شی،چه نوع چینی را می خواهد رهبری کند؟

به گزارش مجله چایی، در سال 2022، در حالی که رئیس جمهور شی جین پینگ وارد سومین دوره ریاست جمهوری خود انتصابی می شود، چین در آماده سازی برای ترمیم کابینه در بیستمین کنگره حزب کمونیست چین، وارد فصل پربار سیاسی خواهد شد.

شی،چه نوع چینی را می خواهد رهبری کند؟

در عین حال، تنش ها بین ایالات متحده و چین احتمالاً در بحبوحه افزایش حرارت تنش در تنگه تایوان از بد به بدتر می رود، در حالی که پکن ابتکار رفاه مشترک مورد بحث خود را برای بازیابی شتاب در اقتصاد داخلی خود مورد تاکید قرار خواهد داد و البته بازی های المپیک زمستانی آغاز خواهد شد.

دوره نو رئیس جمهور شی واقعاً با سومین قطعنامه تاریخی حزب کمونیست چین که در اواسط نوامبر 2021 منتشر شد آغاز شده است. در اصطلاح حزبی، کلمات قطعنامه تاریخی اهمیت ویژه ای دارند. تنها دو بار در تاریخ 100 ساله حزب - در سالهای 1945 و 1981 - رهبران آن سندی از این دست را برای حل مسائل تاریخی در مقاطع حساس و تعیین راستا نوی برای متحد کردن کشور حول یک رهبر منتخب و چشم انداز آنها اتخاذ کردند. اگر کسی هنوز شک دارد که رئیس جمهور شی جین در سال های آینده بر سیاست چین مسلط خواهد شد، این قطعنامه تاریخی یک توجیه نظری درخشان برای ادامه سلطنت او ارائه کرده است. در حالی که سرعت سرگیجه آور تغییرات شی، چین شناسان را مشغول کرده تا بفهمند او چه نوع چینی را می خواهد رهبری کند، ما قصد داریم مواردی را که باید در 12 ماه آینده از آن ها مطلع باشید، برجسته کنیم.

در طول ماه های فوریه و مارس، و همچنین جشن های سال نو قمری که سال ببر را بشارت می دهد، سه خدمه شنژو 13، از جمله تنها دومین زن فضانورد چینی در فضا، به خانه باز خواهند گشت. ما جاه طلبی های چین را در چیزی که مطمئناً مرز بعدی رقابت با ایالات متحده خواهد بود، بررسی خواهیم کرد. با این حال، علیرغم روابط پر تنش در سال 2021، فضا ممکن است در را برای همکاری بین چین و اروپا باز کند.

در آوریل و می، ابتکار رفاه مشترک بر کنگره ملی خلق چین مسلط خواهد شد - فشارسنج کلیدی برای گرفتن نبض دومین اقتصاد بزرگ جهان. پس از چندین اقدام نظارتی گسترده در تابستان 2021، ثروتمندان بزرگ - غول های دارایی، غول های فین تک و سلبریتی های پر زرق و برق - خود را در شرایط بدی دیدند، زیرا حزب راه انتقاد نسبت به کسانی را در پیش گرفته که ثروت های هنگفتی را جمع آوری می کنند و در عین حال پول کمی به بخش های بزرگ تر می دهند.

شی جین پینگ به صراحت گفته است که می خواهد با توسعه طبقه میانه چین، جامعه ای به شکل درخت زیتون بسازد. تا کنون، او به تشخیص درست رسیده است، اما راه حلی ندارد.سیاست های او بخش های مهم اقتصادی را هدف قرار داده و نابرابری را تحت فشار قرار داده است، اما فقط به شکلی محدود. اینکه تا چه حد حزب و مردم در این دیدگاه مشترک هستند، یک سوال بزرگ باقی می ماند. در ژوئن و ژوئیه، نوجوانان چینی در حالی که در گائوکائو یا امتحان ورودی دانشگاه شرکت می کنند، با شدیدترین دوره امتحان روبرو می شوند - شبحی که بسکمک از والدین مضطرب چینی را آزار می دهد. بسکمک بر این باورند که گائوکائو در سال های اخیر تحرک اجتماعی را خفه کرده است زیرا دانشگاه های برتر از معیارهای مختلف پذیرش استفاده می کنند. افرادی که در پرجمعیت ترین استان های داخلی زندگی می کنند، در مقایسه با استان های ساحلی، شانس کمتری برای کسب جایگاه در دانشگاه های نخبه دارند. در نتیجه چشم انداز شغلی و رفاه اقتصادی می تواند آسیب ببیند.

پکن برای جلوگیری از کسب مزیت دانش آموزان ثروتمند، آموزش گران قیمت خارج از کلاس های مدارس را متوقف می کند، اما رقابت شدید در گائوکائو همچنان منبع نابرابری در دسترسی به آموزش عالی است. بگذارید ببینیم آیا شی می تواند سران استان های خود را متقاعد کند که سیستم امتحانی عادلانه تر شود. ماه آگوست و سپتامبر برای دیپلماسی چین به ویژه در جنوب جهانی فصل بالایی خواهد بود زیرا قرار است مجمع همکاری چین و آفریقا و مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شود.پس از اینکه آخرین طرح تنو ساختار اقتصادی آن تمرکز قوی بر امور داخلی را اتخاذ کرد، جالب است که ببینیم آیا پکن می تواند به ابتکار کمک های خارجی خود ادامه می دهد یا نه. با فعال بودن کووید، بعید به نظر می رسد که شی دیپلماسی حضوری انجام دهد.

در اکتبر و نوامبر، بیستمین کنگره حزب، سومین دوره شی جین پینگ را افتتاح خواهد کرد. این حزب هر پنج سال یک بار گروه نوی از کادرهای ارشد را برای اداره پرجمعیت ترین کشور جهان وارد می کند.کنگره حزب احتمالا مهم ترین تاریخ در تقویم سیاسی پکن و زمان هیجان انگیزی برای ناظران چین است. این معادل لحظه ای است که دود سفید از دودکش واتیکان به هنگام انتخاب یک پاپ نو بلند می شود.

پژوهشگر ارشد در حوزه چین، آسیا و اقیانوسیه

منبع: چتم هاوس

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1403

به "شی،چه نوع چینی را می خواهد رهبری کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شی،چه نوع چینی را می خواهد رهبری کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید