راهکاری برای کاهش شدت روماتیسم مفصلی

به گزارش مجله چایی، نتایج پژوهشی در خصوص تاثیر عصاره هسته انگور (داروی گراپکس) بر روی بیماری آرتریت روماتویید نشان داد که عصاره هسته انگور شدت بیماری را کاهش می دهد و می تواند به عنوان مکمل در کنار سایر درمان های متداول، استفاده شود.

راهکاری برای کاهش شدت روماتیسم مفصلی

به گزارش خبرنگاران، بیماری آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک التهابی و خودایمنی است که با التهاب مفاصل، درگیری غضروف ها و ساییدگی استخوان ها تعیین می شود. شیوع جهانی این بیماری حدود 0.5 تا یک درصد تخمین زده می شود و ابتلای آن در زنان سه برابر بیشتر از مردان است و بروز بیماری با افزایش سن زیاد می شود.

برخی مطالعات حاکی از آن است که هسته انگور می تواند در بیماری آرتریت روماتویید اثرات مثبت داشته باشد. بررسی ها نشان داده که عصاره هسته انگور دارای مقادیر بالای آنتی اکسیدان است و غلظت آن در هسته انگور بیشتر از سایر قسمت های میوه مثل پوست و پالپ میوه است.

با توجه به اینکه مطالعات اندکی در این مورد اجرا شده است، پژوهشگران تاثیر داروی گراپکس (Grapex) که حاوی عصاره هسته انگور است را بر کاهش فعالیت و شدت بیماری و بهبود علایم بیماران آرتریت روماتویید بررسی کردند.

در این پژوهش داریوش مکرمیان و الهام رجایی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به همراه همکارانشان مشارکت داشتند.

طبق اعلام وب سایت مرکز رشد فناوری های دارویی جندی شاپور؛ داروی گراپکس حاوی عصاره هسته انگور قرمز است و در مرکز رشد فن آوری های دارویی دانشگاه جندی شاپور اهواز تهیه شده است.

این مطالعه بر روی بیماران مبتلا به آرتریت روماتویید مراجعه کننده به درمانگاه روماتولوژی بیمارستان گلستان اهواز و یا افراد مراجعه کننده به مطب شخصی پزشک روماتولوژیست این مرکز دانشگاهی در سال 1396 تا 1397 انجام شد.

بیمارانی که ابتلای آن ها به بیماری بر اساس معیارها و توسط متخصص روماتولوژیست تایید شده بود، وارد مطالعه شدند. بیماران واجد شرایط به صورت تصادفی به دو گروه 30 نفره تقسیم شدند. به هر دو گروه درمان معمول روماتویید آرتریت شامل متوتروکسات با دوز 0.2 میلی گرم، به همراه پردنیزولون 10 میلی گرم روزانه و هیدروکسی کلروکین 200 میلی گرم روزانه داده شد.

به گروه اول داروی گراپکس به شکل کپسول با دوز 100 میلی گرم روزانه و به گروه دوم کپسول پلاسبو یا دارونما با همان دوز داده شد در طی آن پزشک روماتولوژیست و بیمار از این انتخاب و تجویز اطلاعی نداشتند.

در سرانجام این مطالعه پس از انتهای هشت هفته، فعالیت و شدت بیماری بر اساس تفاوت میانگین در هر دو گروه مورد سنجش قرار گرفت و نتایج دو گروه مقایسه شد. برای این ارزیابی، تغییرات نشان گرهای التهاب مثل CRP یا پروتئین واکنشی C، سرعت رسوب گلبول قرمز یا ESR مورد بررسی قرار گرفت و نیز تعداد مفاصل دارای خشکی و تورم در بیماران هر دو گروه بررسی شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که تجویز داروی گراپکس در بیماران مبتلا به روماتویید آرتریت با شدت متوسط و بالای بیماری منجر به کاهش تعداد مفاصل متورم و دارای درد و کاهش شدت بیماری بر اساس مقیاس های کلینیکی می شود. همچنین این دارو نشان گرهای التهاب CRP و ESR را نیز کاهش می دهد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ داروی گراپکس به عنوان مکمل می تواند یک درمان امیدوارکننده برای کاهش شدت بیماری روماتویید آرتریت در کنار سایر درمان های متداول باشد.

نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان تاثیر هسته انگور (گراپکس) بر روی فعالیت بیماری آرتریت روماتویید در مجله علمی پزشکی جندی شاپور منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 750

به "راهکاری برای کاهش شدت روماتیسم مفصلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکاری برای کاهش شدت روماتیسم مفصلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید