عوارض قطع ناگهانی دارو به خصوص داروهای آرام بخش و خواب آور

به گزارش مجله چایی، نمناک/قطع ناگهانی دارو در پی مصرف دراز مدت آن عوارض شدیدی را در فرد ایجاد می کند و در برخی از موارد حتی به مرگ فرد می انجامد . بنابراین بهتر است قطع ناگهانی دارو کم کم میزان مصرف آن را بر اساس تجویز پزشک کاهش داده و بتدریج مصرف آن را قطع کنید. در این بخش از سلامت با عوارض قطع ناگهانی و خود سرانه دارو های مختلف آشنا شوید.

عوارض قطع ناگهانی دارو به خصوص داروهای آرام بخش و خواب آور

عوارض قطع ناگهانی و خودسرانه داروهای مختلف

عوارض قطع کردن ناگهانی قرص های خواب

افراد زیادی وجود دارند که دچار مسائل بی خوابی اند و سال ها از قرص خواب استفاده می کنند . این افراد اعتیاد زیادی به این قرص ها پیدا کرده اند و نمی توانند یکباره آن را ترک کنند زیرا اگر این دارو را به سرعت و ناگهانی قطع کنند دچار عوارض شدید می شوند.

قطع ناگهانی دارو و مصرف بی رویه آن عوارض شدید مانند تعریق، بروز ترس و ناآرامی و خشونت و تعادل نداشتن دیدن کابوس های وحشتناک و بی خوابی و حتی گاهی جبران ناپذیر را در پی دارد. بهتر است بجای قطع کردن ناگهانی مصرف قرص خواب بهتر است کم کم مقدار مصرف آن را تحت نظر پزشک کاهش داده و بتدریج مصرف آن را قطع کنید.

عوارض قطع کردن ناگهانی قرص های ضد افسردگی

گاهی مواقع بیماران تصمیم می گیرند که به طور ناگهانی مصرف داروی خود را قطع کنند. این حالت به طور بالقوه می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا ممکن است منجر به بروز مسائل اساسی گردد. به عنوان مثال این مورد در رابطه با داروهای اعصاب و روان مصرف بیشتر داروهای ضد اضطراب و افسردگی در دراز مدت باعث وابستگی به دارو می گردد و ترک ناگهانی این دارو ها به صورت خود سرانه عوارض شدیدی را در پی دارد.

یکی از داروهایی ضد افسردگی داروی SSRIاست هم که از جذب مجدد زروتونین در سینوس و اعصاب جلوگیری می کند ، این دارو باید تحت نظر روانپزشک تجویز گردد و با عوارض کم خوابی، پرخوابی، افزایش اشتهای فرد پس از کم اشتهایی ابتدایی همراه است . قطع ناگهانی داروهای افسردگی، گرگرفتگی و خشکی دهان را برای بیمار به همراه دارد و فرد نمی تواند به محض احساس بهبودی مصرف این داروها را قطع کند.

عوارض قطع ناگهانی قرص آسپرین

داروهای ضدانعقاد خون ساده مانند آسپیرین برای افرادی که به دلایلی در معرض سکته های قلبی و مغزی هستند ،افراد سیگاری، سالمندان تجویز می شوند و موجب جلوگیری از بروز سکته قلبی می شوند. این دارو در ظاهر عارضه چندانی ندارد و به همین دلیل مصرف آن بین مردم عادی حتی در جوانان رواج زیادی دارد.

برخی از مصرف کنندگان از خوردن آن سود می برند ولی این دارو آنقدرها هم که همگان فکر می کنند، بی خطر نیست و اگر بی مورد یا طولانی مدت مصرف گردد، ممکن است عارضه ای جدی برجای گذارد.مصرف کم یا زیاد دارو در طول دوره درمان ممکن است مسائل جدی مانند خونریزی های کشنده ایجاد کند. قطع ناگهانی داروهای ضدانعقاد اصلا توصیه نمی گردد؛ مثلا قطع ناگهانی و خودسرانه آسپیرین ممکن است باعث خونریزی گوارشی گردد و مصرف و قطع مصرف هر داروی ضدانعقاد حتی آسپیرین باید با نظر پزشک باشد.

عوارض قطع ناگهانی قرص وارفارین

وارفارین، داروی ضد انعقاد خون خوراکی است که برای پیشگیری از لخته شدن خون در رگ ها تجویز می گردد. داروی خوراکی وارفارین معمولا برای افرادی تجویز می گردد که تعویض دریچه قلب داشته اند، مشکل بی نظمی ضربان قلب دارند، یا سکته مغزی کرده اند.

بیمارانی که این داروها برایشان تجویز شده، به پایش مداوم نیاز دارند. یعنی بیمار به صورت دوره ای باید تحت آزمایش قرار گیرد چون دوز این داروها باید کاملا تنظیم گردد. مصرف کم یا زیاد دارو در طول دوره درمان ممکن است مسائل جدی مانند خونریزی های کشنده ایجاد کند. قطع ناگهانی و خودسرانه وارفارین می تواند به خونریزی مغزی، سکته قلبی، ایجاد لخته های داخل عروق و حتی مرگ بیمار بینجامد.

نکاتی مهم درباره مصرف دارو ها

مصرف بی رویه دارو بدون تجویز پزشک خطرناک است.

هر دارویی برای هر بیماری غیرمرتبط مصرف گردد ممکن است خطر آفرین باشد، از یک استامینوفن ساده گرفته تا باقی داروها، برخی از داروها خطراتشان به نسبت از بقیه داروها بیشتر است وعوارضی را در پی دارد.

استفاده از داروهایی که به قصد درمان فرد تجویز شده اند، ممکن است به دلایلی مانند وجود مسائل زمینه ای در فرد و یا تداخل دارویی با یک داروی مصرفی دیگر، منجر به بروز مسائل در بدن فرد و مسمومیت دارویی شوند.

یک دارو ممکن است عملکرد یک داروی دیگر را تغییر داده و حتی مانع جذب آن در بدن گردد.

برخی از داروها اگر با هم مصرف شوند، احتمال بروز خطر بالاتر خواهد رفت و فرد دچار اختلال در فرایند درمان بیمار می گردد ودر برخی موارد موجب مرگ بیمار می گردد.

مصرف داروها بدون نسخه، مانند قرص ژلوفن در بیماران قلبی و عروقی می تواند ریسک افزایش حملات قلبی را بالا ببرد.

مصرف دراز مدت قرص ژلوفن منجر به خونریزی معده و زخم های گوارشی می گردد.

برخی از دارو ها در شرایط خاصی ممکن مشکل ایجاد کنند مثلا داروی پرازوسین اگر پس ازاستحمام با آب داغ صورت گیرد ممکن است بیمار دچار افت جدی فشار خون گردد.

توصیه می گردد اگر فرایند درمانیتان اتمام یافته به پزشک مراجعه نمایید تا دستور لازم را برای قطع دارو دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1300

به "عوارض قطع ناگهانی دارو به خصوص داروهای آرام بخش و خواب آور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض قطع ناگهانی دارو به خصوص داروهای آرام بخش و خواب آور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید