چگونه حسادت به فرزند دوم را در کودکمان کنترل کنیم؟

به گزارش مجله چایی، برای کنترل حسادت به فرزند دوم والدین باید پیش از تولد نوزاد، کودک اول را آماده نموده و پس از تولد فرزند دوم از توجه صحیح به کودک غافل نشوند.

چگونه حسادت به فرزند دوم را در کودکمان کنترل کنیم؟

با تولد نوزاد دوم یکی از معضلاتی که خانواده با آن روبرو می گردد حسادت فرزند اول به نوزداد تازه متولد شده است. کودکی که تا امروز کانون توجه خانواده بوده است اکنون صندلی خود را از دست داده و دیگر توجه قبل را از طرف والدین و سایر کسانی که دوستشان داشته دریافت نمی نماید. این باعث شکل گیری حسادت به فرزند دوم می گردد و حتی در برخی مواقع در صورت نشان دادن واکنش نامناسب والدین می تواند تبدیل به یک بحران گردد.

حسادت کودک اول به فرزند دوم را چگونه کنترل کنیم؟

درباره حامله شدن خود از همان ابتدای بارداری با کودک اولتان سخن بگویید. این باعث می گردد که کودک احساس کند فرد مهم و خاصی است که این راز را قبل از همه فهمیده است.

اگر کودک اولتان باید از شیر گرفته گردد یا در سنی است که دیگر نمی خواهید او را پوشک کنید، یا می خواهید در اتاق خودش بخوابد، این کارها را نزدیک به زمان تولد نوزاد جدید انجام ندهید، زیرا کودک فکر می نماید که این تغییر رفتاری که شما از او انتظار دارید فقط به خاطر نوزاد جدید است نه به خاطر عظیم شدن خودش.

به کودک اجازه دهید که در خرید لباس ها و لوازم مورد نیاز نوزاد نظر بدهد. نظر او را در خصوص اسم نوزاد بپرسید. ساعاتی را برای قصه گفتن و زنگ تفریحی برای خوردن خوراکی با او تعیین کنید و این روش را حتی وقتی نوزاد به جهان آمد، ادامه دهید، سپس این کارها را برای هر دوی آنها تک تک و با هم انجام دهید تا مانع حسادت به فرزند دوم شوید.

کودک را در فعالیت های مربوط به نوزاد شرکت دهید تا کودک احساس طرد شدن نکند. رفتارهای مناسب کودک را تشویق کنید. در خصوص نوزاد با کودک صحبت کنید و به او چگونه بغل کردن نوزاد را آموزش دهید. بیشتر اسم نوزاد را بیان کنید تا کودک او را به عنوان یک فرد و نه یک شی یا اسباب بازی بپذیرد. به او تاکید کنید که تو عظیم تری و کارهای بیشتری را می توانی انجام دهی که نوزاد نمی تواند انجام دهد تا احساس ارزشمندی کند.

اوقاتی را به او اختصاص دهید که بدون حضور شخص دیگری، فقط به فرزند عظیمتر خود توجه کنید. پدر خانواده هنگامی که وارد خانه می گردد ابتدا به سوی فرزند عظیمتر رفته و پس از کمی بازی و صحبت با او نزد نوزاد برود. بی توجهی پدر اثر زیادی در ایجاد حسادت به فرزند دوم دارد.

در جمع آشنایان و مهمانی ها او را نادیده نگیرید و سعی کنید طوری نباشد که همه در اطراف نوزاد جمع شوند و از او تعریف نمایند بلکه به فرزند عظیمتر خود هم توجه کنید. مخصوصا در جمع از او شکایت نکنید. زمانی که خانواده و بستگان شما نوزاد جدید را دیدار می نمایند به آنها توجه کردن به کودک تان را نیز گوشزد کنید چرا که نادیده گرفته شدن کودک اول توسط آنان موجب تشدید حسادت به فرزند دوم می گردد.

کودک را از خود دور نکنید. والدینی که برای سهولت کار خود٬ فرزند عظیمتر خود را برای مدت طولانی پیش پدرعظیم و مادرعظیم و یا پیش هر آشنای دیگری می فرستند تاثیر مخربی بر روی رفتار کودک می گذارند. البته خیلی خوب است که والدین از یاری نزدیکان هم بهره بگیرند اما تمام بچه ها حق دارند نزد والدین خود زندگی نمایند و نباید او را از حقش دور کنید.

عقیده خود را نسبت به داشتن انضباط در کودک معین کنید و قبل از آنکه نوزاد جدید به جهان آید اجرای قوانین و مقررات را در خانه آغاز کنید. زمانی که رفتار کودکتان مطلوب است او را تشویق نموده و به او توجه کنید. هنگام مشاهده رفتار نامناسب سریع عکس العمل نشان دهید. با کودک خود بحث نکنید. برخی از رفتارهای نامناسب کودک مانند بچه هاه صحبت کردن را نادیده بگیرید ولی هرگز از تنبیه بدنی استفاده نکنید. تنبیه بدنی باعث تنفر از والدین و حتی در مواردی سعی در انتقام دریافت می گردد، مخصوصا وقتی فرزند اول قبل از تولد فرزند دوم اصلا تنبیه نمی شده این امر حسادت به فرزند دوم را تشدید می نماید.

اگر کودک عظیمتر اشتباه جزیی کرد چشم پوشی کنید و اگر عمدا یا غیرعمد به نوزاد ضرر زد٬ مناسب و معقولانه رفتار کنید و خاطر داشته باشید که دعوا کردن او فقط باعث ازدیاد حسادت در بچه ها می گردد. مثلا فرض کنید کودک 4 ساله شما به طور عمدی دستش به چشم نوزاد می خورد و او گریه می نماید. شما می توانید در حال بغل کردن نوزاد با کودک 4 ساله خود بگویید: حتما حواست پرت شده بود، حالا بیا یاری کن ببینم به چشم او آسیبی خورده یا نه. وقتی کودک ببنید که شما او را از خود نمی رانید و با منطق با او صحبت می کنید می فهمد که دلیلی برای حسادت به فرزند دوم وجود ندارد.

کودک شما باید بداند که چه رفتاری از نظر والدینش مطلوب و مورد انتظار است. پدر و مادر باید در تربیت کودک با یکدیگر هماهنگ باشند.

اگر او می گوید نوازد جدید را دوست ندارم به او نگویید این احساس بد است بلکه به او اجازه ابراز احساس خود را حتی منفی بدهید. با او مجادله نکنید و با نامطلوب بودن حضور یک نوزاد جدید در جمع خانوادگی در برخی مواقع موافقت کنید و مواظب باشید به کودک احساس گناه و یا تقصیر از احساسات منفی اش را القا نکنید.

مواظب باشید تا نشانه های اضطراب در بچه ها را به موقع تشخیص دهید. نشانه هایی مثل ناخن جویدن٬ مکیدن انگشت٬ شب ادراری، لکنت زبان، بی قراری و پرخاشگری٬ ترس٬ کابوس و …. اگر با ورود نوزاد آغاز شد و یا شدت یافته اند نشان می دهد والدین نتوانسته اند کودک خود را با ورود نوزاد جدید سازگار نمایند و پس باید رفتار خود را تعدیل نمایند و در صورت لزوم با یک مشاور٬ صحبت نمایند.

برای تشدید نشدن حسادت به فرزند دوم عدالت را بین بچه هاتان اجرا کنید و همواره حق را به بچه کوچکتر ندهید. این اینکه می گوییم: تو عظیمتری از تو بعید است و یا تو کوچکتری باید تو کوتاه بیابی این درست نیست بلکه باید واقعیت را فهمید و منصفانه رفتار کرد. بچه ها معنی کوتاه آمدن و عظیمتر یا کوچکتر بودن را نمی دانند اما می توانند معنی به عدالت رفتار کردن را بفهمند. با این روش نه کودک عظیمتر دچار حسادت و نه کودک کوچکتر لوس می گردد.

  • در صورت لزوم حتما از یک مشاور یاری بگیرید.
منبع: setare.com
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: teaslimming.ir شناسه مطلب: 746

به "چگونه حسادت به فرزند دوم را در کودکمان کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه حسادت به فرزند دوم را در کودکمان کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید