قیمت نفت سال جاری بالاتر می رود

به گزارش مجله چایی، بنا بر نظرسنجی ماهانه رویترز، قیمت نفت سال جاری تحت تاثیر واکسیناسیون کووید 19 که تقاضا را احیا می نماید و محدودیت عرضه اوپک پلاس بالاتر می رود اما وخامت بحران پاندمی در هند و نقاط دیگر ممکن است مانع زا گردد.

قیمت نفت سال جاری بالاتر می رود

به گزارش خبرنگاران، در نظرسنجی رویترز از 49 تحلیلگر پیش بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال 2021 به 64 دلار و 17 سنت می رسد که بالاتر از پیش بینی 63 دلار و 12 سنت در ماه گذشته و 62 دلار و 30 سنت میانگین قیمت از ابتدای سال میلادی جاری تا به امروز است.

برای پنجمین بار متوالی است که قیمت نفت برنت در سال 2021 بازبینی صعودی می گردد و همچنین بالاترین دورنمای قیمت از ژانویه سال گذشته به شمار می رود.

جیووانی استونوو، تحلیلگر موسسه یو بی اس گفت: با شتاب دریافت عرضه واکسن در سال میلادی جاری، انتظار داریم افراد بیشتری از محدودیتها خارج شوند و کسب و کارها به طور کامل در ماههای آینده بازگشایی شوند. این اتفاق در واقع در آمریکا و انگلیس افتاده و از تقاضا حمایت نموده و قیمت نفت برنت را در سه ماهه دوم به حدود 75 دلار می رساند.

تقاضای دنیای برای نفت سال جاری به میزان 5.5 تا 6.5 میلیون بشکه در روز رشد می نماید. این پیش بینی مطابق با تصویر خوش بینانه ای است که آژانس بین المللی انرژی اوایل ماه گذشته ترسیم و اعلام نمود فراورینمایندگان ممکن است لازم باشد دو میلیون بشکه در روز بیشتر فراوری نمایند تا جوابگوی تقاضای رو به رشد باشند.

اوپک هم پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت را بالا برده است اما سه منبع مطلع در کمیته فنی مشترک اوپک پلاس افزایش موارد ابتلا به کووید 19 در هند و کشورهای دیگر را مایه نگرانی عنوان کردند.

مارشال استیوز، تحلیلگر بازار انرژی در شرکت IEG Vantage گفت: افزایش اخیر موارد ابتلا به کووید 19 در اروپا، هند و برزیل به همراه ریسکهای مربوط به شیوع سریع گونه های جهش یافته ویروس کرونا ممکن است فرایند احیای تقاضای دنیای برای نفت را تضعیف کند.

هند سومین مصرف نماینده عظیم نفت در دنیا است و اکنون با موج دوم شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می نماید و بخشهای وسیعی از این کشور تحت قرنطینه واقع شده است اما برخی از تحلیلگران می گویند تاثیر بحران هند بر تقاضا ممکن است محدود باشد.

بر اساس گزارش رویترز، سورو سرکار، تحلیلگر بانک دی بی اس گفت: رشد تقاضای هند برای نفت ممکن است به مدت چند ماه متاثر گردد اما ممکن است به حدی نباشد که به فرایند احیای تقاضای دنیای ضربه بزند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 1082

به "قیمت نفت سال جاری بالاتر می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نفت سال جاری بالاتر می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید