رنگ اکریلیک ساختمانی و مزایای آن

به گزارش مجله چایی، رنگ اکریلیک نوعی پلاستیک پلیمری است که می توان آن را در آب حل نمود. این رنگ فاقد مواد مضر برای طبیعت و انسان بوده و از جمله رنگ هایی است که در صنعت ساختمان به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر استفاده از رنگ اکریلیک در حال افزایش است و بیشتر نقاشان آن را جایگزین رنگ های روغنی کرده اند. این رنگ حلال در آب با غلظت های متفاوت در بازار یافت می گردد و دارای تنوع رنگ بالایی است. به دلیل استفاده از مواد پلیمری در فراوری این محصول، پس از آن که خشک شد لایه ای مقاوم در برابر نفوذ آب ایجاد می کند، در نتیجه در مکان هایی که احتمال نفوذ آب به سطح زیرین وجود دارد می توان از رنگ اکریلیکی استفاده نمود. این رنگ با آب رقیق می گردد اما باید توجه داشت که استفاده بیش از حد آب، کیفیت رنگ را از بین می برد و بلورهای ریز در آن ایجاد می کند. اصولاً رنگ اکریلیک را از طریق غلتک بر روی سطح به کار می برند زیرا قلمو از خود رد به جا گذاشته و سطح یکدست نخواهد شد.

رنگ اکریلیک ساختمانی و مزایای آن

جهت دریافت خدمات محوطه سازی ویلا مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

رنگ اکریلیک از جمله رنگ هایی است که پس از اعمال بر روی سطح به سرعت خشک می شود، از این رو می توان روی آن مجدداً رنگ آمیزی نمود. این رنگ نسل جدیدی از رنگ های ساختمانی است که کاربرد وسیعی دارد و در نقاشی ساختمان صندلی ویژه ای به خود اختصاص داده است. رنگ اکریلیک از تنوع بالایی برخوردار است و می توان آن را بر روی سطوح مختلف اجرا نمود. سطحی که با این رنگ پوشش داده می شود آسیب ناپذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب است و می توان آن را شستشو داد. عدم استفاده از مواد آلی مضر و فرآورده های نفتی این رنگ را به رنگی سازگار با محیط زیست تبدیل کرده که از نظر مالی نیز استفاده از آن بصرفه است. رنگ اکریلیک بسیار انعطاف پذیر می باشد و پس از خشک شدن پوسته پوسته نشده و ترک نمی خورد.

در گذشته رنگ آمیزی دیوار با رنگ های روغنی زحمت زیادی برای نقاشان به همراه داشت و به علت استفاده از مواد شیمیایی در فراوری آنها بوی این رنگ ها آزار دهنده بود و رنگ کار با مسائل تنفسی مواجهه میشد اما در حال حاضر رنگ های اکریلیک پایه آبی فاقد مواد مضر و بو هستند و کار با آنها بسیار آسان تر از رنگ های روغنی است. این رنگ ها هیچ حساسیت پوستی و تنفسی ایجاد نمی نمایند و تنفس با آنها راحت است. علاوه بر آن این رنگ ها در برابر نور خورشید مقاومت بالایی دارند و دچار رنگ پریدگی و زردی نمی شوند. رنگ اکریلیک جایگزین مناسبی برای رنگ روغنی، پلاستیکی و اپوکسی می باشد و به یک رنگ محبوب در صنعت ساختمان تبدیل شده است. بهترین و با کیفیت ترین مواد اولیه در ساخت این محصول به کار می رود و فراوری آن بر اساس آخرین تکنولوژی ها است. رنگ های اکریلیک مقاومت بالایی در برابر مواد قلیایی و شرایط مختلف جوی دارند و می توان سطوح رنگ شده با آن را با مواد ضد عفونی نماینده و مواد شوینده شست. استفاده از این رنگ های حلال آب احتیاج به تینرهای نفتی و حالال های شیمیایی را برطرف کرده و استفاده از آنها از نظر سلامتی برای رنگ کار کاملاً ایمن است. رنگ اکریلک را می توان بر روی تمام سطوح از جمله آجر، گچ، سیمان، صفحات کناف و … اعمال کرد و سطحی یکپارچه با مقاومت بالا ایجاد نمود. سطوحی که با این رنگ پوشیده می شوند عمر طولانی خواهند داشت و در برابر اشعه نور خورشید و رطوبت دچار آسیب نمی شوند. این رنگ ها جاذب گرد و غبار نیستند و دچار ساییدگی و خراشیدگی نمی شوند. اگر سطح مورد نظر دارای خلل و فرج باشد بهتر است آن را با پرایمر یا بتونه پر کرد و یک زیرکار مسطح برای اعمال رنگ ایجاد نمود.

آبی که برای رنگ آمیزی با این رنگ ها استفاده می شود از سطح رنگ خارج می شود و برخلاف رنگ های روغنی احتمال ایجاد حفره در سطح به صفر می رسد. رنگ اکریلیک بعد از دو ساعت به طور کامل خشک می شود و سطح مورد نظر قابل استفاده می باشد. از آنجایی که این رنگ ها در برابر نفوذ آب بسیار مقاوم هستند می توان از آنها برای پوشش سطوح حمام و سرویس بهداشتی استفاده نمود. این نوع رنگ چسبندگی بالایی دارد و می توان آن را روی سطوح فلزی نیز اعمال نمود. در استفاده از رنگ های اکریلیک باید نکاتی را مد نظر داشت زیرا در غیر اینصورت رنگ آمیزی از کیفیت بالایی برخوردار نخواهد بود. این رنگ را نباید بر روی سطوح مرطوب اجرا کرد، بنابراین قبل از اطمینان از خشک بودن سطح رنگ اکریلیک را به کار نبرید. برای همرنگ کردن این نوع رنگ باید از رنگ های اکریلیک استفاده شود. رنگ های روغنی یا پلاستیکی را نباید در کنار این رنگ ها به کار برد. رنگ اکریلیک در صورت خشک شدن به هیچ وجه از روی سطوح پاک نمی شود، از این رو اگر بر روی لباس رنگ کار بریزد باید به سرعت شسته شود در غیر این صورت نمی توان آن را پاک کرد. رنگ های اکریلیک در مدل های گوناگون به بازار عرضه می شوند و به شکل قوطی، بطری و یا تیوپ به فروش می رسند. بهتر است رنگی را انتخاب و خریداری نمائید که قوطی آن غیر قابل نفوذ باشد زیرا در صورت ورود هوا به آن، خشک و غیر قابل استفاده می شود. این رنگ ها در دو نوع مات، براق و نیمه براق فراوری و برای مصارف گوناگون به کار می فرایند.

قیمت رنگ اکریلیک

موضوعقیمتتاریخ به روز رسانی
رنگ اکریلیک متالیک645,000 ریال به ازای هر کیلو گرم1398/9/27
رنگ اکریلیک لاتکس955,000 ریال به ازای هر گالن1398/10/10
رنگ نیمه براق سفید 500 اکریلیک1,910,000 ریال به ازای هر گالن1398/7/10

قیمت رنگ اکریلیک با توجه به مات، براق و یا نیمه براق بودن آن بسیار متفاوت است علاوه بر این موضوع شرکت فراوری نماینده رنگ نیز روی قیمت آن تاثیر می گذارد. در حین خرید رنگ باید دقت شود که چه انتظاراتی از این ماده دارید و سپس نوع آن را معین کرده و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

دستمزد اجرای رنگ اکریلیک

دستمزد اجرای رنگ اکریلیک بدون مصالح در حدود بازه 7 تا 10 هزار تومان به ازای هر متر مربع است که با توجه به شهر و یا دسترسی سخت تر یا آسان تر به قسمتی که قرار است رنگ آمیزی شود، ممکن است کمی بیشتر و یا کمتر باشد.

تاثیر رنگ اکریلیک بر دستگاه تنفسی و پوست چگونه است؟

رنگ های اکریلیک پایه آبی فاقد مواد مضر و بو هستند و کار با آنها بسیار آسان تر از رنگ های روغنی است. این رنگ ها هیچ حساسیت پوستی و تنفسی ایجاد نمی نمایند و تنفس با آنها راحت است.

قیمت رنگ اکریلیک چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت رنگ ساختمانی از جمله رنگ اکریلیک کلیک کنید.

رنگ اکریلیک چه ویژگی هایی دارد؟

می توان آن را بر روی سطوح مختلف اجرا نمود. سطحی که با این رنگ پوشش داده می شود آسیب ناپذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب است و می توان آن را شستشو داد. این رنگ سازگار با محیط زیست است و از نظر مالی نیز استفاده از آن بصرفه است. رنگ اکریلیک بسیار انعطاف پذیر می باشد و پس از خشک شدن پوسته پوسته نشده و ترک نمی خورد.

دستمزد اجرای رنگ اکریلیک چقدر است؟

برای اطلاع از دستمزد نقاش ساختمان کلیک کنید.

برای پاک کردن رنگ اکریلیک از روی سطوح و لباس باید به چه نکته ای دقت کرد؟

رنگ اکریلیک در صورت خشک شدن به هیچ وجه از روی سطوح پاک نمی شود، از این رو اگر بر روی لباس رنگ کار بریزد باید به سرعت شسته شود در غیر این صورت نمی توان آن را پاک کرد

منبع: ساختمانچی
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 214

به "رنگ اکریلیک ساختمانی و مزایای آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنگ اکریلیک ساختمانی و مزایای آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید