چرا عطسه با چشم بسته ؟ چرا با چشم باز نه ؟

به گزارش مجله چایی، شاید برای اغلب افراد جای سوال است که چرا هنگامی که عطسه می کنیم چشم هایمان بسته می شود؟ دانشمندان به دلیل اصلی بستن چشم هنگام عطسه پی برده اند.

چرا عطسه با چشم بسته ؟ چرا با چشم باز نه ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، عطسه کردن عملی غیر ارادی است که ذرات کوچک مثل گرده یا گرد و غبار از بینی بالا می فرایند غشا را تحریک و یک سری از واکنش ها را ایجاد می کنند و یا بیشتر از لحاظ فنی هنگامی که محرک آزاردهنده در تماس با مخاط بینی است، عصب سه قلو را تحریک می کند، و سیگنالی را می فرستد که در قسمت پایین مغز به نخاع مشهور است، منتهی می شود. ریه ها با هوا پر می شوند و بعد عطسه می کنید در واقع در حدود 5000 قطره خلط در هوا با سرعت 100 مایل بر ساعت عطسه می کنید.

دلیل بسته شده چشم ها هنگام عطسه

در پاسخ به سوال دلیل بسته شدن چشم ها هنگام عطسه در بخش سلامت باید بگوییم که پلک ها به عنوان بخشی از این واکنش به هم فشرده می شوند، اما این یکی از رازهای بزرگ است که چرا این اتفاق می افتد ما فکر می کنیم که این یک واکنش غیر ارادی است، مثل وقتی که پس از ضربه زدن به زانو پا تکان می خورد؟ می توانید چشم ها را ببندید وقتی که عطسه می کنید تا وارد چشم شما نشوند یا شاید چشم ها به این خاطر بسته می شود که در طول این واکنش غیر ارادی منقبض می شوند.

بسته شدن چشم هنگام عطسه کردن

چرا هنگام عطسه چشم ها را می بندید ؟

معلوم نیست، اما دانشمندان معتقدند که ما چشم ها را به خاطر محفاظت می بندیم ممکن است از چشم ها در مقابل ذرات ریز محافظت کنیم اما این می تواند تنها به این دلیل باشد که عطسه نوعی بازتاب است که در آن مقدار زیادی از ماهیچه ها منقبض می شوند، نه فقط در بینی و گلو، بلکه در دیافراگم، شکم، ران، کمر، حتی ماهیچه (به همین دلیل است که برخی افراد که بی اختیاری استرسی دارند هنگام عطسه می توانند کمی ادرار کنند).

محققان دقیقا نمی دانند که چرا واکنش عطسه رخ می دهد، اما هر پیام عصبی به چشم ها می گوید بسته شوند احتمالا از بخش ابتدایی مغز به نام مغزینه می آیند. و این تنها سوزش بینی نیست که باعث عطسه می شود؛ برخی افراد، احتمالا به دلیل ژنتیک، واکنش نوری دارند که باعث می شود آن ها در پاسخ به نور ناگهانی و روشن عطسه کنند.

دلیل بسته شدن چشم ها هنگام عطسه

امکان این وجود دارد هنگام عطسه کردن چشمان را باز نگه دارید ؟

عطسه که به عنوان واکنش شناخته می شود، از گذرگاه های بینی در مقابل ذرات خارجی محافظت می کند. اما آنطور که در بخش سلامت نمناک گفته ایم عطسه بیرون راندن هوا و ذرات خارجی است هنگامی که تحریک می شود. با بسته

پزشکی در بیانیه ای بیان نمود:عطسه کردن با چشم باز اجبار نیست او گفت کاملا روشن نیست که چرا مردم هنگام عطسه زدن پلک می زنند، اما به احتمال زیاد نقش محافظ را بازی می کند. شدن اتوماتیک پلک ها هنگامی که عطسه رخ می دهد، محرک های بیشتری می توانند به طور بالقوه از ورود به چشم ها جلوگیری کنند.

افراد می توانند سعی کنند چشم هایشان را در طول عطسه باز نگه دارند و علاوه بر این، آن ها نباید نگران بیرون شدن مردمک چشم خود باشند اما هیچ مدرکی برای اثبات چنین ادعاهایی وجود ندارد. فشار آزاد شده از عطسه بسیار بعید است که باعث شود که حتی اگر چشم باز باشد مردمک چشم بیرون بیاید.

در عوض، فشار فزاینده از یک عطسه شدید می تواند در رگ های خونی ایجاد شود، نه در چشم ها و یا ماهیچه های اطراف آن ها این افزایش فشار عروقی می تواند به پارگی مویرگ های خونی (رگ های خونی کوچک)منجر شود و زمانی پاره می شوند اغلب در چشم ها و یا روی صورت فرد دیده می شوند.

مثالا، در حین زایمان، فشار بیش از حد می تواند منجر به خونریزی شود و در چشم ها و یا صورت مادر خودش را نشان می دهد اما برخی ها ادعا می کند که چنین فشاری می تواند چشم را از حدقه بیرون کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 856

به "چرا عطسه با چشم بسته ؟ چرا با چشم باز نه ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا عطسه با چشم بسته ؟ چرا با چشم باز نه ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید