ضرورت احتیاج به آموزش و به روز رسانی رشته های باستان شناسی

به گزارش مجله چایی، آموزش و به روز رسانی باستان شناسی

رئیس پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور از ضرورت به روزرسانی آموزش و به روز رسانی باستان شناسی اطلاع داد. بر اساس گزارش ایرنا روح الله شیرازی بعد از ظهر سه شنبه در طول برگزاری شانزدهمین همایش سالانه باستان شناسی که در تالار همایش های موزه ملی برگزار شد، با اشاره به این که باستان شناسی در مقایسه با سایر علوم بومی در ایران به نسبت دانشی جوان و نوپا می باشد، گفت: البته که در شرایط کنونی پیشرفت خوبی را داشتیم. وی با تاکید بر این که علم باستان شناسی درختی تنومند و پرثمر شده است، اضافه نمود: باستان شناسان ایرانی گام هایی زیادی را در این جهت پر فراز نشیب برداشته و همیشه دغدغه آنها این بوده که بخش هایی از تمدن کهن و طولانی جوامع انسانی این مرز و بوم را از دل خاک دربیاورند تا در معرض دید و قضاوت پژوهشگران قرار دهند. با خبرنگاران همراه باشید تا بیشتر در خصوص این خبر بدانیم.

ضرورت احتیاج به آموزش و به روز رسانی رشته های باستان شناسی

شیرازی گفت: در این میان نشست های علمی و تخصصی باستان شناسی فرصتی بوده که زمینه های در به اشتراک گذاشتن اندیشه ها را در میان پژوهشگران باستان شناس فراهم نموده و منجر به شکوفاتر شدن اندیشه ها و شکوفایی روش های نوین باستان شناسی می گردد. وی افزود: واقعیت این است که آشنایی با روش ها و کاربرد روش های تازه باستان شناسانی که به خصوص در این روزگار توسعه و تکامل آن هم آهنگی پرشتاب داشته باعث می گردد تا دستاوردهای حوزه باستان شناسی پر بار تر و قوی تر گردد. وی با اعلام اینکه نخستین گردهمایی باستان شناسی ایران در سال 51 برگزارشد، گفت: پژوهشکده باستان شناسی در امسال هفدهمین همایش سالانه خود را برگزار می نماید. شیرازی افزود: پژوهشکده باستان شناسی به عنوان رکن اصلی باستان شناسی کشور در کوشش است تا برای دستیابی به افق روشن و امیدبخش در قلمرو باستان شناسی چالش های پیش رو را رفع کند.

وی با اشاره به این که مهمترین چالش باستان شناسی را می توان در سه حوزه آموزش و پژوهش و مطالعات اضطرابی دسته بندی کرد، گفت: غلبه بر چالش های آموزشی و به روز رسانی باستان شناسی بی تردید با همکاری و همراهی مراکز دانشگاهی امکان پذیر خواهد بود. وی افزود: به رغم سابقه نزدیک به 80 ساله امر آموزش باستان شناسی در ایران گفت: گروه های آموزشی باستان شناسی دانشگاهی در سراسر کشور حضور دارشته اما باید روش های نوین و به روز رسانی باستان شناسی ایران به کار گرفته گردد که اکنون در اختیار نداریم. وی گفت: خوشبختانه از حدود دو دهه پیش گام های قابل ستایشی در ایران در این زمینه برداشته شده اما واقعیت این است که تا رسیدن به این جایگاه شایسته فاصله زیادی وجود دارد. ورود دانش های میان رشته ای در مباحث آموزشی و سرفصل های درس دانشجویان آشنا کردن آنان با راه های نظری نوین باستان شناسی، آموزش ابزار های به روز و کارآمد از جمله گام هایی است که می تواند در بهبود و رفع کردن چالش ها در به روز رسانی باستان شناسی کمک رساند.

شیرازی با اشاره به این که ایران دارای تاریخی چند هزار ساله است و همیشه عملیات عمرانی زیادی در حال روی دادن است، گفت: همیشه انجام پروژه های عمرانی باید با ملاحظات فرهنگی همراه باشد. وی افزود: در این راستا الزام دستگاه های اجرایی برای تهیه پیوست فرهنگی در هر پروژه را می توان گام موثری در این زمینه دانست. به گفته شیرازی انجام کاوش های باستان شناسی اضطراری در بعضی از محوطه ها، داده های ارزشمندی را درباره فرایند طولانی فرهنگ در بخش های مختلف کشور فراهم آورده است.

منبع: الی گشت
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1446

به "ضرورت احتیاج به آموزش و به روز رسانی رشته های باستان شناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت احتیاج به آموزش و به روز رسانی رشته های باستان شناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید