بورس سبزپوش ماند، افزایش 28 هزار و 486 واحدی شاخص بورس

به گزارش مجله چایی، خبرنگاران؛ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز سه شنبه با افزایش 28 هزار و 486 واحد روبرو شد.

بورس سبزپوش ماند، افزایش 28 هزار و 486 واحدی شاخص بورس

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در انتها معاملات امروز سه شنبه 17 تیر99 با افزایش 28 هزار و 486 واحد به رقم یک میلیون و 746 هزار و 836 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن 552 واحد رشد نموده و به رقم 483 هزار و 914 واحد رسید.

ارزش بازار شرکت های بورسی امروز به بیش از 6 میلیون و 551 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 9 میلیارد و 18 میلیون سهام، حق تقدم و سایر اوراق مالی در قالب یک میلیون و 794 هزار نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 730 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین امروز معامله گران در فرابورس ایران 12 هزار و 274 میلیارد تومان داد و ستد کردند که در مجموع در بورس و فرابورس ایران امروز ظرف سه ساعت و نیم حدود 28 هزار میلیارد تومان داد و ستد انجام شده است. البته حدود 10 درصد از این رقم یعنی 2 هزار و 800 میلیارد تومان پول جدید بوده که امروز وارد بورس و فرابورس شده است.

فرایند یکساله شاخص بورس تهران

به گفته کارشناسان شرکت های مهم دولتی و شرکت های نهادهای عمومی مانند تأمین اجتماعی، ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)، بنیاد مستضعفان و بنیادهای دیگر باید با ارائه سهام شرکت های زیر مجموعه خود به عمق بازار و افزایش شناوری سهام یاری نمایند تا پول های سرگردانی که این روزها وارد بورس می گردد، به بهترین نحو جذب فراوری گردد.

همچنین وظیفه شرکت های بورسی و فرابورسی است که با انتشار اوراق مالی و سهام جدید و یا روش های دیگر نقدینگی موجود در بازار که هم اکنون به روزانه بین 2.5 تا 3 هزار میلیارد تومان می رسد را جذب نموده و از طریق آن به اجرای طرح های توسعه ای و نوسازی خطوط فراوری خود بپردازند.

از طرفی عمده کارشناسان مالی و فعالان بازار سرمایه به مردم و تازه واردان توصیه می نمایند با پس اندازهای کناری خود در بورس سرمایه گذاری نمایند و به هیچ وجه با فروش دارایی های مورد استفاده خود مانند خانه، آپارتمان، خودرو و یا فرش و طلا وارد بورس نشوند که ممکن است دچار زیان های جبران ناپذیر شوند.

امروز همچنین خبری از معاون امور بیمه و بانک وزیر اقتصاد رسید که به جامانده واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم تا انتها ماه جاری و تا سقف 5 میلیون تومان برای هر کد ملی عرضه می گردد و همان گونه که در نوبت قبلی مردم واحدهای 10 هزار تومانی این صندوق را خریده بودند، ظرف حدود یک ماه ارزش هر واحد آن به بیش از 27 هزار تومان رسیده که از بازدهی 170 درصدی حکایت دارد.

با نگاهی به بورس امروز در می یابیم، امروز همه شاخص های بورس رو به رشد بودند. به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 1.72 درصد رشد نموده است.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر یک 7 صدم درصد رشد نموده اند.

شاخص آزاد شناور 1.5 درصد، شاخص بازار اول بورس 2.21 درصد و شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی و عمده در آن انجام می گردد فقط 92 صدم درصد رشد داشته است.

امروز نمادهایی که بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته شامل فولاد مبارکه، سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین، ایران خودرو، گسترش نفت و گاز پارسیان، گروه مپنا، صندوق سرمایه گذاری امید و پالایش نفت تهران بودند.

امروز صف خرید برای سهام پالایش نفت تهران به 30 هزار نفر هم رسید.

نمادهای پربیننده در بورس شامل بانک ملت، فولاد مبارکه، بانک تجارت، بانک صادرات ایران، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندرعباس بوده اند.

امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل رو به رشد بوده و با افزایش 252 واحد به رقم 18 هزار و 64 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 179 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 3.8 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 945 هزار معامله و به ارزش 12 هزار و 265 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون، صبا تأمین، پتروشیمی زاگرس، بیمه پاسارگاد، نیروی برق دماوند، سنگ آهن گهر زمین و بانک دی بیشترین اثر افزایشی بر شاخص کل فرابورس را داشته اند.

نمادهای پربیننده امروز شامل ذوب آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، بانک دی، توسعه مولد نیروگاه جهرم، فراوری نیروی برق دماوند، سیمان لار سبزوار و سرمایه گذاری میراث فرهنگی بودند. البته امروز اطلاعیه ای صادر شد که صنایع کاغذ پارس از فرابورس ایران به بازار دوم بورس تهران ارتقاء یافته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 563

به "بورس سبزپوش ماند، افزایش 28 هزار و 486 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس سبزپوش ماند، افزایش 28 هزار و 486 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید