شایعه عجیب در شهر؛ فینال پرسپولیس از تلویزیون پخش نمیشود؟

به گزارش مجله چایی، پرسپولیس، نماینده ایران در فینال لیگ قهرمانان آسیا، در شرایطی باید روز شنبه به مصاف اولسان از کره جنوبی برود که در صورت فزونی در این بازی تاریخ سازی می کند و برای اولین بار تیمی از ایران را فاتح لیگ قهرمانان آسیا می کند؛ اما با وجود حساسیت های زیاد این بازی یکی، دو روز گذشته دوباره هواداران این باشگاه دلهره گرفته اند که آیا تلویزیون بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا را پخش می کند یا خیر؟ موضوعی بحث برانگیز که دست کم در چند ماه گذشته همواره جنجالی شده است.

شایعه عجیب در شهر؛ فینال پرسپولیس از تلویزیون پخش نمیشود؟

چرا این شایعه مطرح شده است؟

اینکه آیا تلویزیون می تواند دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا را پخش کند یا نه مربوط به صحبت های تازه یکی از مسئولان AFC است که گفته تلویزیون ایران نمی تواند از حواشی یا تمرین تیم پرسپولیس در قطر گزارش تهیه کند، چون آن ها حق پخش را در اختیار ندارند. این صحبت حالا شایعه ای جدی مطرح کرده که با توجه به نداشتن حق پخش آیا تلویزیون ایران قادر به پخش بازی فینال خواهد بود یا نه؟

قبل از پاسخ دادن به این پرسش باید کشمکش هایی که تلویزیون ایران این اواخر در راه حق پخش بازی های آسیایی داشته، به صورت مختصر مرور شود. شهریور ماه همین امسال و هم زمان با برگزاری متمرکز بازی های لیگ قهرمانان آسیا در قطر بود که خبر رسید تلویزیون ایران هم به دلیل تحریم ها نمی تواند سیگنال زنده را دریافت کند! در واقع کمپانی تجاری ای که حق پخش بازی های لیگ قهرمانان آسیا را در اختیار داشت، با ارسال نامه ای به صداوسیما و فدراسیون فوتبال ایران گفته بود نمی تواند لینک پخش زنده بازی کنندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا را به تلویزیون بدهد و دلیل آن هم تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا ست.

این موضوع با واکنش تند صداوسیما و البته فدراسیون فوتبال همراه شد؛ به طوری که مسئولان فدراسیون با ارسال نامه ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا از آن ها خواستند به قرارداد منعقد شده پایبند باشند. به عقیده مسئولان فدراسیون فوتبال ایران، کمپانی تجاری ای که حق پخش انحصاری این بازی ها را در اختیار داشته، پیش تر تا پایان بازی کنندگان ایران در این رقابت ها با تلویزیون ایران قرارداد بسته و الان نمی تواند به بهانه تحریم های یک کشور علیه ایران، لینک پخش زنده را ندهد. کمپانی ای که حق پخش را به صورت انحصاری در آسیا در اختیار دارد، لاگاردر است که با زیر مجموعه WSG و SPORT5 با تلویزیون های مختلف آسیایی همکاری کرده است.

با وجود خط و نشانی که تلویزیون و مسئولان فدراسیون برای این کمپانی و AFC کشیدند، اما مرغ آن ها یک پا داشت و می گفتند نمی توانند از این به بعد لینک زنده را در اختیار ایران قرار دهند. این کمپانی قراردادی 25 ساله با کنفدراسیون فوتبال آسیا بسته و سال آینده یعنی 2021 قراردادش به اتمام می رسد و یک کمپانی چینی جایش را می گیرد.

اینکه چرا در سال آخر قراردادش با AFC، لاگاردر یک باره علیه تلویزیون ایران اقدام کرده، چند دلیل داشت؛ اول همان طور که خودشان ادعا کرده بودند، بحث تحریم ها بود؛ آن ها نه تن ها در آسیا بلکه در اروپا و آمریکا هم فعالیت می کنند و دوست ندارند از سوی دولت آمریکا برایشان دردسری ایجاد شود. از طرفی، با متمرکز شدن بازی ها در قطر، خیال این کمپانی راحت بود که دیگر قرار نیست بازی ای در لیگ قهرمانان آسیا در ایران برگزار شود تا نگران عدم همکاری تلویزیون ایران باشند. به غیر از این دو مورد، به ظاهر مسائل و اختلافات مالی تلویزیون ایران با لاگاردر هم سر جای خودش باقی است؛ مسائلی که از 9 سال پیش و در حاشیه رقابت های انتخابی جام جهانی شروع شد و تلویزیون ایران از رقم بسیار بالای این کمپانی برای دادن حق پخش شاکی بود. از آن به بعد، مسئولان لاگاردر در چند نوبت از عدم خوش حسابی تلویزیون ایران هم گلایه کرده بودند و به نظر می رسید بدهی های مانده از قبل هم در اتخاذ چنین تصمیمی بی تأثیر نبوده است.

اتفاق جدیدتری رخ داده است؟

حالا با کنار هم گذاشتن اتفاقاتی که رخ داده، بعید است اتفاق تازه ای رخ داده باشد؛ یعنی با استناد به هریک از دلایل بالا، این کمپانی همچنان حاضر به دادن لینک پخش زنده بازی های لیگ قهرمانان آسیا به تلویزیون ایران نیست. علاوه بر این شنیده می شود برای کشور هایی که خواهان برگزاری پخش زنده فینال هستند، لاگاردر دوباره رقم را بالاتر برده و این موضوع دردسرساز شده است.

حالا مسئولان AFC هم با استناد به همین موضوع که صداوسیمای ایران حق پخش بازی فینال را نخریده، مانع از تهیه گزارش و در رده بالاتر مانع از حق پخش بازی فینال از سوی صداوسیمای ایران شده اند. البته اطرافیان باشگاه پرسپولیس موضوع تحریم ها در اقدام تازه AFC را رد می کنند و می گویند، چون صداوسیما حق پخش بازی فینال را نخریده این دردسر ها به وجود آمده است. حالا سؤالی که در این بین مطرح می شود این است که با توجه به نامه چندماه پیش لاگاردر به فدراسیون فوتبال ایران و صداوسیما مبنی بر فسخ قرارداد موجود، آیا اگر تلویزیون اقدامی هم برای خریدن حق پخش می کرد، راه به جایی می برد؟

فینال پخش می شود؟

حالا با در نظر دریافت موارد بالا می توان به این سؤال پاسخ داد؛ اگر قرار باشد تلویزیون ایران مفاد قانونی را رعایت کند، باید گفت نه؛ صداوسیما حق پخش بازی فینال را ندارد. با این حال، مسئولان صداوسیما هم برای خودشان استدلال دیگری دارند؛ آن ها می گویند نمی شود به بهانه تحریم از سوی یک کشور، قراردادی که از قبل منعقد شده، نادیده گرفته شود، پس همچنان طبق همان قرارداد قبلی بازی ها را پخش می کند.

تلویزیون ایران با همین استدلال بازی های کنندگان ایران در آسیا را تا نیمه نهایی پخش کرد؛ البته نه از طریق دریافت قانونی لینک پخش زنده بلکه به طرق دیگر! حالا آن ها همچنان بر این استدلال پافشاری می کنند و به نظر می رسد با توجه به همین موضوع و راه چاره های منحصر به فردی که در اختیار دارند، بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا هم پخش زنده شود؛ چه AFC خوشش بیاید و چه نه، تلویزیون ایران مصرانه می گوید قرارداد یک طرفه و بی دلیل فسخ شده و دلیلی ندارد آن ها به این موضوع پایبند باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 830

به "شایعه عجیب در شهر؛ فینال پرسپولیس از تلویزیون پخش نمیشود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایعه عجیب در شهر؛ فینال پرسپولیس از تلویزیون پخش نمیشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید