صالحی: اقدام بازرس آژانس را در راستای خرابکاری صنعتی می بینیم، مستندات حمل مواد مشکوک توسط بازرس آژانس

به گزارش مجله چایی، صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با بیان اینکه ایران اقدام اخیر بازرس آژانس را در راستای خرابکاری صنعتی می بیند، گفت: مستندات حمل مواد مشکوک توسط بازرس آژانس را در اختیار داریم.

صالحی: اقدام بازرس آژانس را در راستای خرابکاری صنعتی می بینیم، مستندات حمل مواد مشکوک توسط بازرس آژانس

به گزارش خبرنگاران، ماه گذشته یک خبرگزاری غربی به نقل از منابع مطلع مدعی شد که یک بازرس زن آژانس بین المللی انرژی اتمی هنگام فعالیت در ایران برای مدت کوتاهی بازداشت شده است همچنین چندی پیش مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا طی سخنانی در یک نشست مطبوعاتی در واشنگتن بیان کرد که معافیت های تحریمی مربوط به همکاری هسته ای با ایران در سایت فردو از تاریخ 15 دسامبر به بعد لغو خواهد شد. این مسائل در حالی رخ داد که جمهوری اسلامی ایران در راستای ایجاد توازن در اجرای برجام به کاهش تعهدات هسته ای خود پرداخته است.

در ادامه مشروح گفت وگوی خبرنگاران با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی را می خوانید:

سؤال: لطفاً در رابطه با اهمیت راهبردی فردو نسبت به نطنز با توجه به لغو معافیت تحریمی این سایت از سوی آمریکا شرح دهید.

صالحی: کشور به دلیل تهدیدهای مداوم غربی ها و آمریکا به حمله٬ سراغ فردو رفت. باتوجه به اینکه هنوز ابتدای راه بودیم برای صیانت از صنعت هسته ای و غنی سازی تصمیم گرفتیم تا جایی را انتخاب کنیم که به راحتی نتوانند آن را از کار بیندازند٬ بالاخره به این نتیجه رسیدیم که باید درون کوه سایتی را ایجاد کنیم تا بدنه کوه از این تأسیسات هسته ای محافظت کند. وجه تسمیه فردو هم به نام روستایی در اطراف قم بازمی گردد که حدود صد شهید داده و به افتخار همین شهدا این نام برای سایت جدید انتخاب شد.

در سایت فردو امکان نگهداشتن سه هزار سکوی ماشین با ابعاد خاص را داریم، که البته اگر بزرگ تر باشد دیگر جای سه هزار ماشین را نخواهیم داشت. زمانی که من در سازمان انرژی اتمی بودم و زیرساخت های فردو را تکمیل می کردیم، نظر این بود که فردو را به ماشین های نسل جدیدمان اختصاص دهیم که به صورت مرکز تحقیقاتی باشد مانند S8 در اصفهان. وقتی که ما سانتریفیوژ های جدید را رونمایی می کردیم در بالای زمین قرار داشت.

در همین زمان به جای آنکه زنجیر ه های شاهد ماشین های جدیدمان را داشته باشیم، آنها را در فردو قرار دهیم که اگر اتفاقی افتاد ماشین های جدیدمان در فردو آسیب نبیند و این زنجیر ه های شاهد حدود 164 تا 174 ماشین است، اگر 10 زنجیره شاهد داشته باشید می گردد 1700 ماشین و اگر 20 زنجیره شاهد داشته باشم نزدیک به 3000 ماشین می گردد. در حال حاضر هم در فردو نزدیک به 15 ماشین داریم و از این میزان تنها اگر بخواهیم 10 زنجیره شاهد درست کنیم 1700 تا 1800 ماشین می گردد. قصد ما این بود که فردو را برای این اقدامات نگهداریم. اما بعد از اینکه من به وزارت خارجه رفتم٬ فردو را مانند نطنز تبدیل به محل نگهداری ماشین های قدیمی یعنی IR1 کردند که این ماشین ها اهمیت زیادی نداشت حتی در صورت از بین رفتن ما می توانستیم آن را دوباره بسازیم، ولی ماشین های نسل جدید را که با هزینه های سنگین درست می کنیم نمی خواهیم از بین بروند، ولی ما IR1 را بار ها ساخته بودیم.

ما 2000 ماشین در فردو داشتیم که بعد از مذاکرات، آن را به 1044 عدد رساندیم، اروپایی ها خواستند که از این سایت بهره برداری نگردد، ولی ما بیان کردیم که این سایت را از دست نمی دهیم و 1044 ماشین نگهداشتیم. در حال حاضر نیز این میزان ماشین در این سایت وجود دارد و به دلیل بدعهدی اروپایی ها غنی سازی در این سایت به راه افتاده است و تا زمانی که آنها به تعهدات خود بازگردند همچنان غنی سازی را در فردو ادامه خواهیم داد.

مستندات حمل مواد مشکوک توسط بازرس آژانس را در اختیار داریم، این تخلف را پیگیری خواهیم کرد

سؤال: در رسانه های خارجی در رابطه با ماجرای بازرس متخلف آژانس فضاسازی علیه ایران انجام شد و گویا شرحات مقامات ایرانی به اندازه خود گویاست که با هدف پرونده سازی علیه ایران مطرح شده است، لطفاً درباره این موضوع و اقدامات مقامات کشورمان در این باره شرح دهید.

صالحی: بازرس ها به طور کلی از مصونیت دیپلماتیک برخوردار هستند، مصونیتی مانند آنچه سفرا در زمان مأموریت خود دارند و چنین موضوعاتی در قوانین بین المللی در نظر گرفته شده است، برای مثال اگر یک بازرس ایرانی که در آژانس انرژی اتمی مشغول به کار است در کشور دیگری با مسئله ای روبه رو گردد، از مصونیت دیپلماتیک برخوردار خواهد بود.

البته بازرسان آژانس باید هنگام ورود به سایت های ایران چک شوند و چنین موضوعی در زمان بازدید از تأسیسات هسته ای در سراسر جهان طبیعی بوده و این قانون تنها مربوط به ایران نمی گردد. در این چک و کنترلی که انجام شد دستگاه ها تشخیص دادند که یکی از بازرس ها مواد مشکوکی را حمل می نماید.

وقتی که از بازرس دراین باره سؤال کردند، پاسخ های او قانع نماینده و قابل قبول نبود، علاوه بر این مسائل دیگری نیز پیش آمده که جزئیات آن را نمی توانم بگویم، در نهایت همه این وقایع مستندسازی، فیلمبرداری و صدابرداری شد، ولی به دلیل اینکه مصونیت دیپلماتیک داشت نمی توانستیم بازرس را نگهداریم، در نتیجه با کمال احترام و رعایت تعهداتی که نسبت به امور بین المللی به آنها متعهد شدیم٬ پروتکل های دیپلماتیک به طور کامل رعایت شد و بازرس نیز برگشت، اما ما به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعتراضی نوشته بیان کردیم که این موضوع را پیگیری می کنیم.

خرابکاری ها برای توقف صنعت هسته ای ایران هیچ گاه محقق نشد

به دلیل اینکه در ایران مکانی را برای نگهداری دستگاه های معیوب داریم، خیلی از وسایل را از خارج خریداری می کنیم، ولی آنها در این وسایل خرابکاری می نمایند تا در زمان استفاده از این دستگاه ها با مشکل روبرو شویم. ما به همین دلیل یک نمایشگاهی از خرابکاری های صنعتی در سازمان انرژی اتمی داریم.

حتماً ماجرای نرم افزاری به نام استاکس نت را شنیده اید که به وسیله آن در صدد ضربه زدن به تأسیسات هسته ای ما برآمدند و حتی به چند کارخانه پتروشیمی هم آسیب رساندند، اما به صنعت هسته ای آسیبی وارد نشد چراکه به موقع به ما هشدار داده شده بود. هرچند به دنبال متوقف کردن این صنعت در ایران بودند اما این خواسته آنها هیچ گاه محقق نشد و تنها توانستند آسیب بسیار مختصری به ما وارد نمایند٬ زیرا قبل از اینکه به مسئله ای تبدیل گردد آن را خنثی کردیم و مسئله ای پیش نیامد، در نتیجه نسبت به آسیب رسانی دشمن در خصوص صنعت هسته ای همواره هوشیاریم.

آنها بدافزار استاکس نت را علیه ما به کار گرفتند خرابکاری های صنعتی را علیه ما انجام دادند، تجهیزات معیوب را به ما فروختند که در این رابطه هوشیار بودیم و اقدام اخیر بازرس آژانس را در این راستا می بینیم و از آژانس خواسته ایم تا تکلیف را در این باره تعیین و مسئله را پیگیری کند که این مسئله در حال پیگیری است٬ آپارو نماینده آژانس به ایران می آید و با کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی و همکاران دیگر در خصوص مباحث مختلف از جمله مسئله بازرس متخلف گفت وگو می نمایند.

سؤال: با توجه به اینکه شهادت شهید احمدی روشن به موضوع ویروس استاکس نت مرتبط است در خصوص موارد مشابه چنین اقداماتی که پیش تر رخ داده شرح دهید.

صالحی: ما در حال حاضر پیش بینی های لازم و مصون سازی ها را انجام می دهیم. درباره خرید تجهیزات معیوب هم ما تمهیدات لازم را در این باره انجام دادیم و آنها را قبل از نصب چک می کنیم. اتفاقاً آنها با فروختن تجهیزات معیوب به نوعی به ما یاری کردند و باعث افزایش تخصص ما در این حوزه شده اند.

سؤال: چه تدابیری در گام پنجم در حوزه صنایع هسته ای در نظر گرفته شده است؟

صالحی: اگر بخواهم درباره گام های کاهش تعهدات برجامی مطلبی را به شما بگویم، هدف ما همان طور که آقای رئیس جمهور گفت حفظ برجام است٬ نمی خواستیم برجام به هم بخورد، آنها هستند که برجام را به هم می زنند، ما برای اینکه برجام از توازن برخوردار باشد در ظاهر محدودیت هایی را در این توافق پذیرفتیم که به ازای آن تحریم ها برداشته گردد، آنها تحریم ها را لغو نکردند ما هم در حال کاهش محدودیت ها هستیم، ما در دو سه گام که برداشته شد جلوتر از موقعیت قبلی قرار گرفته ایم، در حال حاضر 15 ماشین سانتریفیوژ داریم و با قوت و قدرت به جلو حرکت می کنیم.

سؤال: آیا سطح غنی سازی اورانیوم به قبل از توافق برجام برمی گردد؟

صالحی: بله در حال حاضر 5500 گرم در روز فراوری می گردد، در حالی که قبل از برجام این میزان 6000 گرم بوده است.

سؤال: لطفاً درباره پیشران های هسته ای هم شرحاتی را ارائه کنید و آخرین خبر ها در این باره چیست؟

صالحی: این مسئله نیز به خوبی جلو می رود، ولی الآن نمی توانم چیزی را اعلام کنم، من عادت دارم که اول کاری را انجام می دهیم و وقتی که به طور کامل انجام شد آن را اعلام می کنیم، ولی مطمئن باشید که در پیشران های هسته ای کار به خوبی جلو می رود.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 58

به "صالحی: اقدام بازرس آژانس را در راستای خرابکاری صنعتی می بینیم، مستندات حمل مواد مشکوک توسط بازرس آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: اقدام بازرس آژانس را در راستای خرابکاری صنعتی می بینیم، مستندات حمل مواد مشکوک توسط بازرس آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید