سلول های ایمنی با کرونا همدست شده اند؟

به گزارش مجله چایی، یکی از اجزای اصلی این فرایند، لنفوسیت های تی هستند که در اشکال مختلفی وجود دارند و پاسخ ایمنی بدن را چه در هنگام از بین بردن سلول های آلوده و چه در زمان جذب لنفوسیت های تی بیشتر برای مبارزه هماهنگ می کنند.

سلول های ایمنی با کرونا همدست شده اند؟

محققان کالج سلطنتی لندن در مطالعه اخیرشان از ارتباط میان سلول های ایمنی بیش فعال و کووید-19 شدید خبر داده اند. نمونه های بدست آمده از ریه های بیماران مبتلا به کووید-19 نشان می دهد نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن می تواند یکی از مکانیسم های ابتلا به کووید-19 شدید باشد.

بسیاری از افراد هنگام آلوده شدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2، علائم خفیف و متوسطی را تجربه می کنند، اما برای برخی از افراد پس از ابتلا به این بیماری به شدت بیمار می شوند که این می تواند سبب مرگ آن ها شود. دانشمندان بسیار مشتاقند تا دریابند که چگونه بیماری کووید-19 می تواند تشدید شود.

اخیرا یک مطالعه به رهبری محققان کالج سلطنتی لندن نشان داده است که چگونه واکنش بیش از حد بخشی از سیستم ایمنی بدن می تواند با ابتلا افراد به کووید-19 شدید مرتبط باشد. هنگامی که ما به عوامل بیماری زا مانند باکتری ها و ویروس ها آلوده می شویم، بدن ما انواع مختلفی از پاسخ سیستم ایمنی بدن را ایجاد می کند.

یکی از اجزای اصلی این فرایند، لنفوسیت های تی هستند که در اشکال مختلفی وجود دارند و پاسخ ایمنی بدن را چه در هنگام از بین بردن سلول های آلوده و چه در زمان جذب لنفوسیت های تی بیشتر برای مبارزه هماهنگ می کنند.

گاهی اوقات، سیستم ایمنی بدن ما نسبت به مهاجمان بیش از حد واکنش نشان می دهد، به عنوان مثال طی یک واکنش آلرژیک، لنفوسیت های تی سلول های سالم و طبیعی را از بین می برند و باعث آسیب به بافت می شوند.

با این حال، یک مکانیسم ترمز وجود دارد که باید عمل کند و باعث شود لنفوسیت های تی فعالیت خود را کاهش دهند و التیام بخشی برای التهاب به وجود آمده باشند. یافته های این مطالعه که در مجله Frontiers in Immunology منتشر شده، نشان می دهد که به نظر نمی رسد این مکانیسم ترمز در موارد شدید کووید-19 عمل کند.

دکتر ماساهیرو اونو (Masahiro Ono) رهبر این مطالعه از کالج سلطنتی لندن گفت: ما به شدت به روش های جدیدی برای کاهش آسیب هایی که کووید-19 در موارد شدید به بدن افراد بیمار وارد می کند، نیاز داریم.

این کار با درک دقیق اینکه چه اشتباهی در عملکرد سیستم ایمنی رخ می دهد که سبب آسیب به بدن افراد می شود، آغاز می شود. ما امیدواریم که این مطالعه به نوعی به پاسخ این سوالات برسد و به توسعه ابزار های جدیدی برای مبارزه با بیماری منجر شود.

طی این مطالعه محققان نمونه هایی از ریه های شش بیمار مبتلا به کووید-19 شدید در چین را آزمایش کردند و آن نمونه ها را با نمونه های سه بیمار مبتلا به کووید-19 متوسط و سه فرد سالم مقایسه کردند.

اگرچه محققان نمونه های کمی را مورد بررسی قرار داده بودند، اما محققان با بررسی دقیق ژن در هر سلول، پاسخ سیستم ایمنی بدن آن ها را ارزیابی کردند. این روش به آن ها امکان می دهد سلول های نادر و پویایی آن ها را که امکان بررسی آن ها با روش های معمول وجود ندارد را تجزیه و تحلیل کنند.

تعیین شد که در ریه های بیماران مبتلا به کووید-19 شدید طیف وسیعی از لنفوسیت های تی بیش فعال وجود دارد که این موضوع نشان می دهد مکانیسم ترمز از کار افتاده است. این واکنش بیش از حد، سیستم کلی لنفوسیت تی را فلج می کند و باعث می شود این سیستم نتواند با ویروس مبارزه کند که این موضوع هم به وارد شدن آسیب بیشتر به ریه منجر شده و سبب تخریب بافت ها می شود.

با بررسی دقیق مکانیسم، محققان دریافتند که پروتئین Foxp 3 (که معمولاً باعث ایجاد مکانیسم ترمز می شود) در ریه های بیماران مبتلا به کووید-19 شدید مهار می شود.

پروتئین FOXP 3 که با نام اِسکرفینهم شناخته می شود، پروتئینی است که در پاسخ دستگاه ایمنی بدن دخیل است. این مولکول جزئی از خانوادهٔ پروتئین های FOX است و یک تنظیم کننده اصلی در فرایند ساماندهی بیان ژن در زمینه تکامل و عملکرد لنفوسیت های تی تنظیم کننده محسوب می شود.

لنفوسیت های تی تنظیم کننده در مجموع کارشان کاهش دادن پاسخ ایمنی است. در جریان سرطان ها، افزایش فعالیت این لنفوسیت ها سبب می شود که دستگاه ایمنی بدن نتواند به خوبی با سلول های سرطانی بجنگد.

در هنگام بروز بیماری های خودایمنی، کاهش فعالیت لنفوسیت های تی تنظیم کننده سبب می شود تا سایر سلول های ایمنی بدن به بافت های خودی در بدن حمله ور شوند. محققان مطمئن نیستند که چرا Foxp 3 مهار می شود، اما مطالعه و بررسی بیشتر این موضوع می تواند به شفاف و واضح شدن فرایند این عملیات عمل کند.

منبع: فرادید
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 696

به "سلول های ایمنی با کرونا همدست شده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول های ایمنی با کرونا همدست شده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید