عباس مخبر: چرا تکبر گلستان را نمی پسندم؟، نامش و نثرش در ادبیات ماندگار است

به گزارش مجله چایی، عباس مخبر، مترجم و اسطوره شناس نیز درباره ابراهیم گلستان چنین اظهارنظر می نماید: هر زمان که ابراهیم گلستان سخنی با رسانه ها در میان می گذاشت، عده ­ای به او ناسزا می گفتند و عده­ای هم او را تشویق می­ کردند. شخصاً از نثر گلستان خوشم می­ آمد و می­ آید.

عباس مخبر: چرا تکبر گلستان را نمی پسندم؟، نامش و نثرش در ادبیات ماندگار است

خبرنگاران- فرشاد شیرزادی: عباس مخبر، مترجم و اسطوره شناس نیز درباره ابراهیم گلستان چنین اظهارنظر می نماید: هر زمان که ابراهیم گلستان سخنی با رسانه ها در میان می گذاشت، عده ­ای به او ناسزا می گفتند و عده­ای هم او را تشویق می­ کردند. شخصاً از نثر گلستان خوشم می­ آمد و می­ آید. به نظرم نثر زیبایی دارد. نثر او شاعرانه و شسته و رفته بود. به هر حال عمری است که ما با نثر سر و کار داریم و در این وادی متوجه ریزه­کاری ها می شویم. نثر او درخشان و موجز بود و در عین حال نه اضافه داشت و نه کم. درواقع نثر درخشان مشخصاتی دارد که بدین شکل تعریف می گردد. به هر حال در فیلمسازی هم بی­ شک با کارهایی که انجام داده، کارگردانی پیشگام به شمار می رود. با اندکی لبخند باید بگویم که نمی دانم چرا من به هر که از او خوشم می­ آمد، ناسزا می­ گفت. مثلاً با شاملو و دریابندری میانه خوبی نداشت؛ یعنی همه کسانی که در نسل ما آدم ­های مطرحی بودند و ما آثارشان را دوست می ­داشتیم، نمی ­پذیرفت. گاه به نوعی سخن می­ گفت که گویی پیش از او نه سینمایی وجود داشته و نه ادبیات و پس از او هم آدم درخوری وارد گود نشده است.

مخبر ادامه می دهد: تکبری که در گلستان وجود داشت چیزی بود که من نمی­ پسندیدم، اما هم نویسنده قدر اولی بود و هم به شواهد نظر کسانی که در کار سینما هستند، در این عرصه هم کارهایش آوانگارد بود. اما من معمولاً به جنجال­ هایی که ایجاد می­ کرد، اعتنایی نمی کردم. به هر حال در ایران هم هستند کسانی که کار می­ نمایند و بد نیست که آدمی از آنها هم تعریف کند. به هر حال به رغم همه کژتابی­ های شخصی­ اش، ما باید شخصت او را در داستان­ نویسی ایران به جای آوریم. جایگاه گلستان را به هیچ وجه نمی توان در این عرصه انکار کرد. می توان سخنانش را انکار کرد یا نشنیده گرفت، اما در کارش به هیچ عنوان نمی توان او را نادیده گرفت؛ ضمن اینکه در دنیایی زندگی می­ کنیم که شخصیت­ ها پیچیده اند و آدم ­ها هزار گرفتاری دارند و ما از آنها اطلاعی نداریم، اما مسلماً نام و نثر گلستان در تاریخ ادبیات ما ماندگار است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 شهریور 1402 بروزرسانی: 2 شهریور 1402 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1733

به "عباس مخبر: چرا تکبر گلستان را نمی پسندم؟، نامش و نثرش در ادبیات ماندگار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عباس مخبر: چرا تکبر گلستان را نمی پسندم؟، نامش و نثرش در ادبیات ماندگار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید