.

جهانگیری راه آهن خواف ـ هرات را یکی از پروژه های مشترک میان دو کشور برشمرد و با تاکید بر لزوم تکمیل این پروژه گفت: این جهت می تواند امکان حمل و نقل ریلی میان دو کشور را فراهم کند.

وی همچنین با اشاره به روابط فرهنگی میان ایران و افغانستان به موضوع تحصیل دانش آموزان افغانستان در ایران اشاره و گفت: در ماه های اخیر تصمیم گرفته شد که برای 50 هزار نفر از دانش آموزان افغانی که در ایران سکونت دارند علاوه بر سایر دانش آموزان افغانی، امکان تحصیل فراهم شود.

جهانگیری همچنین بر اهمیت امنیت افغانستان تاکید کرد و با بیان اینکه ایران نسبت به امنیت افغانستان حساسیت دارد گفت: ایران ثبات افغانستان را ثبات خود می داند و معتقد هستیم رشد اقتصادی و شکوفایی در افغانستان می تواند به تامین امنیت این کشور کمک کند.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه دو کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر نیز همکاری دارند بر لزوم گسترش همکاری ها در این زمینه تاکید کرد و گفت: لازم است جدیت بیشتری در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم داشته باشیم.

رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز در این مصاحبه مطبوعاتی مشترک با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی میان دو کشورگفت: ایران و افغانستان از روابط صمیمانه و خوبی برخوردار هستند که می تواند به عنوان الگویی در سطح منطقه مطرح باشد.

عبداله عبداله از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از افغانستان در مقاطع مختلف قدردانی کرد و گفت: ایران چه در زمان مبارزات مردم افغانستان و چه در زمان تاسیسات جمهوری اسلامی این کشور حمایت های خوبی داشته است.

وی همچنین با بیان اینکه ایران سهم و نقش موثری در بازسازی افغانستان داشته است میزبانی خوب ایران از مهاجرین افغانی و امکان تحصیل اتباع افغانستان در ایران را مورد تقدیر قرار داد.

عبداله عبداله سفر خود به تهران را فرصتی برای توسعه همکاری های فی مابین دانست و گفت: در این سفر در خصوص زمینه های مشترک همکاری و توسعه روابط اقتصادی مذاکرات خوبی انجام شد و راه های گسترش تجارت و توسعه ترانزیت میان دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: افغانستان اهمیت فراوانی برای روابط خود با جمهوری اسلامی ایران قائل است و اطمینان می دهیم که کابل آمادگی دارد در عرصه های مختلف از جمله استفاده از فرصت های مشترک، مقابله با تهدید تروریسم و مبارزه با مواد مخدر همکاری های خود را با تهران افزایش دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 267

به "دو سند همکاری میان ایران و افغانستان به امضا رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو سند همکاری میان ایران و افغانستان به امضا رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید